SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Laserová zbraň Dragonfire dokáže na 1 km zostreliť mincu

Bezpečnosť
0

Británia prvýkrát vystrelila zo svojej vysokovýkonnej laserovej zbrane Dragonfire na vzdušné ciele. Test laserom riadenej energetickej zbrane (Laser Directed Energy Weapon – LDEW) na Hebrides Range bol navrhnutý tak, aby demonštroval jej silu a presnosť. 

Zatiaľ čo moderné rakety dokážu s veľkou účinnosťou eliminovať vzdušné hrozby, ako sa ukázalo na Ukrajine, v Izraeli a v Červenom mori, je tu problém s použitím obmedzených zásob rakiet, z ktorých každá stojí milióny dolárov, na vyradenie dronov a striel, ktoré stoja len tisíce. Lasery majú množstvo výhod. Každý „výstrel“ sa pohybuje rýchlosťou svetla na veľmi dlhé vzdialenosti a laserová zbraň môže zasiahnuť viacero cieľov súčasne.

Môže takisto udrieť s extrémnou presnosťou a pri pozoruhodne nízkych nákladoch na jeden výstrel. Hoci britská vláda o Dragonfire veľa nehovorí, je známe, že ide o polovodičovú laserovú zbraň s výkonom 50 kW, založenej na zväzkoch dopovaných sklenených vlákien, ktoré sa napájajú na systém kombinácie lúčov navrhnutý Britmi. Vo veži je namontovaná aj elektrooptická kamera a sekundárny laser na vyhľadávanie cieľov a zameriavanie lúča.

Dosah Dragonfire je tiež utajovaný, hoci vláda tvrdí, že preukázal schopnosť sledovať a čeliť vzdušným hrozbám. Zbraň má presnosť na zasiahnutie jednolibrovej mince na vzdialenosť jedného kilometra a náklady na jeden výstrel sú približne 10 libier (zhruba 12 eur). Tento typ zbrane má preto potenciál revolučne zmeniť bojový priestor tým, že zníži závislosť od drahej munície a zároveň zníži riziko vedľajších škôd.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať