Výskumníci pracujú na premene plastového odpadu na potraviny pre americkú armádu

0

Stephen Techtmann, mikrobiológ z Michiganskej technickej univerzity, a jeho kolegovia z Illinoiskej univerzity pracujú na zaujímavom projekte – premene plastového odpadu na jedlý proteín. Dôležitou zložkou sú tu mikróby, ktoré sa môžu živiť plastovými komponentmi vrátane látky, ktorá pripomína syntetickú ropu. Tieto mikroorganizmy sa používajú na výrobu biomasy alebo bielkovín pomocou plastu ako vstupnej suroviny.

Výskumníci teda vezmú plast, rozložia ho, nakŕmia ním mikroorganizmy a potom z týchto mikrobiálnych buniek získajú potravinový produkt. O túto technológiu sa zaujíma armáda USA. Väčšina finančných prostriedkov na výskum, približne 7,2 milióna dolárov, pochádza od Agentúry pre výskum pokročilých obranných projektov, známejšej ako DARPA. Špecialitou Techtmanna sú mikróby. Pracoval napríklad na odstránení ropných škvŕn po havárii Deepwater Horizon v roku 2010 v Mexickom zálive.

A práve táto práca položila základy projektu na premenu plastového odpadu. Tím vtedy zisťoval, či sa na rôznych miestach v okolí oceánu nenachádzajú baktérie, ktoré by sa dali použiť na vyčistenie ropných škvŕn. Neskôr Techtmann začal uvažovať, či existuje proaktívnejší prístup, spôsob, ako predchádzať škodám na životnom prostredí, a nie na ne reagovať.

Keďže americká armáda má značnú stopu plastového odpadu, je to jedna z oblastí, ktoré chce DARPA zmierniť a zároveň ju potenciálne využiť. V priemere každý nasadený člen amerických ozbrojených síl vyprodukuje viac ako pol kilogramu plastového odpadu denne. Ide najmä o fľaše na vodu a obaly na jedlo. Prenosné systémy, ktoré dokážu premeniť plastový odpad na užitočné projekty, ako sú mazivá a potraviny, by boli dobré nielen pre vojakov, ale by mohli poskytnúť aj potravinovú bezpečnosť a stabilitu pre hladujúcich ľudí.

Prvým krokom bolo preskúmanie vzoriek z rôznych miest, ako je bahno z potokov alebo kompost z fariem v okolí, aby sa zistilo, či sa na týchto prirodzených miestach nachádzajú baktérie, ktoré by sa dali v projekte využiť. Mikróby sa väčšinou plastmi neživia, ale niektoré sa živia zložkami plastov. Takže súčasťou práce na tom, aby sa z plastov stalo niečo jedlé, je urobiť z nich niečo, čo môžu mikróby jesť.

Výskumníci z Michiganskej technickej univerzity sa zamerali na plasty používané vo vreckách, ktoré obsahujú hotové jedlá. Pomocou procesu zahrievania nazývaného pyrolýza dokázali zredukovať polypropylén na vosk, plyn a jantárovú kvapalinu, čo je niečo ako syntetická ropa. Prírodné mikróby boli v priebehu tisícročí prispôsobené na metabolizovanie surovej ropy, ale zistenie, že budú jesť aj syntetické látky, bolo prekvapujúce.

Mikróby na rozklad plastov budú v projekte spotrebiteľmi, ale aj samy budú spotrebované. Po tom, čo zjedia dekonštruovaný plast, vyrastú, rozmnožia sa a stanú sa potravou. Usušia sa na prášok, ktorý sa dá zamiešať do smoothies či pridať do krmiva pre zvieratá. A možno sa raz použijú aj na 3D tlač niečoho, čo vyzerá ako steak. Rebecca Ong, profesorka chemického inžinierstva na Michiganskej technickej univerzite, uviedla, že tento proces funguje v laboratóriu, a to pomerne rýchlo.

Tím však stále nedosahuje požadované výnosy. V najbližších mesiacoch sa preto budú snažiť zvýšiť výťažnosť. A postarať sa o to, aby sa všetky komponenty systému zmestili do priestoru troch kubických metrov, ktorý je dostatočne malý na to, aby sa dal nasadiť na korbu nákladného auta v bojových zónach alebo pri operáciách na pomoc pri katastrofách. Projekt má teda potenciál riešiť dve veľké výzvy naraz, a to plastový odpad a nedostatok potravín.

Zdroj: americanmilitarynews.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať