Našli nový materiál, ktorý vyrába elektrinu z tepla

0

Pri premene tepla na elektrinu otvárajú nové perspektívy takzvané termoelektrické materiály. Patrí medzi ne aj nový syntetický materiál, ktorý sa skladá z medi, mangánu, germánia a síry a vyrába sa pomerne jednoduchým procesom. Uvádza sa to v štúdii publikovanej v časopise Angewandte Chemie. Termoelektrické materiály premieňajú teplo na elektrinu.

To je užitočné najmä v priemyselných procesoch, kde sa odpadové teplo opätovne využíva ako cenná elektrická energia. Materiály používané v tomto druhu aplikácií musia byť nielen efektívne, ale aj lacné a predovšetkým zdravotne neškodné. Doteraz používané termoelektrické zariadenia však využívajú drahé a toxické prvky, ako je olovo a telúr, ktoré ponúkajú najlepšiu účinnosť konverzie.

Teraz sa tímu z laboratória CRISMAT vo francúzskom meste Caen podarilo vyrobiť rad termoelektrických materiálov vykazujúcich dve kryštálové štruktúry v tom istom materiáli. Tím zistil, že nahradenie malej časti mangánu meďou vytvorilo zložité mikroštruktúry s prepojenými nanodoménami, defektmi a koherentnými rozhraniami, ktoré ovplyvnili vlastnosti materiálu ovplyvňujúce prenos elektrónov a tepla.

Emmanuel Guilmeau, vedúci tímu a hlavný autor štúdie, hovorí, že vyrobený nový materiál je stabilný až do 400 °C, čo zapadá do teplotného rozsahu odpadového tepla vo väčšine priemyselných odvetví. Je presvedčený, že na základe tohto objavu by mohli byť navrhnuté nové lacnejšie a netoxické termoelektrické materiály, ktoré by nahradili doteraz používané problematickejšie materiály.

Zdroj: onlinelibrary.wiley.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať