SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement

Vraj by sme si mali ukladať vzorky stolice pre budúcnosť svojho zdravia

0

Fekálne transplantácie sa v posledných rokoch stávajú novinkou, ktorá je sľubná v mnohých oblastiach – od liečby COVID-19 až po experimenty proti starnutiu na zvieratách. U ľudských pacientov sa táto technika, pri ktorej sa fekálna mikroflóra prenáša zo zdravého jedinca na inú osobu, zvyčajne používa na liečbu zápalových ochorení čriev, ale odborníci sa domnievajú, že táto metóda by sa mohla používať v boji proti oveľa širšej škále chorôb.

Dokonca vyvinutím systému na dodávanie autológnych fekálnych transplantátov, kde je darca a príjemca tá istá osoba, by sa dali obísť problémy, ktoré sa niekedy môžu vyskytnúť v dôsledku problémov s nekompatibilitou medzi darcami a príjemcami pri heterológnych transplantáciách. No na to, aby sme to mohli urobiť, museli by sme ľuďom odobrať vzorky stolice, keď sú mladí a zdraví, a uložiť ich na budúce použitie v zariadení na kryokonzerváciu pre prípad, že by pacienti neskôr potrebovali transplantáciu.

Možno to znie zvláštne, ale je to úplne seriózny návrh, hovoria výskumníci. Ukladanie stolice do banky je podobné tomu, keď rodičia ukladajú pupočníkovú krv svojho dieťaťa na možné budúce použitie. Pritom šanca na použitie vzoriek stolice je oveľa vyššia ako pri pupočníkovej krvi, tvrdia vedci. Takáto banka už aj existuje, volá sa OpenBiome a svoje brány otvorila v Somerville v štáte Massachusetts v roku 2012. A odvtedy po celom svete vzniklo množstvo podobných zariadení.

Autológne fekálne transplantáty majú potenciál liečiť autoimunitné ochorenia, ako je astma, roztrúsená skleróza, zápalové ochorenie čriev, cukrovka, obezita a dokonca aj srdcové choroby a starnutie, hovorí epidemiológ Scott T. Weiss z Harvardovej univerzity a spoluautor štúdie uverejnenej v časopise Trends in Molecular Medicine.

Zdroj: sciencealert.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať