SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Recenzia: Lenovo IdeaCenter A540 / Počítač v monitore s atraktívnym dizajnom

1

Počítač typu „všetko v jednom“ s veľkým 27-palcovým monitorom ocenia predovšetkým používatelia, ktorí chcú mať na svojom pracovnom stole poriadok, prípadne hľadajú počítač s luxusným dizajnom do domácnosti či kancelárie. 

VideorecenziaKonštrukčné riešenie by sme mohli výstižne charakterizovať ako tenký monitor so zabudovaným počítačom. Neomylný dizajnový znak, podľa ktorého tento model bezpečne spoznáte, je rúrka vo farbe svetlej leštenej medi, ohnutá v ladnej krivke, ktorá zboku spája teleso monitora s podstavcom. V podstavci je zabudovaná bezdrôtová nabíjačka a reproduktory od JBL. Na reprodukciu zvuku slúžia dva výškové reproduktory s výkonom 3 W, doplnené o 5 W subwoofer, ktorý má k dispozícii dostatočný objem ozvučnice, takže výsledný dojem zo zvuku je veľmi dobrý.

Elektronika počítača a aj všetky konektory sú v telese monitora. V podstavci je len pre Lenovo typický obdĺžnikový konektor na pripojenie externého napájacieho zdroja s výkonom 170 W. Spojovacia rúrka je pevne uchytená k podstavcu, takže výška monitora sa nastavovať nedá, ale zobrazovací panel možno nakláňať v pomerne širokom rozsahu uhlov. Na hornej strane podstavca je plocha na bezdrôtové indukčné nabíjanie podľa štandardu Qi, takže počas práce si sem môžete odložiť mobil, ktorý sa bude zároveň nabíjať. V balení nájdete externú DVD mechaniku a takisto bezdrôtovú klávesnicu a ergonomicky tvarovanú myš. Sú napájané z batérií a USB dongle je pod magneticky prichyteným krytom myši. Klávesnica má štandardnú kvalitu, takže síce nemôže konkurovať tomu, na čo sú zvyknutí používatelia notebookov ThinkPad, ale píše sa na nej veľmi dobre. Tandem webovej kamery a infračervenej kamery na bezpečné prihlásenie používateľa tvárovou biometriou prostredníctvom technológie Windows Hello sú v hornej časti vo vysúvateľnom bloku. Marketingovo je toto riešenie nazvané TrueBlock Privacy Shutter, a keď je modul zasunutý, máte stopercentnú istotu, že vaše súkromie je dokonale chránené. 

Matný displej má kvalitnú antireflexnú úpravu. Rozlíšenie QHD, teda 2560 × 1440 px je pre uhlopriečku 27 palcov ideálne, takže vo Windows je implicitne nastavená mierka 100 %. Displej je okrem úzkeho pásika v spodnej časti takmer bezrámikový, zaberá 93 % plochy panela. 

Testoval som model IdeaCenter A540-27ICB s procesorom Intel Core i5 deviatej generácie, ktorý umožňuje krátkodobé zvýšenie taktovacej frekvencie až na 3,4 GHz, 8 GB RAM a integrovanou grafikou Intel UHD Graphics 630, teda zostavu vhodnú na kancelárske práce, multimediálnu zábavu, prípadne amatérske editovanie fotografií či videa v rozlíšení 1080p. Používateľom, ktorí viac pracujú s grafikou, je určený model s dedikovanou grafikou AMD Radeon RX 560X. Pri pohľade na parametre si treba uvedomiť, že skutočný výkon závisí od toho, ako účinne možno chladiť čipy. A v tomto ohľade má IdeaCenter A540 v porovnaní oveľa lepšiu pozíciu. Je vybavený ventilátorom, ale hlavne doska elektroniky je umiestnená zvislo, takže chladiaci vzduch prúdi zdola (z nasávacích otvorov v dolnej hrane telesa monitora) nahor a vychádza cez mriežky v zadnej časti. Teleso displeja, v ktorom sú všetky komponenty počítača, vyzerá na prvý pohľad kompaktne, bez akýchkoľvek skrutiek, no napriek tomu ho možno pomerne ľahko rozobrať a upgradovať operačnú pamäť alebo diskovú kapacitu. Postup rozoberania a upgradu prezradí servisný manuál.

Testovaný model má rýchly 256 GB polovodičový disk SSD, na ktorom je operačný systém, a na tento disk odporúčam inštalovať aj aplikácie. Na multimediálne súbory a rozsiahlejšie aplikácie, napríklad hry, je určený druhý, klasický disk s kapacitou 1 TB. Špeciálna vyrovnávacia pamäť Intel Optane umožňuje skĺbiť výhody obidvoch technológií – kapacity klasických diskov a rýchlosti polovodičových diskov SSD. Ak niektoré aplikácie potrebujú často načítať do operačnej pamäte obsah veľkých súborov, tie sa postupne automaticky presúvajú do vyrovnávacej pamäte SSD, takže spúšťanie takejto aplikácie je spravidla oveľa rýchlejšie.

Časť portov vrátane jedného konektora USB-C je v dolnej časti zadne steny, ostatné vrátane slotu na pamäťovú kartu sú umiestnené na pravej strane telesa monitora. 

Technické parametre: 

Procesor: Intel Core i5 9400T Coffee Lake, taktovacia frekvencia 1,8 – 3,4 GHz, 8 GB RAM DDR4, SSD 256 GB + 1 TB HDD, grafika Intel UHD Graphics 630, displej 27" UHD (2560 × 1440 px); konektivita: 802.11ac, bluetooth 4.0; operačný systém: Windows 10 Home; konektory: 1× USB-C, 2× USB 3.2, 2× USB 2.0, RJ-45, HDMI, 3,5 mm jack, rozmery 615 × 476 × 230 mm, hmotnosť 9,27 kg 

Cena: 1049 EUR

+ Atraktívny dizajn, kompaktné riešenie bez zbytočných káblov 

- Konektor USB-C mohol byť ľahšie prístupný

  • Hodnotenie: 93
  • Dizajn a konštrukcia: 95
  • Výkon: 90
  • Konektivita: 93

Tip redakcie: Dizajn

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Lenovo IdeaCenter A540 Lenovo notebook pocitac monitor dizajn

1 komentár

. reakcia na: Lenovo IdeaCenter A540 - počítač v monitore s atraktívnym dizajnom

30.6.2020 02:06
Pocitac je pekny aj dobry, ale ta obrazovka je privelka, resp. mala na rozlisenie. Full HD 25" je lepsie 16:9 alebo 16:10. Na 27" 2k je text rozmazany, pretoze pixely pisma nan nepasuju. Takze si to kazdy zoomne, aby videl ostrejsie, ale potom uvidi menej ako by bolo na Full HD.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať