PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Laserový lúč dokáže aj cez kľúčovú dierku odhaliť, čo je v miestnosti

0

Vedci z laboratória Stanford Computational Imaging Lab prišli s technológiou, ktorú nazvali zobrazovanie mimo zorného poľa (non-line-of-sight – NLOS – imaging) a slúži na zistenie fyzických predmetov, ktoré sa môžu nachádzať v miestnosti, a to za použitia iba jedného bodu laserového svetla vstupujúceho do miestnosti. NLOS je šikovná technika, ktorá sa vo výskumných laboratóriách v priebehu rokov zdokonaľovala a umožňuje vytvárať fotoaparáty, ktoré dokážu “vidieť za roh” a zhotoviť obrázky predmetov, ktoré sa inak nenachádzajú v zornom poli fotoaparátu alebo sú blokované sériou prekážok.

Predtým táto technika využívala ploché povrchy, ako sú podlahy alebo steny, ktoré sú v zornom poli kamery aj zakrytého objektu. Séria svetelných impulzov vychádzajúcich z kamery, zvyčajne z laserov, sa odrazí od týchto povrchov a potom sa odrazí od skrytého objektu a nakoniec sa vráti k senzorom kamery. Následne algoritmy využili informácie o tom, ako dlho trvalo, kým sa tieto odrazy vrátili, na vytvorenie obrazu toho, čo kamera nevidí. Výsledné snímky nemajú vysoké rozlíšenie, ale zvyčajne sú dostatočne podrobné na to, aby sa dalo ľahko určiť, o aký objekt ide.

Jedného dňa by táto technológia mohla byť veľmi užitočná pre autonómne autá, ktoré by tak dokázali rozpoznať potenciálne nebezpečenstvá skryté za rohom dlho predtým, ako ich uvidia cestujúci vo vozidle. Súčasné techniky NLOS však majú veľké obmedzenie: Sú závislé od veľkého reflexného povrchu, na ktorom možno merať odrazy svetla od skrytého objektu. Pokúsiť sa zobraziť zvonku, čo je v uzavretej miestnosti, bolo doteraz takmer nemožné.

Technológia na zobrazovanie cez kľúčovú dierku, ktorú vyvinuli vedci z laboratória Computational Imaging Lab Stanfordovej univerzity, potrebuje na to, aby ste videli, čo je v uzavretej miestnosti, iba malý otvor (ako napríklad kľúčovú dierku alebo priezor), dostatočne veľký na to, aby cezeň presvietil laserový lúč. Tým sa vytvorí jediný bod svetla na vnútornej stene. Aj v tomto prípade sa laserové svetlo odráža od steny, predmetu v miestnosti a potom znova od steny, pričom množstvo fotónov sa nakoniec odrazí späť dierkou do fotoaparátu. Ten využíva jednofotónový lavínový fotodetektor na meranie času ich návratu.

Keď je objekt skrytý v miestnosti statický, technológia jednoducho nemôže vypočítať, čo vidí. Vedci však zistili, že pohybujúci sa objekt spárovaný so svetelnými impulzmi z lasera generuje pri dlhom expozičnom čase dostatok použiteľných údajov na to, aby algoritmus vytvoril obraz toho, čo vidí. Kvalita výsledkov je síce horšia ako pri predchádzajúcich technikách NLOS, ale poskytuje dostatok detailov na kvalifikovaný odhad veľkosti a tvaru skrytého objektu.

Výskum by mohol jedného dňa okrem autonómnych vozidiel poslúžiť napríklad polícii alebo armáde a poskytnúť im spôsob, ako vyhodnotiť riziká vstupu do miestnosti predtým, ako vyrazia dvere a vtrhnú dovnútra.

Zdroj: gizmodo.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať