SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement

Našli spôsob ako využiť Brownov pohyb na neobmedzený zdroj energie

9

Arkansaskej univerzity vyvinul obvod schopný zachytiť tepelný pohyb častíc grafénu a premeniť ho na elektrický prúd. Zistenia boli publikované v časopise Physical Review E . Myšlienka získavania energie z atómov grafénu je kontroverzná, pretože vyvracia známe tvrdenie fyzika Richarda Feynmana, že tepelný pohyb atómov, známy ako Brownov pohyb, nemôže vykonávať prácu. Tím pod vedením profesora Paula Thibada zistil, že pri izbovej teplote tepelný pohyb atómov grafénu v skutočnosti vyvoláva striedavý prúd v obvode, čo sa považovalo za nemožné.

Thibadova skupina zostrojila obvod s dvoma diódami na premenu striedavého prúdu na jednosmerný. Keďže diódy sú v opozícii a umožňujú prúdenie elektriny oboma smermi vytvárajú pulzujúci jednosmerný prúd, ktorý vykonáva prácu na zaťažovacom odpore. Okrem toho zistili, že ich dizajn zvyšuje množstvo dodávanej energie. Tím použil relatívne novú oblasť fyziky, aby dokázal, že diódy zvýšili výkon obvodu. „Pri dokazovaní zvýšenia výkonu sme čerpali zo vznikajúcej oblasti stochastickej termodynamiky a rozšírili sme takmer storočnú slávnu Nyquistovu teóriu,“ povedal Pradeep Kumar, docent fyziky a spoluautor.

Podľa Kumara majú grafén a obvody spolu symbiotický vzťah. Hoci tepelné prostredie vykonáva prácu na zaťažovacom rezistore, grafén a obvod majú rovnakú teplotu a teplo medzi nimi nepreteká. To je dôležitý rozdiel, povedal Thibado, pretože teplotný rozdiel medzi grafénom a obvodom v obvode produkujúcom energiu by bol v rozpore s druhým zákonom termodynamiky. Vedci takisto zistili, že relatívne pomalý pohyb grafénu indukuje v obvode prúd pri nízkych frekvenciách, čo je dôležité z technologického hľadiska, pretože elektronika funguje efektívnejšie pri nižších frekvenciách.

Tím chce ďalej skúmať, či sa dá jednosmerný prúd uložiť do kondenzátora na neskoršie použitie, čo si vyžaduje miniaturizáciu obvodu a jeho nanesenie na kremíkovú doštičku alebo čip. Keby sa milióny týchto malých obvodov dali postaviť na čip s rozmermi 1 × 1 milimeter, mohli by slúžiť ako náhrada batérií s nízkou spotrebou energie.

Zdroj: thebrighterside.news.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

9 komentárov

Mister braunz hybe reakcia na: Našli spôsob ako využiť Brownov pohyb na neobmedzený zdroj energie

15.7.2022 21:07
Žijeme na obrovitanskom množstve tociacich sa ringispilov. Od tých 10na mínus neviem koľko potie 10 na plus mrte.Netrocharme a nebuďme ustrachanepremudrelonegativistickyhrdonevolnicky potapkani...
Reagovať

Nextech bulvar reakcia na: Našli spôsob ako využiť Brownov pohyb na neobmedzený zdroj energie

15.7.2022 09:07
Nextech, vo svete it, fontech a kadejake ine bulvary... aj bosorka bola pravdepodovnejsia ako dristy na tychto platkoch...
Reagovať

RE reakcia na: Našli spôsob ako využiť Brownov pohyb na neobmedzený zdroj energie

14.7.2022 18:07
Takže vedci skrotili Maxwellovho Démona, mantru termodynamiky?

Nedajte sa vysmiať, vážne.
Reagovať

Perpetum mobile? Nie reakcia na: Našli spôsob ako využiť Brownov pohyb na neobmedzený zdroj energie

14.7.2022 12:07
Niesom fyzik ale ak spravne chapem, tak sa premiena tepelna energia na elektricku. Cize ked budeme odoberat energiu, tak sa bude clanok ochladzovat.
Reagovať

RE: Perpetum mobile? Nie reakcia na: Perpetum mobile? Nie

14.7.2022 13:07
Tiez sa mi to nezda. Vzdy ked nejakym sposobom z uzavreteho okruhu odoberame energiu, tak sa jej zdroju znizuje potencialny objem vyprodukovanej energie a je potrebne zas nieco do toho okruhu dodat.

Cize ako potencialne realne vnimam len vytvorenie kolobehu, do ktoreho sa prirodzene pri spotrebovavani zdroja energie dodava tento zdroj. Nieco ako symbioticky vztah pri rastlinach/hubach/zvieratach.
Reagovať

Gramatyka reakcia na: Našli spôsob ako využiť Brownov pohyb na neobmedzený zdroj energie

14.7.2022 11:07
Mohli bi sťe si to po sebe aj čítať
Reagovať

Voľný zdroj energie reakcia na: Našli spôsob ako využiť Brownov pohyb na neobmedzený zdroj energie

13.7.2022 23:07
Wow, perpetuum mobilu! Tak predsa sme sa dočkali. Stačí zapojiť dostatočný počet týchto grafénov do série a máme voľný zdroj energie. Nebude nám už treba ani atómové elektrárne, ani plyn z Ruska.
Reagovať

RE: Voľný zdroj energie reakcia na: Voľný zdroj energie

15.7.2022 21:07
Áno na to žeby z malých častíc grafemu je dôležitou časťou sieťou tvorený ako obraz .vnútorný boor atom 18krat qwadrat tak keď toto všetko vlozili tak majú Šalamunou zázračný diamantový prsteň módy tak majú chrám postavený haaaa
Reagovať

Porpetum mobile? reakcia na: Našli spôsob ako využiť Brownov pohyb na neobmedzený zdroj energie

13.7.2022 22:07
To zas bude mat nejaky hacik. Pravdepodobne za to moze lifestylovost tohto platku a dementnost zdrojov odkial tieto zazraky preveraju.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať