SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement

Plazmová technológia umožní super rýchle vŕtanie tunelov za zlomok nákladov

Technológie
0

Kalifornský startup Earthgrid vyvíja plazmový vŕtací robot, ktorý dokáže kopať podzemné tunely 100× rýchlejšie a až o 98 % lacnejšie ako existujúce technológie. Pomocou neho chce začať prepájať americké energetické, internetové a verejné siete. Dnes sa väčšina tunelov vyrába masívnymi mechanickými rotačnými vŕtacími strojmi, ktoré sú veľmi pomalé, veľmi drahé a ich rezné hlavy a vrtáky vyžadujú častú výmenu alebo údržbu.

Existuje však aj iný spôsob, ako sa dostať cez najtvrdšiu skalu, napríklad tepelný vŕtací robot spoločnosti Petra. Ten môže rozlomiť a odpariť kameň bez toho, aby sa vôbec dotkol skalných stien. Môže bežať výlučne na elektrickú energiu, čím otvára možnosť vŕtania úplne bez emisií. Petra aj Earthgrid tvrdia, že je to oveľa rýchlejšie a lacnejšie ako mechanické vŕtanie. Earthgrid zatiaľ nie je tak ďaleko ako Petra, ale jeho zariadenie Rapid Burrowing Robot (RBR) posúva vŕtacie roboty na vyššiu úroveň.

Earthgrid pridáva na veľké disky robota niekoľko plazmových horákov s teplotou 27 000 °C. Tie sú usporiadané do Fibonacciho špirály, ktorá sa začína od stredu a rozširuje sa, až kým nepokryje celý priemer otvoru. Zatiaľ čo termický vŕtací robot spoločnosti Petra pohybuje hlavou, aby rozšíril otvor, RBR zapáli všetky horáky naraz a otáča kotúčmi s horákmi, aby zabezpečil úplné pokrytie, pričom odstreľuje horninu dozadu a zbiera ju do malých tlačných vozíkov, z ktorých každý je pripojený pozdĺž kábla dodávajúceho elektrinu do vŕtacieho zariadenia.

Tento kábel bude musieť zvládnuť poriadnu záťaž. V patentovej prihláške sa opisuje koncepcia s použitím 72 plazmových horákov na vyvŕtanie jednometrového vrtu. Odhaduje sa, že v nízkoenergetickom stave, keď každý horák spotrebuje 500 kW, je celkový odber energie 40 megawattov. V stave vysokého výkonu by odoberal až konštantných 120 MW. To platí pre otvor, cez ktorý sa ledva preplazíte, na vytvorenie tunela úžitkovej veľkosti s trojnásobným priemerom bude treba pripevniť za prednú plošinu väčšie „materské zariadenie“.

Na ešte väčší 10-metrový tunel by ste zaň museli pripojiť ďalšie, ešte väčšie „otcovské zariadenie“. Tento systém by mohol dosiahnuť celkový odber až 1,38 gigawattu. Earthgrid tvrdí, že vo vysokorýchlostnej konfigurácii dokáže vyvŕtať až 1 km za deň. Na porovnanie, stroj Prufrock spoločnosti Boring Company patriacej Elonovi Muskovi zvládne denne 0,24 km. Pokiaľ ide o náklady, Earthgrid hovorí, že nízkonákladová konfigurácia by mohla vyjsť len na 300 USD za meter tunela. Spoločnosť hovorí, že bude buď ponúkať vŕtanie ako službu, alebo postaví, bude vlastniť, prevádzkovať a udržiavať tunely pre zákazníkov. 

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať