ACER_05 ACER_05 ACER_05 Advertisement

Inteligentné oblečenie vie určiť či sa nehrbíte

2

Nositeľná technológia je často užitočná, ale málokedy je pohodlná na nosenie. Vedci z MIT CSAIL však teraz vyvinuli inteligentné oblečenie, ktorého „hmatová elektronika“ dokáže sledovať aj jemné pohyby tela a zároveň vyzerá ako mäkké a priedušné oblečenie, ktoré bežne nosíte. Textílie sú pletené strojovo s použitím konvenčného materiálu aj piezorezistívnych vlákien, ktoré reagujú na tlak a udržia ľubovoľné 3D tvary. Strojové učenie pomáha kalibrovať a korigovať senzory tak, aby produkovali konzistentný výstup.

Neurónové siete zasa premieňajú sekvencie surových vstupných dát na použiteľnejšie dátové „rámce“. Výsledkom je systém, ktorý dokáže odvodiť, čo práve robíte, bez toho, aby ste museli mať samostatné snímače na celom tele. Prvé prototypy pokrývajú širokú škálu možností. Rukavice dokážu zistiť, čoho sa dotýkate, zatiaľ čo ponožky rozoznajú, či ste v podrepe alebo stojíte na špičkách. Inteligentná vesta je schopná rozpoznať pózy a dokonca aj textúru pohovky, na ktorej sedíte.

Táto technológia je vyrobená z cenovo dostupných materiálov a jej výroba by bola pomerne jednoduchá. Využitie by našla napríklad u športovcov. Atléti by pomocou nej mohli skontrolovať držanie tela. A napríklad starší ľudia by mohli skôr dostať pomoc, keby technológia zistila náznaky toho, že spadli. A napokon roboty by mohli dostať „pokožku“ citlivú na dotyk.

Zdroj: engadget.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

nonsense reakcia na: Inteligentné oblečenie vie určiť či sa nehrbíte

1.4.2021 18:04
To vie kazdy automaticky, ci sa hrbi, lepsie ako pofiderny kod v aplikacii.
Reagovať

RE: a čo si čakala? reakcia na: nonsense

2.4.2021 13:04
a čo si čakala? že ti dajú na zlatom podnose epl kód zdarma, čo stojí tri tisíc kus?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať