Mužská antikoncepcia funguje už za 30 minút a vyprchá za deň

0

Vedci ukázali sľubnú novú metódu antikoncepcie pre mužov, ktorá má formu tabletky. Možno ju užiť tesne pred sexom a výrazne znižuje plodnosť na 24 hodín. Doterajšie pokusy v tejto oblasti sa buď ukázali ako neúčinné, alebo mali príliš veľa dlho trvajúcich vedľajších účinkov. Zdá sa však, že nový liek vyvinutý vedcami z Weill Cornell Medicine tieto problémy riešsymbolui. Funguje tak, že sa zameriava na proteín nazývaný rozpustná adenylylcykláza (soluble adenylyl cyclase – sAC), ktorý je nevyhnutný na funkciu spermií.

To z lieku robí inhibítor sAC. Predchádzajúce štúdie zistili, že muži (rovnako aj myši), ktorým prirodzene chýbal gén pre sAC, boli neplodní, ale inak zdraví, takže tím sa rozhodol preskúmať, či jeho blokovanie funguje ako antikoncepcia. V rámci testov podali vedci samcom myší jednorazovú dávku inhibítora sAC s názvom TDI-11861 a nechali ich voľne žiť so samičkami. Ukázalo sa, že ani po 52 pokusoch o párenie ani jedna samička neotehotnela. Naopak, kontrolná skupina oplodnila približne tretinu samíc.

Predplatné NEXTECH 2023

Podľa výskumníkov liek pôsobil rýchlo, inhiboval spermie myší v priebehu 30 až 60 minút a zostal stopercentne účinný až dve a pol hodiny. Do troch hodín sa začala obnovovať pohyblivosť spermií a po 24 hodinách sa myši v podstate vrátili k plnej plodnosti. Ak sa tieto výsledky prenesú aj na ľudí, môže ísť o veľmi užitočnú mužskú pilulku. Mohla by sa užívať jednorazovo, ale aj trvale. Tím nezistil žiadne negatívne účinky po podávaní týchto liekov myšiam nepretržite počas šiestich týždňov. Výskum bol uverejnený v časopise Nature Communications

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať