NICEBOY_102021 NICEBOY_102021 NICEBOY_102021

Koniec káblov a nabíjačiek. Riešením môžu byť nabíjacie miestnosti

5

Nedávno výskumníci z Michiganskej univerzity a Tokijskej univerzity oznámili, že vyvinuli spôsob, ako bezpečne prenášať elektrinu vzduchom. Tento prelomový objav by mohol viesť k vzniku „nabíjacích miestností“ – oblastí bezdrôtového nabíjania, ktoré môžu dodávať energiu našej elektronike. Jediné, čo treba urobiť, je vojsť do miestnosti. Zjavná výhoda nabíjacích miestností je v tom, že by sme sa mohli rozlúčiť s množstvom nabíjacích káblov, ktoré máme na pracovnom stole. Počítač by sa tak dal umiestniť kamkoľvek bez toho, aby ste sa museli starať o nabíjanie alebo zapojenie do elektrickej siete.

Navyše by to bol pohodlný spôsob nabíjania našich smartfónov a otvorili by sa i ďalšie možnosti pre mobilné roboty a senzory, ktoré by mohli bezproblémovo fungovať bez potreby ľudskej interakcie. Vedci pracujú aj na vybavení priestorov, ktoré dokážu interpretovať, ako sa cítime, a reagovať na to (napríklad znížiť teplotu, ak je nám príliš horúco, alebo stlmiť svetlo, ak máme migrénu). Vďaka priebežne sa nabíjajúcim senzorom by sa tieto personalizované miestnosti mohli stať realitou.

Nabíjacie miestnosti by mohli využívať aj zdravotnícke zariadenia. Dnešné srdcové implantáty si vyžadujú kábel, ktorý vedie od pumpy cez telo k externému zdroju energie. Keby sa dal kábel odstrániť, znížilo by sa riziko infekcie a zlepšila kvalita života pacientov. Nabíjacie miestnosti fungujú podobne ako bezdrôtová dokovacia stanica – kovová cievka v meniacom sa magnetickom poli vytvára elektrický prúd. Výskumníci postavili z hliníkových panelov miestnosť s rozmermi približne 10 × 10 metrov, ktorej stredom prechádzala kovová tyč.

Miestnosť bola vybavená bezdrôtovo napájanou lampou, ventilátorom a smartfónom. Všetky zariadenia mali v sebe kovovú cievku, ktorú možno ľahko integrovať do akéhokoľvek prístroja. Bol tu aj tradičný nábytok: stolička a stôl. Tím dokázal v celej miestnosti vyrobiť 50 wattov energie, ktorá nabíjala všetky bezdrôtové zariadenia. Aby sa zabezpečilo, že v miestnosti nebudú žiadne mŕtve zóny, systém generoval dve samostatné 3D magnetické polia: jedno sa pohybovalo okolo stredového pólu miestnosti a druhé putovalo okolo rohov.

„Načerpanie energie zo vzduchu pomocou cievky je podobné chytaniu motýľov do siete,“ povedal Alanson Sample, profesor Michiganskej univerzity a autor štúdie. „Trik spočíva v tom, aby čo najviac motýľov krúžilo po miestnosti v čo najväčšom počte smerov. Takto môžete chytiť motýle bez ohľadu na to, kde sa vaša sieť nachádza alebo na ktorú stranu je namierená.“ Tím teraz testuje systém v budove v areáli Michiganskej univerzity a projekt by mal byť dokončený na jeseň tohto roka.  

Zdroj: freethink.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

5 komentárov

Nabijačka reakcia na: Koniec káblov a nabíjačiek. Riešením môžu byť nabíjacie miestnosti

29.9.2021 09:09
XIaomi už si dalo patentovať bezdrôtovú nabíjačku vzduchom.. a nemusí byť človek v žiadnej nabíjacej miestnosti..
https://www.gsmarena.com/xiaomi_introduces_mi_air_charge_wireless_charging_from_across_the_room-news-47461.php
Reagovať

Lacko klamar reakcia na: Koniec káblov a nabíjačiek. Riešením môžu byť nabíjacie miestnosti

28.9.2021 08:09
Lacko klamar
Reagovať

RE: Lacko klamar reakcia na: Lacko klamar

28.9.2021 09:09
Aké klamstvo je v článku?
Reagovať

Ucinnost. reakcia na: Koniec káblov a nabíjačiek. Riešením môžu byť nabíjacie miestnosti

28.9.2021 07:09
V clanku sa nic nepise o ucinnosti. Kolko treba dodat energie aby to prenieslo vzduchom 50W ?
Reagovať

RE: Ucinnost. reakcia na: Ucinnost.

28.9.2021 13:09
Tipujem, ze treba dodat 180 kJ energie za hodinu.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať