SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement

Kvantové počítače sa čoskoro zmestia aj do telefónu

2

Kvantový počítač, ktorý by bol dostatočne malý na to, aby sa dal zabudovať do satelitu, auta či dokonca mobilného telefónu, už nie je len nesplniteľným snom. Austrálska spoločnosť Quantum Brilliance vyvinula miniatúrny kvantový počítač na báze diamantu, ktorý môže pracovať pri izbovej teplote. Technológii prejavili dôveru investori, keďže startup získal takmer 10 miliónov dolárov od konzorcia investorov pod vedením Main Sequence Ventures. Financovanie urýchli komercializáciu technológie, ktorá by mohla výrazne zmeniť spôsob využívania kvantových počítačov.

Potenciál miniaturizácie je obrovský. Kvantový počítač sa mení ho na niečo, čo môže byť umiestnené v bežnom serverovom stojane vedľa klasických počítačov. Quantum Brilliance začiatkom tohto roka dodal svoj prvý systém superpočítačovému centru Pawsey v Austrálii a začína ho dodávať aj ďalším komerčným zákazníkom.Spoločnosť vyvíja kvantové počítače založené na syntetických diamantoch, ktoré na svoju činnosť nepotrebujú teplotu blízku absolútnej nule ani zložité laserové systémy.

Je to v ostrom kontraste so supravodivými kvantovými systémami vyvíjanými veľkými spoločnosťami ako Google, IBM a Rigetti, ktoré potrebujú veľké a energeticky náročné chladiace systémy na udržanie veľmi nízkej teploty. Počítačové systémy s uväznenými iónmi, ako napríklad tie, ktoré vytvorili spoločnosti Honeywell a IonQ, sú síce menšie, ale aj najmenší takýto počítač, ktorý v lete predstavil výskumný tím z Univerzity v Innsbrucku, mal veľkosť dvoch serverových stojanov. Naproti tomu systém Quantum Brilliance má veľkosť obalu na obed.

Kvalita qubitov na báze diamantu je niekde medzi supravodivými qubitmi a qubitmi s uväznenými iónmi. Kvantové urýchľovače Quantum Brilliance majú v súčasnosti len dva qubity, čo je v porovnaní so 72-qubitovými systémami, ktoré vyvinula spoločnosť Google, podstatne menej. Startup však tvrdí, že do roku 2025 môže dosiahnuť 50 qubitov. A ako to funguje? Qubity na báze diamantu sa vytvárajú pomocou diamantov so špecifickou chybou - jeden atóm uhlíka v diamantovej mriežke je nahradený atómom dusíka a vedľa neho je ponechaná medzera.

Táto medzera alebo vakancia je záporne nabitá a správa sa ako uväznený ión. Po osvetlení zeleným laserom sa dá zmanipulovať na qubit. Qubity na báze diamantov boli približne do roku 2014 vedúcou myšlienkou v oblasti kvantových počítačov, ale pokrok sa zastavil, pretože sa ukázalo, že je ťažké vytvoriť umelé diamanty s dostatočnou presnosťou, aby bol systém funkčný. Prelomovým objavom spoluzakladateľov Quantum Brilliance bol vývoj novej výrobnej technológie, ktorá umožňuje väčšiu presnosť. Môžu kvantové počítače na báze diamantu znamenať koniec iných typov kvantových počítačov?

Marcus Doherty, vedecký riaditeľ Quantum Brilliance, sa nazdáva, že budúcnosť je heterogénna. Myšlienka jedného počítača, ktorý dokáže všetko, je neaktuálna. Kvantové počítače, najmä kým majú ešte len niekoľko qubitov, budú pravdepodobne výrazne prispôsobené na riešenie jedného konkrétneho problému. Je teda pravdepodobné, že rýchlejšie kvantové počítače, napríklad supravodivé systémy, sa použijú na jeden typ problému, zatiaľ čo tie na báze diamantu na iný. Doherty však očakáva, že časom, keď sa počet qubitov zvýši, sa kvantové výpočty presunú v prospech diamantov.

Zdroj: sifted.eu.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Lacko klamar reakcia na: Kvantové počítače sa čoskoro zmestia aj do telefónu

6.9.2021 19:09
Lacko nikdy, nie coskoro.
Reagovať

Quantum Brilliance vyvinula reakcia na: Kvantové počítače sa čoskoro zmestia aj do telefónu

6.9.2021 12:09
Vyvinula je silné slovo. V najlepšom prípade vymyslela koncept. Už len stačí to vyrobiť, však? To je však to najťažšie. Obávam sa, že ani tých 10 miliónov dolárov nemusí stačiť. Ani peniaze nedokážu všetko.
Druhá vec je, že kvantový počítač s dvomi qubitmi je - síce pekná, ale stále len - hračka. Pre reálne použitei by bolo potrebné aspoň pár tisíc qubitov.
Vychádza mi z toho, že najbližších pár desiatok rokov sa žiadny boom kvantových počítačov nekoná...
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať