SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement

Lacný test na COVID-19 do 5 minút ukáže, či máte protilátky

5

Keď človek prekonal infekciu koronavírusom alebo je proti nemu očkovaný, jeho imunitný systém produkuje protilátky na boj proti vírusu, a to najmenej šesť mesiacov. Protilátky možno použiť na detekciu predchádzajúcej infekcie alebo reakcie na vakcínu. Hoci testy na protilátky proti koronavírusu už existujú, zvyčajne sú drahé, komplikované alebo málo presné. Feng Yan z Hongkonskej polytechnickej univerzity a jeho kolegovia teraz urobili lacnejší a pohodlnejší test na protilátky COVID-19 pomocou organických elektrochemických tranzistorov.

Tieto prevádzajú biologické signály na elektrické a stávajú sa populárnymi na detekciu biologických molekúl, ako sú proteíny a glukóza. Na jeden takýto tranzistor, ktorý je vyrobený zo zlata a vložený do malého plastového prúžka, sa umiestni kvapka krvi alebo slín. Keď sa naň viažu protilátky proti koronavírusu, tranzistor vytvára elektrické signály, ktoré sú zoskenované prenosným meračom pripojeným cez bluetooth k mobilnému telefónu. Celý proces trvá menej ako 5 minút.

Počas laboratórnych skúšok sa test ukázal veľmi presný pri meraní protilátok proti koronavírusu aj pri veľmi nízkych hladinách. Yan a jeho kolegovia teraz plánujú klinickú štúdiu, aby sa potvrdilo, že test funguje aj v skutočnom svete. Ak budú skúšky úspešné, tím požiada o schválenie predaja testu, ktorý by mal stáť menej ako 1 dolár za testovací prúžok. Nový test by mohol byť užitočný pri odhadovaní úrovne imunity proti vírusu, či už z prirodzenej infekcie, alebo z očkovania. Mohol by to takisto ukázať, kedy ochranné účinky vakcín začínajú miznúť a bola by potrebná posilňovacia dávka.

Zdroj: newscientist.com.

Redakcia

Všetky autorove články

5 komentárov

kvapka krvy alebo slin reakcia na: Lacný test na COVID-19 do 5 minút ukáže, či máte protilátky

17.9.2021 08:09
to bude zas nejaka dobra kacica. kto by si picahl do prsta ak moze do testu napluvat
Reagovať

RE: Môžeš si vybrať, nechápem, čo máš za problém. reakcia na: kvapka krvy alebo slin

17.9.2021 13:09
Môžeš si vybrať, nechápem, čo máš za problém.
Reagovať

RE: RE: Môžeš si vybrať, nechápem, čo máš za problém. reakcia na: RE: Môžeš si vybrať, nechápem, čo máš za problém.

19.9.2021 22:09
tak to chcem vidiet toho co si vybere krv
Reagovať

Dostupnosť reakcia na: Lacný test na COVID-19 do 5 minút ukáže, či máte protilátky

17.9.2021 07:09
Kde kúpim?
Reagovať

RE: Na Slovensku to veru za menej ako dolár nebude - tu ti to predražia, aby mali maržu 800%, takže čakaj cenu 10€/kus reakcia na: Dostupnosť

17.9.2021 13:09
Na Slovensku to veru za menej ako dolár nebude - tu ti to predražia, aby mali maržu 800%, takže čakaj cenu 10€/kus. Len zdrať, to je ich vízia úspešného podnikania.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať