TCL 2022 TCL 2022 TCL 2022

Lotus Eletre: Prvé hyper SUV na svete s podporou autonómnej jazdy

Technológie
0

Automobilka Lotus, spoločnosť vyrábajúca ľahké športové vozidlá, predstavila SUV s názvom Eletre. Vozidlo je označované ako prvé hyperauto SUV a zároveň plne elektrický lifestylový automobil. Bude k dispozícii v troch úrovniach výbavy (Eletre, Eletre S a Eletre R) s dvoma elektrickými pohonnými jednotkami (450 kW/603 koní alebo 675 kW/905 koní).

Okrem toho bude Eletre vybavený novým operačným systémom Lotus Hyper OS pre vodiča aj cestujúcich. Lotus dal ostatným automobilkám na vedomie, že Eletre R je najrýchlejšie dvojmotorové čisto elektrické SUV na svete. Testy na Nürburgringu ukázali, že všetky výkonnostné ciele boli splnené.

Vozidlá disponujúce prvými dvoma stupňami výbavy majú menšiu z dvoch pohonných jednotiek. Eletre aj Eletre S sú vybavené jednorýchlostným systémom s maximálnym dojazdom 600 km, zatiaľ čo dvojrýchlostný Eletre S dokáže prejsť 490 km. Krútiaci moment oboch vozidiel je 710, resp. 985 Nm, pričom zrýchlenie na 100 km/h trvá len 4,5, resp. 2,95 sekundy. Model Eletre R je vybavený režimom Track. Obsahuje zníženú svetlú výšku a výkonnejšie nastavenia tlmičov a regulácie proti prevráteniu.

Všetky tri modely majú batériu s kapacitou 112 kWh, ktorú možno pomocou rýchlonabíjačky nabiť z 10 % na 80 % za 20 minút. Teraz sa pozrime na technológie. Lotus Hyper OS využíva technológiu enginu z herného sveta, aby umožnil tímu Lotus User Experience/User Interface vytvárať „3D obsah a zážitky novej generácie v reálnom čase“. Procesorový výkon je postavený na dvoch čipoch Qualcomm 8155 System-On-Chip.

Lotus tvrdí, že „Lotus Hyper OS poskytuje bezproblémový interaktívny zážitok, ktorý ponúka najlepší výkon vo svojej triede, pokiaľ ide o vizuálne efekty a interaktívnu spätnú väzbu, vďaka čomu má používateľ – či už vodič, alebo spolujazdec – úplnú kontrolu“. Eletre je zároveň prvé sériové vozidlo vybavené technológiou LIDAR, ktorá podporuje technológiu autonómnej jazdy.

Je zaujímavé, že softvér má schopnosť aktualizovať sa, aby systém mohol prijať nové regulácie, aby sa jeho schopnosti mohli časom prispôsobiť a zdokonaľovať. Keďže Eletre je prémiové luxusné vozidlo, interiér je vybavený bezdrôtovým nabíjaním smartfónu, štvorzónovou klimatizáciou, 1380-wattovým audiosystémom KEF s 15 reproduktormi a 15,1-palcovou stredovou obrazovkou OLED s vysokým rozlíšením.

K dispozícii je šesť typov interiéru, pričom sa môžete sa rozhodnúť pre umelú kožu, prípadne ostatné materiály, ktoré sú stopercentne recyklované a recyklovateľné.  Štandardná špecifikácia zahŕňa päť jazdných režimov, aktívne vzduchové odpruženie, vektorovanie krútiaceho momentu, maticové LED svetlomety a 22-palcové 10-lúčové kované disky. Cena vozidla sa začína od 95 990 eur.

Zdroj: journal.classiccars.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať