PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Luxusný a sebestačný karavan za 340 000 dolárov, s ktorým nemusíte chodiť do kempingov

Technológie
1

Spoločnosť Living Vehicle so sídlom v Santa Barbare v Kalifornii predstavila svoj nový plne udržateľný obytný príves na solárny pohon. Je určený pre zákazníkov, ktorí chcú „cestovať ďaleko od kempingov a preplnených obytných parkovísk“. Karavan s dĺžkou 8,8 metra je vybavený solárnym energetickým systémom na úplné napájanie mobilnej kancelárie vopred vybavenej produktmi značky Apple.

Spoločnosť tvrdí, že je to vôbec prvé vozidlo, ktoré vyrába vlastnú pitnú vodu zo vzduchu. Jeho atmosférický vodný generátor, vyrobený izraelským startupom Watergen, odoberá vlhkosť zo vzduchu a vyrába bezmála 20 litrov pitnej vody denne. Hoci je karavan vybavený autonómnymi systémami, pre prípad núdze disponuje možnosťou na uskladnenie až takmer 380 litrov vody a 36 kg propánu pre kuchynskú varnú dosku, kúrenie a zálohovanie.

Za základnú cenu 339 995 dolárov dostane kupujúci niektoré luxusné prvky, napríklad 2,4-metrové posuvné dvere vedúce na rozkladaciu terasu pod voliteľnou solárnou markízou a spálňový apartmán, kde sa posteľ z pamäťovej peny môže zložiť do steny, čím sa vytvorí mobilná kancelária s dvojmetrovým stolom z orechového dreva a 32-palcovou obrazovkou Apple Pro Retina 6K Display. Zvukový systém so šiestimi reproduktormi premení kanceláriu na domáce kino.

Jedálenský kút a salónik plnia dvojitú úlohu, môžu poslúžiť aj ako hosťovská spálňa s ďalšou vysúvacou posteľou. V karavane teda môžu naraz spať najmenej štyria ľudia. Za príplatok možno zvýšiť kapacitu na spanie na šesť osôb pomocou rozkladacej poschodovej postele v obývačke, ktorá sa dá stiahnuť zo stropu. Zásobník vody s objemom 380 l môže byť užitočný pre kúpeľňu s masívnou orechovou podlahou a zadným panelom, ohrievačom uterákov s 10 tyčami, zrkadlom LED s technológiou proti zahmlievaniu a bidetovou toaletou.

Základná hmotnosť karavanu je 5443 kg. Spoločnosť Living Vehicle odporúča ťahať ho za plnohodnotným nákladným vozidlom s ťažnou kapacitou minimálne 7300 kg. Obytný príves si možno objednať už teraz, vyrába sa však na zákazku s dobou dodania 10 až 12 mesiacov. Ceny sa líšia v závislosti od výbavy, špičkový model stojí 509 995 USD.

Zdroj: cnbc.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

som robot reakcia na: Luxusný a sebestačný karavan za 340 000 dolárov, s ktorým nemusíte chodiť do kempingov

20.7.2022 19:07
Kto by si kupoval debilinu za 350.000 dolcov, keď za tie peniaze môže žiť v podnájme aj 60 rokov.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať