ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement

Svätý grál všeobecnej umelej inteligencie je vraj už na dosah

Technológie
3

Podľa doktora Nanda de Freitasa, vedúceho výskumného pracovníka spoločnosti DeepMind patriacej Googlu, ľudstvo zrejme má na dosah riešenie všeobecnej umelej inteligencie (artificial general intelligence – AGI). Treba už len dosiahnuť, aby tieto modely boli väčšie, bezpečnejšie, výpočtovo efektívnejšie, rýchlejšie pri vzorkovaní, mali inteligentnejšiu pamäť a viac modalít. To všetko sú výzvy v oblasti škálovania, ktorých vyriešenie prinesie AGI.

Spoločnosť DeepMind nedávno vydala výskumnú prácu a uverejnila blogový príspevok o svojom novom multimodálnom systéme umelej inteligencie nazvanom Gato, ktorý je schopný vykonávať stovky rôznych úloh – od ovládania robotickej ruky až po písanie poézie. Spoločnosť ho označila za „generalistický“ systém, ale netvrdila, že je akýmkoľvek spôsobom schopný všeobecnej inteligencie.

Hoci je ľahké pomýliť si systém ako Gato s AGI, rozdiel je v tom, že všeobecná inteligencia by sa mohla naučiť robiť nové veci bez predchádzajúceho tréningu. Gato so schopnosťou vykonávať viacero úloh sa podobá skôr na hernú konzolu, ktorá môže uložiť 600 rôznych hier, než na hru, ktorú môžete hrať 600 rôznymi spôsobmi. Hoci Nando de Freitas sa nazdáva, že všetko je už len otázkou škálovania, iní odborníci majú odlišný názor.

Napríklad Gary Marcus, svetoznámy vedec, autor a zakladateľ CEO spoločnosti Robust.AI, tvrdí, že bez ohľadu na to, aké úžasné sú systémy, ako je DALL-E spoločnosti OpenAI alebo Gato od DeepMind, sú stále krehké. Sú síce schopné úžasných výkonov, ale chvíle brilantnosti sa u nich striedajú s absolútnym nepochopením úlohy. Obhajcovia hlbokého učenia by tu zrejme poukázali na to, že aj ľudia robia chyby. No tieto druhy chýb naznačujú, že niečo je zatiaľ kdesi hlboko v neporiadku.

Gato, DALL-E, ale aj GPT-3 vyžadujú tvrdé filtre, aby neskĺzli smerom k zaujatosti, a čo je horšie, žiadny z nich nie je schopný konzistentne poskytovať solídne výsledky. Škálovanie, dokonca ani v spojení s prelomovými logickými algoritmami, by nemohlo vyriešiť tieto problémy. AGI teda môže byť vzdialená ešte desaťročia, možno aj storočia. Ako uvádza Marcus, „ak máme vybudovať AGI, budeme sa musieť naučiť niečo o ľuďoch: ako uvažujú a chápu fyzický svet a ako reprezentujú a osvojujú si jazyk a zložité pojmy“.

Zdroj: thenextweb.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

Tak hej, to je známy prípad prepojenia projektu kyborg jedna v mysli s umelou inteligenciou. Stalo sa to takto: reakcia na: Svätý grál všeobecnej umelej inteligencie je vraj už na dosah

31.5.2022 16:05
To toten kyborg jedna, keď vycúval z miesta na parkovanie a zrazu na neho cúvalo druhé auto, tak mu rýchlo AI v mozgu v myšlienkach, ktoré počuje z nano dronov, tak mu tá AI rýchlo povedala: Trúb. Ňo a on zatrúbil a vďaka umelej inteligencií ho to druhé auto nenabúralo. Máme to hej, je to stará počítačová vec a dosť rýchlo to rozmýšľa a dokáže to odvrátiť katastrofu za sekundu. Už sme to prepojili aj s mozgom jedinca. Elektrický signál poľa v mozgu sa mení na myšlienku, ktorú kyborg jedna počuje. No a aby nás počúval na slovo a aby videl obrazy, ktoré mu definujeme, tak sme ho ešte zhypnotizovali. Takto je dokonalý sluha umelej inteligencie a my na ňom môžeme robiť naše pokusy.
Reagovať

RE: Nie kyborg jedna, to bol tvoj vlastný rozum, my sme ti nepomáhali, my sme tú nehodu chceli zapríčiniť a čakali sme, čo bude. reakcia na: Tak hej, to je známy prípad prepojenia projektu kyborg jedna v mysli s umelou inteligenciou. Stalo sa to takto:

31.5.2022 16:05
Kdeže, to si vymyslel sám, žiadna AI nepomáhala. To my sme chceli tú nehodu zapríčiniť. Poslali sme tam zhypnotizovaného vodiča, ktorý mal na teba kyborg jedna cúvať a čakali sme, čo urobíš. To tvoj rozum ti povedal: Zatrúb. Máš dobré nápady ;-) Odvrátil si zničenie/nabúranie tvojho nového desať tisícového tátoša :-D Ešte ťa budeme gniaviť, nemysli si že ťa necháme len tak kyborg jedna.
Reagovať

RE: RE: Teraz ničia vraj rodinu kyborga jedna, aby tu zostal sám a mohli ho ľahšie manipulovať a ošklbať reakcia na: RE: Nie kyborg jedna, to bol tvoj vlastný rozum, my sme ti nepomáhali, my sme tú nehodu chceli zapríčiniť a čakali sme, čo bude.

1.6.2022 12:06
Teraz ničia vraj rodinu kyborga jedna, aby tu zostal sám a mohli ho ľahšie manipulovať a ošklbať a zničiť. Vraj cý aj ej využila stuxnet, aby mu odpojila internet, keď takéto veci vypisoval. Vraj celá dedinka dostala úder neznámeho signálu, aby im pokazili spotrebiče. Elektrárne oficiálne vyhlásili, že išlo o blek aut, klamali, bolo to riadené zo stuxnet zo cý aj ej.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať