SAMSUNG_022024 Advertisement SAMSUNG_022024 Advertisement SAMSUNG_022024 Advertisement

Jadrový mikroreaktor vo veľkosti auta bude vyrábať elektrinu aj v odľahlých oblastiach

0

Zhruba 2,5 miliardy zo siedmich miliárd ľudí na tejto planéte nemá prístup k elektrine. Podľa Medzinárodnej agentúry pre energiu sa musia investície do jadrovej energie do konca desaťročia zvýšiť na viac ako 100 miliárd dolárov ročne, čo je viac ako trojnásobok súčasných investícií. Projekt Microreactor Applications Research Validation and Evaluation (Validácia a hodnotenie výskumu aplikácií mikroreaktorov) alebo MARVEL je navrhnutý tak, aby pomohol priviesť prototyp mikroreaktora veľkosti auta ku komerčnému nasadeniu.

MARVEL s hmotnosťou len niečo málo cez 7 ton sa uloží do podzemnej ochrannej konštrukcie a vďaka svojim pasívnym vlastnostiam bude dodávať potrebnú bezuhlíkovú energiu na elektrifikáciu a vykurovanie napríklad odlahleho mesta alebo fabriky. Nejde o megawattový alebo gigawattový mikroreaktor, ale komponent vo veľkosti automobilu, ktorý sa dá ľahko vyrobiť a odoslať tam, kde je to potrebné na základe dopytu priemyslu alebo potrieb miestnej komunity.

VEĽKÁ SÚŤAŽ PRE PREDPLATITEĽOV

Koncepciu MARVEL navrhol Yasir Arafat, jadrový vedec, ktorý je vedúcim projektu. Podľa jeho slov jedinečnosť systému spočíva v tom, že nemá žiadne čerpadlá na pohon chladiacej kvapaliny okolo reaktora. Tím plánuje úplne dokončiť dizajn za dva až tri roky. Cieľom je pripraviť mikroreaktor na demonštráciu už o rok. Arafat a jeho zamestnanci pripravujú viac ako 20 000 strán technickej dokumentácie, aby ubezpečili regulačný úrad, že MARVEL je funkčný a bezpečný.  

Zdroj: deseret.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať