ACER_082021 ACER_082021 ACER_082021 Advertisement

IoT a robotika – polročné skúsenosti s konštrukčnou stavebnicou Totem

0

V redakcii pri príprave technologických videí často potrebujeme rôzne konštrukcie prípravky a stojany. Už pol roka na tento účel využívame stavebnicu Totem Maker Kit

 V prípade mechanických stavebníc je lepšie raz vidieť, ako dvakrát čítať, takže predstavíme naše konštrukcie vo videuZákladná súprava Totem Maker Kit obsahuje mechanické diely, kovové spojovacie časti a prípravok na ich rezanie. 

Stavebnica obsahuje:

  • Plastové nosníky s profilom „H“ a rozmermi 400 × 10 × H0 mm .
  • kovové nosníky 200 mm
  • plastové dosky s otvormi  10 x 10 cm.
  • Spojovacie konzoly – 18 typov.
  • Skrutky a matice.

Spojovací materiál

Súprava Totem XL Maker obsahuje  jednu veľkosť nosníkov a dosiek a pomocou špeciálnych nástrojov sa tieto nosníky a dosky dajú rezať. Na rezanie nosníkov sa používa pílka a špeciálny zverák. Ten umožňuje presné polohovanie plastových a kovových nosníkov vzhľadom k okrúhlym otvorom ku ktorým sa upevňujú spojovacie konzoly. V strede zveráka sú dve dvojice kovových valčekov slúžiace na presné vedenie pílového listu do rezu. Súčasťou zveráka je aj meracie pravítko. Nosníky sa dajú rezať len pod uhlom 90°.

Na rezanie plastových dosiek s otvormi sa používa klasický rezací nôž, ktorý je súčasťou stavebnice. Nôž je vedený pomocou prípravku z priehľadného plastu. Prípravok sa k doske upevní pomocou výstupkov, ktoré zapadnú do otvorov v doske. Rezať môžete pod uhlom 90 aj 45°

prípravok na testovanie stabilizácie obrazu v smartfónoch.  

Stavebnica Totem Micro Lab obsahuje nosníky už narezané na potrebné rozmery a všetky spojovacie prvky. Súčasťou je podrobne vypracovaný prehľadný návod, z ktorého sa naučíte veľa konštrukčných princípov, hlavne čo sa týka horného panelu, ktorý je sklonený pod uhlom 45°. Zostavenie stavebnice trvá 30 – 45 minút. Vznikol prípravok pomocou ktorého je možné testovať elektronické obvody pripojené k Arduinu. Pomocou prepínača môžete prepínať vstupno-výstupné obvody na 3.3 V, alebo 5 V logiku. Na doske je aj LED dióda pripojená na port D13.

Univerzálny prípravok s prepojovacím poľom, na obrázku sú na ňom dosky s mikrokontrolérmi Picaxe. Prípravok je postavený podľa návodu k Totem MicroLab, len má trojnásobnú šírku.  

Vľavo široký stojan na pokusy s mikrokontrolérmi, vpravo Totem Micro Lab

Na rozdiel od Arduina, má TotemDuino vylepšené napájacie obvody. Môžete ho napájať z USB,a lebo cez konektor z externého zdroja, ktorý môže mať napätie až 30 V. Menič na doske s obvodom MC33063 je schopný dodať prúd až 1,5 A, takže z dosky môžete napájať aj externé obvody s väčším prúdovým odberom. 

Prípravok sa ukázal byť oveľa užitočnejší, ako som predpokladal. Jednak pre mechanické prepojenie klonu Arduina s prepojovacom poľom, ale hlavne kvôli zošikmenému panelu, ktorý je jednak praktický a ergonomický hlavne pri nakrúcaní videí do seriálu IoT prakticky. Preto som sa rozhodol postaviť podobný prípravok, podľa návodu k stavebnici Totem Mini Lab. Keďže už mám MicroLab, ďalší prípravok s Arduinom s rozširujúcou doskou elektroniky obsahujúcou displeje som nepotreboval, preto som z univerzálnej stavebnice Totem Maker Kit XL postavil stojan rovnaký ako má Totem Mini Lab.

Na hodný šikmý panel stojanu som prilepil dva širšie prepojovacie polia. Hornú tretinu stojanu s plastovou doskou s otvormi som nechal voľnú, na ňu upevním mikrokontrolérovú dosku akú budem pre daný prototyp potrebovať. Na obrázku je univerzálna doska

Stojan na zobrazovací HMI panel k PLC riadiacej jednotke Siemens Simatic S7-1200 

Stojan pre dotykový displej k mikropočítačovej doske Raspberry Pi

Pohľad zozadu

Ak to zosumarizujem, stavebnica Totem sa mimoriadne osvedčila svojou univerzálnosťou pri rôznych konštrukciách

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Totem maker kit stavebnica Totem

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať