SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Nekŕmte internetových trollov

Bezpečnosť
16

Špeciálny projekt

Každý mesiac Vám prinášame aktuálnu tému z portálu bezpecnenanete.sk.

Pojem kŕmenie trollov sme si požičali zo seriálu Blacklist. Internetových trollov čiže ľudí, ktorí na internete šíria rôzne nepravdivé, hanlivé a nenávistné komentáre, organizujú a financujú rôzne subjekty v snahe podporiť dosiahnutie svojich mocenských, politických, ekonomických či iných cieľov a ambícií. Trollovia majú za úlohu provokovať a obťažovať iných používateľov. Využívajú na to sociálne siete, ktoré umožňujú v priebehu niekoľkých sekúnd komunikovať rôzne informácie medzi tisíce ľudí a v podstate takmer zadarmo. Najčastejšie to robia v online diskusiách alebo v komentároch pod príspevkami sociálnych sietí. Komentármi chcú vyvolať spory v online diskusiách alebo sa snažia odkloniť diskusiu od pôvodnej témy. Niektorí to robia z frustrácie, iní z nudy, niektorí za peniaze. Troll nemá primárne potrebu vytvárať vlastný obsah. Priživuje sa na populárnych príspevkoch iných stránok alebo používateľov.

Trollom môže byť skutočná osoba, ľudia skrytí za falošnými identitami či dokonca roboty. Na prvý pohľad sa trolling môže zdať relatívne neškodný, veď sú to „len“ komentáre. No šírenie nenávisti na internete sa môže stupňovať a stať sa nástrojom kyberšikanovania, prípadne takto šírené poplašné správy a dezinformácie môžu ohroziť ľudí na životoch. Príkladom je šírenie príspevkov zameraných proti očkovaniu či spochybňovanie odborníkov a vedcov. Žiaľ, techniky trollingu niektoré firmy využívajú aj vo svojich marketingových aktivitách a platia trollov za to, aby v online diskusiách o nich šírili to, čo vyhovuje ich obchodným zámerom. Takéto nekalé praktiky, ktoré sa nazývajú „astroturfing“, sa dajú ľahko odlíšiť od legálneho marketingu, ktorého cieľom je dosiahnutie podpory produktu v rôznych komunitách.

Pohnútky trollov sú rôzne. Niektorí majú psychopatické sklony a vyžívajú sa v trápení iných, prípadne si šírením nenávisti a dezinformácií ventilujú frustráciu, napríklad z vlastných neúspechov. Iní zas cítia potrebu provokovať. Medzi trollmi môžeme nájsť napríklad aj tínedžerov, ktorí si upozorňovaním na seba kompenzujú vlastné problémy. S internetovými trollmi sa spája takzvaný efekt dezinhibície. Ten nastáva vtedy, keď ľudia v online priestore hovoria a robia veci, ktoré by osobne nepovedali alebo neurobili, pričom necítia ľútosť nad svojimi činmi, pretože ich dôsledky nevidia na vlastné oči. U takzvaných profesionálnych konšpirátorov je motiváciou finančná či iná odmena. S rozmachom sociálnych platforiem sa rozšírili aj takzvané farmy trollov. Je to obrazné pomenovanie pre firmy, ktorých zamestnanci sa živia trollovaním. Ide o koordinovanú činnosť s presne stanoveným cieľom, za ktorú sú ľudia platení.

Mohli by ste namietať, že zadávateľom dezinformácií a konšpirácií by namiesto platenia trollov stačilo vytvárať sponzorované príspevky na sociálnych sieťach. Áno, robia aj to, príkladom sú príspevky niektorých politických subjektov nepriamo zamerané proti očkovaniu. Nevýhodou je, že v prípade príliš radikálnych názorov sú ľahko identifikovateľní a navyše ľudia plateným príspevkom nedôverujú, no (akože) nezávislým názorom nezainteresovaných ľudí majú tendenciu dôverovať a zohľadniť ich pri svojom rozhodovaní. Cieľom trollov je navodiť falošný dojem, že veľa ľudí má ten „správny“ názor, a pocit, ako keby tento názor vznikol prirodzenou virálnou aktivitou ľudí. Zvedavosť a iné pohnútky spôsobujú, že informácie, ktoré idú proti oficiálnym názorom, sa šíria doslova ako lavína.

Samozrejme, nie každý, kto nemá rovnaký názor ako vy, je automaticky troll. Ľudia sú rôzni a to treba rešpektovať. Trolla na sociálnej sieti, ktorého úlohou je obťažovať iných používateľov, spoznáte hlavne podľa provokatívnych komentárov a snahy šíriť informácie netýkajúce sa témy. Trollom je jedno, o čom je daný príspevok alebo článok, v diskusiách sa držia svojej témy. Akákoľvek vaša reakcia ho len prinúti na ďalšiu akciu, ktorou bude môcť ďalej hlásať svoje nezmysly. Veľa trollov vy­užíva rafinované metódy, napríklad začne diskutovať k pôvodnej téme, ale po krátkom čase sa diskusia akože spontánne prenesie na požadovanú tému. Príspevky trollov často obsahujú slová alebo celé vety VEĽKÝMI PÍSMENAMI, veľa výkričníkov a výzvy na urýchlené zdieľanie informácie (Zdieľajte, kým nezmažú!!!). Ak natrafíte na bota, je pravdepodobné, že vetná skladba komentára bude nepresná, bez skloňovania, prípadne s gramatickými a štylistickými chybami. Trollovia často skrývajú svoju tvár a ich účet na sociálnej sieti má profilový obrázok z fotobanky alebo je tvár rôznym spôsobom zamaskovaná. Je to väčšinou cudzí človek, s ktorým nemáte žiadnych spoločných priateľov. Troll môže mať veľa priateľov, aby vzbudil dojem, že profil je autentický. Väčšinou sú však bez profilových fotografií alebo majú zahraničné mená. Rovnako ak účet nemá žiadnych priateľov, je vysoko pravdepodobné, že profil je falošný a vznikol len na šírenie nenávisti na internete. Troll väčšinou nevytvára vlastné príspevky, no denne dokáže zdieľať niekoľko desiatok príspevkov iných ľudí alebo stránok.

Hlavným krokom v boji proti trollom je zbytočne ich „nekŕmiť“. Jednoducho povedané, nedajte im príležitosť na diskusiu a šírenie ich nezmyslov. Majte na pamäti, že ak sa pustíte do diskusie s trollom, nikdy nebudete mať posledné slovo. To však neznamená, že by ste ich akcie mali ignorovať.

Sociálne siete, blogové platformy či služby na streamovanie videa dnes ponúkajú viacero nástrojov, ktoré síce nezabránia trollovaniu, ale pomôžu pri odstraňovaní tohto obsahu. Môžete nahlásiť používateľa, príspevok alebo škodlivý komentár. Pokiaľ je trollom niekto, koho máte medzi priateľmi, odstráňte ho zo zoznamu kontaktov a profil zablokujte. Ak obťažovanie trollom pokračuje cez iné „kanály“ a troll vás kontaktuje napríklad prostredníctvom súkromnej správy, nereagujte, nahláste profil a zablokujte používateľa. Ak toto správanie prerástlo do kyberšikanovania, internetovej nenávisti či dokonca do vyhrážok a ublíženia na zdraví, zverte sa niekomu, komu dôverujete, a nahláste osobu na polícii. Odporúčame vytvárať printscreeny správ, ktoré neskôr môžu slúžiť ako dôkaz.

Trolling nie je nič nové, už v starovekom Ríme si politické frakcie platili ľudí, ktorí ohovárali ich konkurentov, písali hanlivé nápisy po stenách a podobne. Je to len nové pomenovanie pre skupinu ľudí pomáhajúcich dosiahnuť nejaký cieľ, v tomto prípade nekalý. Organizátori aktivít trollov či fariem trollov sú marketingoví a virálni profe­sionáli, takže nie vždy je ľahké tieto aktivity identifikovať a účinne proti nim bojovať. Ak sa nejaký na prvý pohľad masový názorový prúd líši od iných zdrojov informácií, ktoré pochádzajú z dôveryhodných zdrojov, od autorít či vašich priateľov, treba si informáciu, na základe ktorej chcete urobiť dôležité rozhodnutie, najskôr dôkladne overiť z viacerých zdrojov.

Úvodné foto: senivpetro / www.freepik.com

Viac zaujímavých informácií o IT bezpečnosti sa dočítate na webe bezpecnenanete.sk,
kde sa nielen tejto téme venujú podrobnejšie odborníci z ESETu.

Zdroj: www.bezpecnenanete.sk

ESET

Všetky autorove články

16 komentárov

nanocipy ?? reakcia na: Nekŕmte internetových trollov

30.9.2021 12:09
ludska hlupost je nekonecna
Reagovať

RE: To by ale značilo vole, že je tady někdo sajborg a někdo né... reakcia na: nanocipy ??

30.9.2021 16:09
To by ale značilo vole, že je tady někdo sajborg a někdo né... To je ta proaktivní ochrana NATO: Nedá se zemřít, pokud míchou zabráníš vypnutí sympatiku a parasympatiku srdce, čili je stimuluješ nanitama. Logický, né vole? Máš nervovej systém plnej bordelu nanitu. Jen když ti to někdo hekne třeba vektorovýma superpočítačema, seš mrtvej vole.
Reagovať

RE: RE: Jó, jenomže eset bych potřeboval specifikace těch nanotechnologií, co maj sajborgové v těle a kdo udělá biopsii a odběr? reakcia na: RE: To by ale značilo vole, že je tady někdo sajborg a někdo né...

30.9.2021 19:09
Jó, jenomže eset bych potřeboval specifikace těch nanotechnologií, co maj sajborgové v těle a kdo udělá biopsii a odběr? Armáda jim ty vzorky nikdy nedá, vyzradily by se, že to maj. Navíc by jim musely odevzdat celou AI, kerá komunikuje myšlenkami s jedincem. Chtělo by to nějaké lovce nanotech, kerý by to v těle lokalizovaly a odevzdaly esetu k prozkoumání.
Reagovať

RE: RE: RE: Esete, nutně tady potřebujem abioki, tak na tym makejte, jó? reakcia na: RE: RE: Jó, jenomže eset bych potřeboval specifikace těch nanotechnologií, co maj sajborgové v těle a kdo udělá biopsii a odběr?

30.9.2021 19:09
Esete, nutně tady potřebujem čti: abioki abiok1, tak na tym makejte, jó?

RE: RE: Co kdyby eset přines prvej antivír pro sajborgy a jejich nanity v těle, to by bylo pý ár, už by je nima nemohly mučit. reakcia na: RE: To by ale značilo vole, že je tady někdo sajborg a někdo né...

30.9.2021 19:09
Co kdyby eset přines prvej antivír pro sajborgy a jejich nanity v těle, to by bylo pý ár, už by je nima nemohly mučit. Zdá se, že jej budou potřebovat. Tak dem na to esete, už aby to bylo, né? Eset bio k1 (čti: bio ki) antivirus.
Reagovať

RE: RE: RE: Jó, sou to sadisti: bolý/nebolý si hrajou z tkanivama :D reakcia na: RE: RE: Co kdyby eset přines prvej antivír pro sajborgy a jejich nanity v těle, to by bylo pý ár, už by je nima nemohly mučit.

30.9.2021 19:09
Jó, sou to sadisti: bolý/nebolý si hrajou z tkanivama :D

RE: asi sú to skôr nano drony, niekto ich šíril na Slovensku asi jedlom a vodou reakcia na: nanocipy ??

30.9.2021 16:09
môže ti z nich visieť alebo pýtať ťa, či nezaspíš - niekto to tu šíril po ľuďoch a oni normálne cítili ako im šťuká v tele - to je holá pravda, nazvy ich ako chceš: nano čipy, nano drony, nanity - skrátka toto niekto šíril po ľuďoch a nič sa mu za to nestalo, z právneho hľadiska ide asi o formu otroctva v štádiu pokusu pomocou nanotechnológií. Keď to zažiješ, som zvedavá, či budeš tvrdiť, že hlúposť je nekonečná. Ňo, držkaj sa a ži vo svojej malinkej bublinke.
Reagovať

RE: RE: Ale pravdy oni nepovedia, darmo im ju ty vravíš ;) reakcia na: RE: asi sú to skôr nano drony, niekto ich šíril na Slovensku asi jedlom a vodou

30.9.2021 16:09
Ale pravdy oni nepovedia, darmo im ju ty vravíš ;)

Troll = konšpirátor reakcia na: Nekŕmte internetových trollov

29.9.2021 07:09
Tak som sa dozvedel, že človek, ktorý kladie nepríjemné otázky ohľadom očkovania proti COVIDu je troll, ale ten čo očkovanie odporúča je odborník
Hmm, to ako vážne?
Reagovať

RE: Troll = konšpirátor reakcia na: Troll = konšpirátor

3.10.2021 20:10
Přesně tak. Klást nevhodné dotazy je nežádoucí, jinak budeš smazán. Jako na Youtube. A tohle moudro se navíc dočítáme na webu, který nám servíruje bláboly typu "Lietajúca motorka JetPack Aviation sa už dá objednať".

RE: Už sú ako komunisti, iba oni majú ten správny názor ohľadom očkovania: Jednoducho sa musíš dať vakcínovať, inak si troll reakcia na: Troll = konšpirátor

29.9.2021 14:09
Už sú ako komunisti, iba oni majú ten správny názor ohľadom očkovania: Jednoducho sa musíš dať vakcínovať, inak si troll, lebo komunistická strana to povedala.

RE: Troll = konšpirátor reakcia na: Troll = konšpirátor

29.9.2021 10:09
99,99% ľudí, ktorých spomínaš, nekladie nepríjemné otázky, ale hlúpe otázky, ktoré boli tisíckrát zodpovedané a opakuje hlúposti, ktoré boli vyvrátené alebo nemajú ani najmenšiu elementárnu logiku.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať