SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Na turistiku do hôr si už budete môcť zobrať aj vlastný exoskelet s umelou inteligenciou

Technológie
0

Startup Hypershell so sídlom v Šanghaji sa snaží preniesť technológiu exoskeletov z pracovísk a bojísk aj na turistiku. Nová séria ich exoskeletov zvýši váš výkon na horách a pri trailovom a umožní vám bežať ďalej a rýchlejšie, stúpať vyššie a užívať si vonku viac. Hypershell si svoju platformu exoskeletov Omega predstavuje ako akúsi ľudskú energetickú banku, ktorá udržuje nohy sviežejšie a umožňuje im ísť ďalej bez únavy.

Na rozdiel od niektorých plnohodnotných exoskeletov na trhu je Omega s hmotnosťou 2 kg účelovo zameraná na prenosnosť. Dá sa zložiť do 6,5 l formy, ktorú možno pripevniť na batoh alebo prenášať v ňom. Používatelia si tak môžu vybrať, či ho budú nosiť počas celej cesty, alebo ho použijú iba na obzvlášť ťažké úseky. Zariadenie určené na spodnú časť tela sa prispôsobí veľkosti pása a nôh používateľa a potom pomocou integrovaného 800 W synchrónneho motora s permanentným magnetom poskytuje pomocnú podporu, ktorá kompenzuje hmotnosť až 30 kg.

Používateľ pociťuje menšiu záťaž z akéhokoľvek nákladu, ktorý nesie, a môže ľahšie chodiť, behať alebo sa šplhať, čo pomáha šetriť vlastnu energiu. Exoskelet podporuje rýchlosť behu až 20 km/h a ponúka dojazd až 25 km na jedno nabitie.  Hypershell Omega má jeden aktívny a osem pasívnych kĺbov na hladký a neobmedzený pohyb. Spolieha sa na viacero snímačov na sledovanie krútiaceho momentu, polohy a sily, monitorovanie pohybu nôh a modelovanie chôdze v priebehu milisekúnd prostredníctvom dvoch zabudovaných procesorov.

Predplatné NEXTECH 2021

Zariadenie potom ladí výkon motora prostredníctvom deviatich rôznych režimov vrátane chôdze, behu, výstupu do kopca a jazdy na bicykli. Hyper režim umožňuje okamžitý prístup k maximálnemu výkonu systému stlačením jediného tlačidla. Umelá inteligencia predpovedá ďalší pohyb a plynule ladí asistenčný výkon, pričom sa časom učí a prispôsobuje používateľovi na intuitívnejšie ovládanie. Zdá sa, že exoskelet v tejto podobe by bol najužitočnejší na viacdňové výlety s batohom, prekážkou však môže byť rýchle vybitie batérie.

Hypershell sa pokúša tento problém obísť tým, že k exoskeletu dodáva dve za chodu vymeniteľné lítiové batérie integrované v bokoch hliníkovo-horčíkového šasi. Používatelia môžu nosiť ďalšie batérie a vymieňať ich podľa potreby, pokiaľ sú ochotní pribaliť ďalších 400 g na jeden pár batérií. Hypershell si predstavuje, že jeho exoskelet budú okrem turistov používať aj horolezci, cyklisti a trailoví bežci, ako aj outdooroví profesionáli, napríklad fotografi a pátracie a záchranné tímy.

Omega by však mohla byť rovnako užitočná aj pre tých, ktorí radi chodia po uliciach mesta alebo navštevujú zábavné parky. Hypershell sa teraz snaží rozbehnúť výrobu a ponúka na Kickstarteri tri rôzne modely exoskeletu založené na rovnakej platforme Omega. Základný Hypershell Go získajú prispievatelia približne za 299 USD. Má menší 400 W motor a nižšiu maximálnu rýchlosť 12 km/h. Štandardný model Pro s už spomínanými špecifikáciami sa ponúka za 399 USD, zatiaľ čo ľahší karbónový model stojí 790 USD. Dodávky by sa mali začať v septembri.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať