PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Neom: Mesto budúcnosti za 500 miliárd dolárov bude kompletne riadiť umelá inteligencia. Presťahovali by ste sa?

Výskum a vývoj
10

V roku 2017 saudský korunný princ Mohammed bin Salman oznámil, že v severozápadných púšťach Saudskej Arábie bude postavené nové mesto. Bude sa volať Neom a bude to „miesto pre rojkov“, povedal. A dodal, že mesto v hodnote 500 miliárd dolárov bude riadiť umelá inteligencia. Neom napríklad plánuje, že nebude mať autá, zníži znečistenie ovzdušia a hluk a bude mať dostatok zelene. Veľký dôraz sa má klásť na zdravotnú starostlivosť. Prvé plány zahŕňali lietajúce taxíky, holografických učiteľov a umelý mesiac.

Niekoľko konkrétnych detailov sa objavilo v januári, keď bol ohlásený The Line – séria osád prepojených rozsiahlym podzemným dopravným systémom. Minulý mesiac Joseph Bradley, vedúci technológie Neom, pre web ZDNet uviedol, že chce zhromaždiť 90 % dostupných údajov od obyvateľov a inteligentnej infraštruktúry. Existujúce inteligentné mestá používajú asi 1 % takýchto údajov, dodal Bradley. Nespresnil však, o aké údaje by konkrétne išlo. Súčasné inteligentné mestá, ako je Songdo v Južnej Kórei, používajú údaje zo senzorov napr. na upozorňovanie ľudí, keď sa blíži ich autobus.

Koordinovať úsilie mesta Neom pri zbere údajov bude operačný systém s názvom Neos, uviedol Bradley. Každý obyvateľ by mal jedinečné identifikačné číslo a Neos by spracúval údaje z monitorov srdcového rytmu, telefónov, kamier na rozpoznávanie tváre, bankových údajov a tisícov zariadení pripojených na internet po celom meste. Neos by sa napríklad dozvedel, že ste spadli, a keby ste dlho nevstávali, nasadil by drony na vašu lokalizáciu a upozornil pohotovostné služby.

Do svojej hotelovej izby by ste sa nemuseli hlásiť online alebo pri pulte, pretože by stačil snímač odtlačkov prstov v kľučke dverí. Pre niektorých je také extrémne digitálne sledovanie hrozivé, ale Neom má záujem prilákať tých, ktorí vítajú takéto technológie. Obyvatelia budú mať možnosť zvoliť si, koľko osobných údajov poskytnú systému Neos, povedal Bradley a dodal: „Každý jednotlivec má právo na súkromie, ale od možnosti použiť tieto informácie bude priamo závislá hodnota, ktorú dostanú.“

Nie je jasné, či bude Neom vyžadovať od obyvateľov sprístupnenie minimálneho množstva údajov pre základné funkcionality. Odborníci označili Neom za mimoriadny projekt, ale poznamenali, že vysoká úroveň technologickej integrácie by mohla mnohých odradiť. Iní odborníci poznamenali, že pre technofilov a pre ľudí túžiacich po pohodlí nie je vzdanie sa osobných údajov problém. Saudský analytik Ali Shihabi naznačil, že väčšinu údajov, ktoré chce Neom využiť, technologické spoločnosti už dnes pravdepodobne bežne využívajú.

Zdroj: businessinsider.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

10 komentárov

UMELA INTELIGENCIA AEBO POKROCILA AUTOMATIZACIA reakcia na: Neom: Mesto budúcnosti za 500 miliárd dolárov bude kompletne riadiť umelá inteligencia. Presťahovali by ste sa?

4.4.2021 16:04
Umela inteligencia este neexistuje a dlho este nebude
Pokial sa jedna o nejaku Pokrocilu automatizaciu vetranie a kurenie maximalne tak na tom nieje nic inteligentne
ani google asistent ktory pouzivam nema zabudovanu ziadnu umelu inteligenciu iba pokrocilu automatizaciu
Reagovať

RE: UMELA INTELIGENCIA AEBO POKROCILA AUTOMATIZACIA reakcia na: UMELA INTELIGENCIA AEBO POKROCILA AUTOMATIZACIA

5.4.2021 16:04
Presne tak. Ale vplyv neinteligentnych ludi sa drasticky zvysil. Staci ist do Lidla alebo Tesca a vsade tam pipaju masiny, aby akoze clovek vedel, ze oskenoval. Bez pipnutia by to podla zaostalych nevedel. Taktiez masiny tam opakuju kazdu sekundu/minutu/hodinu/den tie iste slova, ze mas oskenovat a ci chces platit kartou, ked ina moznost neexistuje. Po 30 rokoch s pocitacmi vyzera teraz ist do obchodu, ako keby to bol ustav pre postihnutych, ktorym kazdy pohyb treba povedat + hlucne pipnut pri tom. AI definitivne nebude nikdy takymto pristupom.
Reagovať

UMELA INTELIGENCIA AEBO POKROCILA AUTOMATIZACIA reakcia na: Neom: Mesto budúcnosti za 500 miliárd dolárov bude kompletne riadiť umelá inteligencia. Presťahovali by ste sa?

4.4.2021 15:04
Umela inteligencia este neexistuje a dlho este nebude
Pokial sa jedna o nejaku Pokrocilu automatizaciu vetranie a kurenie maximalne tak na tom nieje nic inteligentne
ani google asistent ktory pouzivam nema zabudovanu ziadnu umelu inteligenciu iba pokrocilu automatizaciu
Reagovať

kde sa ta umela inteligencia nauci reakcia na: Neom: Mesto budúcnosti za 500 miliárd dolárov bude kompletne riadiť umelá inteligencia. Presťahovali by ste sa?

2.4.2021 23:04
riadit mesto? Bude hrat dokola simcity alebo cities skylines az kym nevyhra? Zatial by sme sa mali tesit z toho ze umela inteligencia dokaze identifikovat tvare a rozumiet takmer 80% hovorenej reci a prehnane naroky odlozit na neskor.
Reagovať

RE: kde sa ta umela inteligencia nauci reakcia na: kde sa ta umela inteligencia nauci

3.4.2021 13:04
Presne tak. Inak pointa je v tom, ze riadit mesto dokazu dobre navrhnut aj 22 rocni studenti VS predmetnych odborov. Ale mafia s neambicioznymi prizivnikmi na uradoch sa nimi nechce dat vymenit. Takze nech je plan aky chce, neuskutocni sa. Mozno po 3 generaciach, ked pomru ludia s myslenim, co takych volia a zmeni sa myslenie vacsiny ludi. Definitivne vsetko by sa lahko zmenilo, keby ti, co nemaju rozum by nerozhodovali o nicom a verili mudrejsim. Stacilo by brat do uvahy vysvedcenia zo ZS, kde by clovek rozhodoval o svojej buducnosti. T.j. napr. student s priemerom za vsetky roky na ZS horsim ako 60% nebude mat pravo rozhodovat v buducnosti o verejnych veciach.
Reagovať

RE: RE: s priemerom horsim ako 60%??? reakcia na: RE: kde sa ta umela inteligencia nauci

4.4.2021 14:04
"horsim ako 60% nebude mat pravo rozhodovat v buducnosti o verejnych veciach" A co dane? To by si riesil ako? Nech platia ako hlupi nenazranych politikov, ktori si daju dvanast tisic odmeny vianocne? Ale volebne pravo by si im nedal? Ty by si sa vratil do Rakusko-Uhorska, kde zemepani mali volebne pravo a bedac nie?

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať