SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

Komerčné využitie energie z jadrovej fúzie bude k dispozícii do 5 rokov

0

Microsoft a Helion, výskumná spoločnosť podporovaná generálnym riaditeľom OpenAI Samom Altmanom, sa spájajú s cieľom komerčne sprístupniť energiu vyrobenú jadrovou syntézou oveľa skôr, ako odborníci doteraz odhadovali. Podľa prvej dohody tohto druhu Helion poskytne Microsoftu do roku 2028 najmenej 50 megawattov energie. Ide o prvú dohodu, ktorou sa spoločnosť zaviazala kupovať elektrickú energiu z jadrovej syntézy na komerčné využitie.

Ako uviedol denník Wall Street Journal, súčasťou dohody sú aj bližšie nešpecifikované finančné sankcie, ak Helion nedodá špecifikované množstvo energie Microsoftu. „Máme pred sebou ešte veľa práce, ale sme presvedčení o našej schopnosti dodať prvé zariadenie na výrobu energie z jadrovej syntézy na svete,uviedol vo vyhlásení generálny riaditeľ spoločnosti Helion David Kirtley. Energia vyrábaná prostredníctvom jadrovej syntézy by mohla masívne znížiť klimatické zmeny spôsobené človekom, keďže neprodukuje žiadne skleníkové plyny ani jadrový odpad, uvádza sa na webovej stránke spoločnosti Helion.

VEĽKÁ SÚŤAŽ PRE PREDPLATITEĽOV

Je však veľmi ťažké napodobniť zdroj energie hviezd na Zemi pre extrémne vysoké teploty a tlaky, ktoré sú potrebné na zlučovanie atómov v takom rozsahu, aby sa vytvorilo dostatočné množstvo energie, napríklad na výrobu komerčnej elektriny. V posledných rokoch sa do odvetvia čistej energie investovali miliardy, čo urýchlilo vývoj potrebných technológií .

Zdroj: businessinsider.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať