SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement

Klávesnica

0

Výber správnej klávesnice vôbec nie je triviálna vec, ako by sa mohlo zdať, no ak ide o výber klávesnice pre hráča, dostávame sa až na pokraj alchýmie.

Klávesnice môžeme rozdeliť podľa viacerých kritérií: veľkosť a rozloženie, pripojenie, typ klávesov. Veľkosť klávesnice definuje, koľko miesta zaberie na stole a ako pohodlne sa s ňou bude pracovať. V zásade sú dva rozmery klávesníc, štandardné a slim (tenké). V oboch kategóriách nájdeme aj lacné jednoduché modely, aj vysokokvalitné a drahšie. Pri bežných klávesniciach sa zväčša stretávame s takzvaným dlhým typom, čo znamená, že obsahujú aj číselný blok. Krátky typ poznáme hlavne z notebookov, ale môžeme sa s nimi ojedinele stretnúť aj pri špecifických stolových modeloch.

Ďalší dôležitý parameter je pripojenie. V minulosti sa využívalo pripojenie PS/2. Takéto konektory dnes nájdete iba na starých PC, moderné PC využívanú káblové pripojenie cez USB alebo bezdrôtové pripojenie cez dedikované Wi-Fi alebo bluetooth.

SAMSUNG_092022 M Advertisement

Káblové USB klávesnice sú najjednoduchšie, stačí pripojiť a klávesnica funguje. Napájaná je priamo cez port USB, takže žiadna ďalšia starostlivosť nie je potrebná. Hráči toto pripojenie obľubujú, lebo je veľmi rýchle, s minimálnym oneskorením a spoľahlivé.

Bezdrôtové klávesnice môžu pracovať s dvoma typmi pripojenia. Najrozšírenejšie sú klávesnice s dedikovaným pripojením Wi-Fi. Spoznáte ich podľa toho, že na ich pripojenie treba zasunúť do portu USB kľúč, s ktorým je klávesnica dodávaná. Toto riešenie je zo stránky používateľa rovnako jednoduché ako v prípade káblového pripojenia USB. Zasuniete USB kľúč, zapnete klávesnicu a všetko funguje. Niekedy sa takáto klávesnica dodáva v súprave aj s myšou, potom fungujú obe s jedným USB kľúčom. Výhodou je jednoduchá obsluha. Nevýhodná môže byť často vysoká latencia, nevhodná pre hráčov, ale aj potreba strážiť kapacitu batérií a včas ich meniť alebo nabíjať.

Ďalej sú tu bezdrôtové klávesnice s pripojením bluetooth. Sú o niečo drahšie, ale využívajú štandardné pripojenie bluetooth, takže ich okrem PC a notebooku môžete spárovať s mobilnými zariadeniami, televízormi a ďalšími zariadeniami s podporou technológie bluetooth. Tieto klávesnice však pre vyššiu latenciu nie sú vhodné na hranie. Navyše ich treba so zariadením spárovať, čo zväčša vyžaduje inú klávesnicu alebo iný spôsob ovládania (dotykové a pod.) Ich hlavná výhoda je univerzálnosť pripojenia.

Jeden z najdôležitejších parametrov hráčskej klávesnice je typ klávesov. Najčastejšie sa stretneme s dvoma typmi – membránovými a mechanickými. Našli by sme ešte hybridné alebo silikónové, tie sa však používajú pomerne zriedka.

Membránové klávesy sa využívajú pri väčšine lacnejších klávesníc. Ako názov napovedá, spínač klávesu je tvorený dvoma vrstvami, ktoré sú od seba oddelené mechanickou membránou. Pri stlačení sa obe vrstvy skratujú a tým je zopnutý príslušný kláves. Tieto klávesnice sú známe tým, že majú pomerne malý zdvih klávesov a sú takmer nehlučné. V hernom svete nájdeme tento typ klávesov iba v lacných modeloch klávesníc, určených viac na efekt ako na hranie. V hrách nenáročných na rýchlosť reakcie sa takéto klávesnice dajú využiť, ale v rýchlych akčných strieľačkách by ste s nimi neuspeli. Problém je, že kláves musíte vždy dotlačiť, takže v zápale hry môžete stlačiť slabšie a akcia sa nevykoná.

V herných klávesniciach sú preto najčastejšie vyhľadávané mechanické klávesy. Je to vo všeobecnosti najdrahší typ klávesníc, pretože každý kláves je tvorený samostatným mechanickým spínačom. Podľa hmatovej a zvukovej reakcie ich môžeme rozdeliť na

• lineárne mechanické spínače
• taktilné mechanické spínače
• mechanické spínače s preklikom

Pri spínačoch sa uvádza viacero parametrov, ako napr. aktivačné zaťaženie, aktivačná vzdialenosť, výška/celková vzdialenosť, zvuk stlačenia a životnosť. Pri serióznych produktoch určených pre hráčov tieto parametre výrobca zverejňuje. Pokiaľ si nie ste istí, či vám daný typ klávesov bude vyhovovať, ideálne je vyskúšať si to v praxi.

Pri rozložení klávesov sa môžete stretnúť s označením QWERTY a QWERTZ. Netreba v tom hľadať žiadnu vedu. Ide práve o umiestnenie posledného písmena v prvom rade písmen. U nás sa najčastejšie využíva rozloženie QWERTZ, záleží však veľmi na tom, na čo ste zvyknutí. V princípe to nie je žiadny problém, v systéme sa dá pri nastavení jazyka zvoliť, ktorý variant preferujete, a ak to máte na klávesnici opačne, klávesy sa dajú jednoducho vylúpnuť a prehodiť medzi sebou. Väčším problémom, hlavne pre začiatočníkov, môžu byť na herných klávesniciach chýbajúce nápisy špeciálnych znakov v slovenčine. To sa na špecializovaných herných klávesniciach stáva často. Problém to je v prípade, že na počítači potrebujete aj písať, čo býva dosť obvyklé. Tento problém je jednoducho riešiteľný prídavnými nálepkami, ktoré sa dajú zohnať na internete alebo v špecializovaných predajniach. Pri lepších klávesniciach sú často dodávané hlavné herné klávesy WASD v inej, zvýraznenej farbe a používateľ si ich môže vymeniť. Dôležitými sledovanými parametrami sú aj antighosting (citlivosť na náhodné stlačenie okolitých klávesov) a N-KeyRollover (rozpoznanie viacerých stlačených klávesov, kde N udáva počet).

Na herných klávesniciach sa môžete stretnúť aj s radom špecializovaných klávesov, ktoré na bežných klávesniciach nenájdete. Môžu to byť klávesy na ovládanie multimédií a ovládacie prvky hlasitosti, ale hlavne špeciálne herné klávesy, ktoré umožňujú záznam, uloženie a vyvolanie makier. Tu si môže používateľ voliť ovládanie rôznych prednastavených funkcií alebo skupín funkcií jedným klávesom. S tým súvisí aj to, aký softvér výrobca ku klávesnici dodáva, respektíve či spolupracuje s nejakým univerzálnym softvérom. Pomocou softvéru možno veľmi detailne nastaviť správanie a funkcie klávesnice.

Nesmieme však zabudnúť ani na osvetlenie. To by malo byť RGB a plne konfigurovateľné. Zväčša sa to robí v aplikácii ku klávesnici alebo v aplikáciách, ktoré umožňujú nastavovať osvetlenie na všetkých komponentoch.

Aká by teda mala byť herná klávesnica? Mechanická, káblová, s podsvietením RGB a mala by byť softvérovo konfigurovateľná. Samozrejme, vždy treba vyberať predovšetkým podľa vašich potrieb a možností.

Vigor GK30 Combo

Súprava hernej klávesnice a myši Clutch GM11 v atraktívnej bielej farbe. Klávesnica má membránové mechanické piestové spínače, je odolná proti poliatiu a umožňuje nastaviť pútavé farebné svetelné efekty v šiestich zónach buď priamo na klávesnici, alebo v aplikácii Dragon Center. Stabilná herná základňa pod medzerníkom prispieva k ergonómii písania. Myš s efektne gravírovaným kolieskom s citlivým optickým senzorom Pixart s maximálnym rozlíšením 5000 DPI umožňuje nastaviť päť stupňov citlivosti a množstvo farebných efektov.

Cena: 47,90 EUR  (Do 15. septembra pri kúpe klávesnice získate Steam kód v hodnote 15 eur.)
Viac info: cz.msi.com/

Niceboy ORYX K300X

Herná klávesnica s robustnou a odolnou kovovou konštrukciou, mechanickými spínačmi OUTEMU Blue a podsvietením RGB. Spínače vydržia až 50 miliónov zopnutí bez straty citlivosti a presnosti ovládania. Klávesnica sa pripája pomocou kábla USB. Môžete si vybrať zo siedmich dynamických svetelných farebných efektov. Samozrejmosť je Anti-ghosting pre 26 klávesov, ktoré sa najčastejšie používajú pri hraní, a možnosť uzamknutia tlačidla Windows. 

Cena: 32,90 EUR

HyperX Alloy Origins Aqua

Špičková herná klávesnica s vysokoprofilovými klávesmi a mechanickými spínačmi HyperX Aqua, ktorým na aktiváciu stačí pomerne malá sila. Klávesnica sa pripája káblom cez konektor USB-C. Samozrejmosť je podsvietenie RGB nielen symbolov na klávesoch, ale aj ich spodných častí, takže farby sa zlievajú do zaujímavého „pudingového“ efektu. Dlhý zdvih klávesov, presný chod a vysoký aktivačný bod potešia nielen hráčov, ale aj ľudí, ktorí ovládajú strojopis. 

Cena: 90 EUR

ÚVODNÉ FOTO ZDROJ:  Photo by Axville on Unsplash

 

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať