SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement

Našli technické riešenie na čistenie upchatých tepien

0

Ateroskleróza čiže kôrnatenie tepien, pri ktorom sa vo výstelke tepien ukladajú tukové látky, vápnik, fibrín a bunkové odpadové látky, môže viesť k ochoreniu srdca, tepien a chronickému ochoreniu obličiek. Tradične sa lieči vložením a nafúknutím balónika na rozšírenie tepny. Iné liečebné postupy založené na laseroch môžu blokády odstrániť, a nie ich jednoducho zatlačiť, ale používajú sa zriedkavo, pretože majú vysoké riziko komplikácií a nízku účinnosť.

Rohit Singh z Kansaskej univerzity a ďalší výskumníci vyvinuli metódu, ktorá kombinuje nízkovýkonný laser s ultrazvukom na bezpečné a efektívne odstránenie arteriálneho plaku. Ošetrenia vysokovýkonným laserom nasmerujú tepelnú energiu na odparenie vody v tepne a vytvorenie parnej bubliny, ktorá expanduje a praskne a tak naruší plak.

Pri bežnej laserovej angioplastike je potrebný vysoký výkon lasera na celý proces kavitácie, zatiaľ čo v novej technológii je nižší výkon lasera potrebný iba na spustenie procesu kavitácie. Kombinácia ultrazvuku a lasera znižuje potrebný výkon lasera a zlepšuje účinnosť odstraňovania aterosklerotického plaku.

Pretože kombinovaná technika ničí plak, a nie len stláča, bude mať zníženú mieru opätovného zúženia tepny v porovnaní s balónikovou angioplastikou alebo stentovaním. Spojenie ultrazvuku a lasera s nízkym výkonom zníži riziko perforácie tepien.

Zdroj: thebrighterside.news

Zobrazit Galériu

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať