SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement

Senzor prilepený na krku monitoruje príznaky nákazy koronavírusom

0

Výskumníci z Northwestern University vyvinuli malú náplasť, ktorá sa prilepí na hrdlo a nepretržite monitoruje príznaky koronavírusu u tých, u ktorých existuje podozrenie, že ho majú, prípadne sleduje zmeny u tých, u ktorých sa už nákaza potvrdila. Senzor meria teplotu, sleduje vzory dýchania a kašeľ, ako aj srdcový rytmus. Zhromaždené dáta sa bezdrôtovo odosielajú do cloudu, kde sa analyzujú pomocou algoritmu, ktorý sa neustále aktualizuje, aby lekári mohli lepšie sledovať vývoj choroby.

Tím vysvetľuje, že u mnohých pacientov s koronavírusom môžu príznaky úplne zmiznúť a potom sa ich stav náhle začne zhoršovať. Iní pacienti sa zotavia a majú negatívny test, no neskôr môžu byť pozitívne testovaní. Nepretržité monitorovanie môže lekárom pomôcť pri prvých príznakoch problémov a chráni tak nielen infikovaných pacientov, ale aj tých, ktorí sú okolo nich. Náplasť sa dá sterilizovať a znova použiť, takže je aj nákladovo efektívna. Dvadsaťpäť postihnutých osôb už používalo náplasť dva týždne, pričom sa vygenerovalo vyše jedného terabajtu údajov.

Náplasť má približne veľkosť poštovej známky a nevyvoláva svrbenie alebo podráždenie. Vedci pomocou nej môžu zistiť, či existujú určujúce charakteristiky a vzorce respiračnej aktivity, ktoré môžu súvisieť s koronavírusom. Mohlo by im to pomôcť zachrániť životy pacientov aj ich blízkych. Ak sa tento druh údajov spojí so sledovaním kontaktov a rozsiahlym testovaním, prispeje to k zastaveniu šírenia vírusu.

Zdroj: inputmag.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
senzor monitor korona covid

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať