Našli spôsob ako zo starších ľudských vajíčok urobiť opäť mladé

1

Vedci z Hebrejskej univerzity v Jeruzaleme vo svojom novom recenzovanom výskume tvrdia, že je možná „reverzia starnutia“ ľudských vajíčok u žien na konci ich reprodukčného veku, aby sa viac podobali vajíčkam 20-ročného dievčaťa. Tím vedený Dr. Michaelom Klutsteinom identifikoval predtým neznámy mechanizmus starnutia a hovorí, že ho možno zvrátiť podávaním antivírusových liekov do vajíčka v skúmavke.

Prielom, ktorý treba ešte otestovať oplodnením, by mohol poskytnúť nádej ľuďom nad 40 rokov, ktorých staré vajíčka často spôsobujú potraty a vrodené chyby. Výskumníci testovali svoju metódu na stovkách myších vajíčok a potom na ľudských vajíčkach, ktoré zostali z cyklov umelého oplodnenia a boli darované vede.

Uviedli, že vajíčka po „reverznom starnutí“ majú chromozómy, ktoré sa viac podobajú na chromozómy z mladších vajíčok, majú menej poškodenú DNA a lepšie dozrievajú v skúmavkách. Svoje zistenia publikovali v časopise Aging Cell. Vedci tvrdia, že zatiaľ nevložili spermie do vajíčok, ktoré prešli ich procesom, takže nepreukázali, že sa zlepšila plodnosť, ale dúfajú, že sa im to čoskoro podarí.

Zdroj: timesofisrael.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

nebude to také jednoduché reakcia na: Našli spôsob ako zo starších ľudských vajíčok urobiť opäť mladé

27.7.2022 14:07
Cit.:"menej poškodenú DNA"- a ktože asi tak opravil všetky tie chyby vo vajíčkovej DNA,ktoré vznikajú vekom a sú príčinou menšej plodnosti a častejších potratov u žien po 35-ke?
Ženský novorodenec si prinesie zásobu zárodkov vajíčok na celé plodné obdobie. V týchto zárodkoch sa kumulujú genetické chyby počas celého života. V niektorých viac, iných menej, v každom zárodku vajíčka individuálne. Neexistuje univerzálny opravný mechanizmus, CRISPR je už hodne pokročilé ale pracuje len s jednotlivou určenou chybou.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať