PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Monitor

0

Výber vhodného monitora pre hráča je pomerne náročná záležitosť a treba jej venovať náležitú pozornosť. Treba pri tom sledovať viacero parametrov podľa toho, aké hry hrávate a aký obrazový výstup podporuje váš PC alebo herná konzola.

SAMSUNG_092022 M Advertisement

Zásadnou súčasťou monitora je zobrazovací panel, ktorý vo veľkej miere určuje kvalitu zobrazenia a využiteľnosť monitora. Prvé, čo by vás pri výbere monitora malo zaujímať, je technológia panela. Každý typ panela má svoje výhody aj nevýhody. Najjednoduchší spôsob, ako si vybrať medzi nimi, je rozhodnúť sa, ktoré atribúty sú pre vás najdôležitejšie. Pri súčasných modeloch sa v princípe stretnete s trojicou základných technológií.

TN – Twisted Nematic: Označuje najstaršiu technológiu LCD panelov. Panely TN obsahovali prvé sériovo vyrábané monitory s plochou obrazovkou. Napriek tomu, že nové panely sú čoraz lepšie, táto technológia stále trpí niektorými výraznými nedostatkami. Jeden z nich sú obmedzené uhly pohľadu, najmä vo zvislej osi. Farby panela TN sa pri pohľade z väčšieho uhla úplne obracajú. Väčšina panelov TN nedokáže zobraziť plné 24-bitové farby a musí sa spoliehať na simuláciu správnych odtieňov. Iba špičkové TN monitory zobrazujú celé spektrum sRGB. Prečo si teda kúpiť monitor s panelom TN? Z princípu práce tieto panely majú najnižšie vstupné oneskorenie, ktoré sa zvyčajne pohybuje okolo jednej milisekundy, a dokážu zvládnuť vysoké obnovovacie frekvencie – až viac ako 240 Hz. Vďaka tomu sú atraktívnou voľbou na hry pre viacerých hráčov, hlavne pre eSports, kde sa počíta každý zlomok sekundy. Pokiaľ uprednostňujete nízku latenciu pred reprodukciou farieb alebo pozorovacími uhlami, môže byť všetko, čo potrebujete, panel TN. Pochopiteľne, všetky bežné úlohy tieto monitory tiež zvládnu a navyše väčšinou potešia aj veľmi zaujímavou cenou. Tento typ monitorov patrí k najlacnejším.

IPS (In-Plane Switching): Táto technológia bola vyvinutá ako riešenie hlavných obmedzení panelov TN, najmä zlej reprodukcie farieb a obmedzených uhlov pohľadu. IPS využíva inú orientáciu tekutých kryštálov, čím sú zabezpečené výborné pozorovacie uhly, typicky až 178° vo všetkých smeroch, pričom je zachovaná výborná reprodukcia farieb. Vďaka tomu sa tieto displeje často využívajú aj v mobilných zariadeniach. Displeje IPS môžete nájsť aj pod označeniami PLS alebo AHVA, ktoré pochádzajú od jednotlivých výrobcov, ale označujú v podstate rovnakú technológiu s malými zmenami. Panely IPS umožňujú aj relatívne dobrú reprodukciu čiernej, čo je takisto jedna zo slabín technológie TN. Nie sú v tom také dobré ako panely VA, vyššie modely však dosahujú podstatne lepší farebný gamut aj vernejšie farebné podanie ako panely TN. Najnovšie generácie panelov IPS si už poradia aj s vysokými obnovovacími frekvenciami, pri niektorých modeloch presahujúcimi 280 Hz, a s veľmi dobrým časom reakcie okolo 4 ms, pri novej technológii Nano IPS okolo 1 ms. Vyššie modely s panelom IPS sú teda vhodné aj pre hráčov. Treba sledovať technické parametre.

VA (Vertical Alignment): Panely VA alebo SVA, AMVA predstavujú kompromis medzi modelmi s technológiou TN a IPS. Ponúkajú najlepší kontrastný pomer, a preto ich radi využívajú aj výrobcovia televízorov. Ak má monitor IPS obvyklý kontrastný pomer okolo 1000:1, porovnateľný panel VA dosahuje 3000:1 alebo až 6000:1. Pozorovacie uhly sa celkom nevyrovnajú panelom IPS, pri pohľade z veľkých uhlov dochádza k poklesu jasu. V porovnaní s panelmi TN ponúkajú VA oveľa lepšiu reprodukciu farieb a zvyčajne obsiahnu 100 % gamut sRGB, dokonca aj na lacnejších modeloch. Pri niektorých drahších modeloch sa panel VA používa v kombinácii s technológiou Quantum Dot, čo zabezpečí širší farebný gamut až na úrovni 125 % sRGB. To je dôležité vedieť, ak monitor budete používať aj na iné veci ako na hranie. Panely VA majú pomalšiu reakciu ako TN alebo novšie Nano IPS s latenciou okolo 1 ms. Možno nájsť monitory VA s vysokou obnovovacou frekvenciou až 240 Hz, ale pomalšia reakcia môže mať za následok viac duchov a rozmazanie pohybu. Z tohto dôvodu sú panely VA nevhodné pre profesionálnych hráčov, na domáce použitie však vyhovujú.

V porovnaní s monitormi CRT trpia všetky LCD panely nejakou formou oneskorenia. Keď sa panely TN objavili prvýkrát, bol to skutočný problém, ktorý roky trápil aj monitory IPS a VA. Technológia však postupuje a väčšina týchto problémov je pri dnešných monitoroch vyriešená.  Z predchádzajúcich riadkov ste určite už získali aspoň hrubú predstavu o tom, aký typ panela by pre vás mohol byť najlepší. Ak často hráte online hry s viacerými hráčmi, oceníte panel TN. Pre ľudí, ktorí sa okrem hrania venujú aj foteniu alebo videu, bude najlepšia voľba technológia IPS. Okrem typu panela sú tu ešte ďalšie podstatné parametre. Ide hlavne o veľkosť uhlopriečky a rozlíšenie panela. Ak sa pozrieme do najlacnejších tried, nájdeme tu modely s uhlopriečkou 24", väčšinou so štandardným rozlíšením 1920 × 1200 alebo 1920 × 1080. Takéto monitory môžu byť zaujímavé pre hráčov so staršími PC, ktoré hranie vo vyšších rozlíšeniach veľmi nezvládajú. Často sa používajú ako lacný variant vo viacmonitorových zostavách.

Veľmi rozšírené sú modely s uhlopriečkou 27 – 28". Na výber je tu hneď niekoľko rozlíšení. Na viacmonitorovú zostavu alebo čisto na hranie vyhovie rozlíšenie full HD. Ak na monitore budete aj pracovať, ideálne rozlíšenie pre túto uhlopriečku je 2560 × 1440 bodov. Toto rozlíšenie ponúkne dostatočne ostrý obraz, nie je však potrebné veľké škálovanie vo Windows.

Ak uvažujete o hraní v 4K, tu sa treba pozerať po uhlopriečkach 32" a väčších. Platí paralela ako pri 27 – 28" monitoroch. Iba na hranie postačí 2560 × 1440 bodov, na prácu určite 4K. S nástupom moderných herných konzol a výkonných grafických kariet v PC sa dostávajú do popredia monitory s uhlopriečkami 40" a viac (typicky 55 a 65") a televízory. Pokiaľ chcete tieto zariadenia prevádzkovať s najnovšími hernými konzolami, treba si overiť, či podporujú HDMI vo verzii 2.1 s podporou VRR a 4K120p.

Špecifickú kategóriu tvoria ešte ultraširokouhlé zakrivené monitory s pomerom strán 21:9 až 32:9. Tie sú vhodnou náhradou za viacmonitorové systémy. Ich výhodou je menej káblov a menej zabraného miesta na stole, nevýhodná je často cena.

AOC AGON PRO AG275QXL pre fanúšikov League of Legends

Najpopulárnejšia hra League of Legends je v tomto monitore s 27" obrazovkou s obnovovacou frekvenciou 170 Hz zastúpená v každom aspekte. Od ikonického dizajnu a loga Hextech až po špecifický režim herného nastavenia s reaktívnym osvetlením herných udalostí a vizuálne efekty na stojane, ktoré sú synchronizované s akciami v hre. Hráči ocenia aj technológie Adaptive Sync a FreeSync Premium, latenciu 1 ms, VESA DisplayHDR 400 a ShadowControl na brilantné a plynulé zobrazovanie.

Cena:  540  EUR
Viac info: eu.aoc.com/cs

MSI OPTIX MAG274QRF-QD

Dosiahnite víťazstvo s herným monitorom MSI Optix MAG274QRF-QD eSports. Jeho 27-palcový rýchly panel IPS s rozlíšením WQHD (2560 × 1440) a technológiou ­quantum dot vás vtiahne do deja každej hry vďaka mimoriadne presnej reprodukcii farieb. Vďaka technológii NVIDIA G-Sync si užijete aj veľmi plynulé hranie. Náročnejších hráčov FPS zaujme obnovovacia frekvencia 165 Hz s latenciou 1 ms GTG, ktorá je ideálna pre akýkoľvek súťažný titul.

Cena: 479 EUR
Viac info: cz.msi.com/

Dell Alienware AW2521HFLA

Herný monitor s atraktívnym dizajnom v štýle Alienware. Má 24,5" obrazovku s full HD rozlíšením. Hráči ocenia vysokú obnovovaciu frekvenciu 240 Hz a špičkovú latenciu 1 ms, ktoré sú zárukou plynulého zobrazovania dynamických scén v akčných hrách. Zobrazovací panel má matný povrch s účinnou elimináciou odleskov. Pripojenie externých zariadení, napríklad herných klávesníc a myší, vám zjednoduší integrovaný USB hub. Pri nočnom hraní príde vhod filter modrého svetla. 

Cena: 269 EUR

ÚVODNÉ FOTO ZDROJ:  Photo by ELLA DON on Unsplash

 

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať