SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

WindRunner, najväčšie lietadlo na svete, bude prepravovať netradičný náklad

Technológie
0

Startup Radia so sídlom v Colorade vyvíja najväčšie lietadlo na svete. Toto gigantické, 110 metrov dlhé „megalietadlo“, nazývané WindRunner, je navrhnuté tak, aby zvládlo dopravenie gigantických 90-metrových lopatiek veterných turbín na veterné farmy. Globálna energetická kríza zvýšila dopyt po obnoviteľných zdrojoch energie na celom svete a veterné farmy na pevnine predstavujú v súčasnosti jedno z najsľubnejších riešení.

Preprava veľkých súčastí veterných turbín však predstavuje obrovskú prekážku pri ich zavádzaní vo veľkom rozsahu vzhľadom na ich veľkosť a infraštruktúrne prekážky pri ich preprave po ceste. Tu prichádza na rad WindRunner. Nejde o štandardné komerčné lietadlo, je to skôr obrovský nákladný priestor s objemom 7700 m3 a s krídlami. Je 12-krát väčší ako Boeing 747-400 a môže sa pochváliť rozpätím krídel takmer 80 metrov.

WindRunner prekonáva aj Antonov An-225, predchádzajúce najväčšie lietadlo na svete, a odlišuje sa tým, že dokáže pristávať na jednoduchých štrkových dráhach alebo dráhach so zhutnenou zemou, pričom si vyžaduje pristávacie dráhy dlhé 1830 metrov. Tvorcovia dúfajú, že dokáže dopraviť lopatky veterných turbín tam, kde sú najviac potrebné, pričom pri preprave bude používať špecializované, trvalo udržateľné palivo. Činnosť spoločnosti Radia však presahuje distribúciu turbín; startup aj sám vyvíja takzvané GigaWind turbíny, ktoré sú dva až trikrát výkonnejšie ako štandardné turbíny.

Za projektom stojí okrem iných aj Mark Lundstrum, letecký inžinier z MIT a podnikateľ pôsobiaci v rôznych odvetviach, ktorý založil spoločnosť Radia už v roku 2016. Do poradného tímu patria bývalí manažéri Boeingu, Rolls-Royce a FAA (Federal Aviation Administration) či bývalý austrálsky premiér Malcolm Turnbull. Radia dúfa, že sa tieto lietadlá dostanú do vzduchu do konca desaťročia.

Zdroj: dmarge.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať