SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

Našli nový spôsob výroby ekologických hnojív pomocou plazmy

1

Tím čínskych a austrálskych vedcov oznámil, že objavil nový spôsob výroby amoniaku na hnojivá, ktorý znižuje jeho vplyv na životné prostredie. Hnojivo je jedným z najviac znečisťujúcich aspektov poľnohospodárstva, pretože výroba amoniaku, jeho kľúčovej zložky, si vyžaduje vysoké teplo a silný tlak. V súčasnosti sa výroba syntetického amoniaku každoročne podieľa dvoma percentami na znečistení, ktoré otepľuje planétu. Nový spôsob zahŕňa lasery a vyrába hnojivo takmer 40-krát účinnejšie ako bežné metódy.

Zjednodušene povedané, výskumníci pôsobili na vzduch pulzujúcim laserom a vytvorili plazmu („vysoko aktivovaný vzduch“). Potom boli schopní premeniť dusík na dusičnany. Použili vodu, aby pomohli zlúčenine zbaviť sa atómu kyslíka a nahradiť ho vodíkom, čím vznikol amoniak. Táto inovácia je len jedným kúskom skladačky, pokiaľ ide o vplyv hnojív na životné prostredie. Presakovanie konvenčných dusíkatých hnojív môže poškodiť naše vody a pôdu. Keď sa hnojivo dostane do zásob vody, môže spôsobiť aj toxické kvitnutie rias, ktoré je smrteľné pre ryby a iné vodné živočíchy. 

Preto výskumníci z Texaskej univerzity v Austine vytvorili hydrogél na báze medi, ktorý zachytáva prebytočné dusičnany z hnojív a premieňa ich na opätovne použiteľný amoniak skôr, ako môžu kontaminovať životné prostredie. Nový spôsob výroby vyzerá ako krok správnym smerom. „S rastúcim povedomím o klimatických zmenách rastie dopyt po alternatívach s nízkymi emisiami uhlíka, ktoré nie sú vo veľkej miere závislé od fosílnych palív,“ uvádzajú výskumníci vo svojom dokumente. 

Dodávajú, že táto technológia si nevyžaduje „rozsiahlu infraštruktúru“ potrebnú na bežné hnojivá, čo znamená, že výroba by sa mohla uskutočňovať priamo na farmách. Ak hnojivo dokážeme vyrobiť a použiť na mieste, „je to obrovský prínos pre spoločnosť, ako aj pre zdravie planéty," uviedli výskumníci v tlačovej správe.

Zdroj: thecooldown.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

dusičnany reakcia na: Našli nový spôsob výroby ekologických hnojív pomocou plazmy

31.1.2024 16:01
Pri slove dusičnany som prestal tento článok čítať. Dusičnany sú soli kyseliny dusičnej (NO3)- a z toho neviem ako by voda odobrala kyslík. Že by odovzdala protón aktívnemu dusíku a vznikol by kyslík, ozón alebo nejaký peroxid?

Skúste si ten strojový preklad AI prečítať. Každého chemika pri tomto článku strasie.

Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať