SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

Notebooky s dedikovanou grafikou

0

Nielen hráči, ale aj grafici, dizajnéri, tvorcovia multimediálneho obsahu, inžinieri či konštruktéri potrebujú notebooky s vysokým grafickým výkonom. Pre nich sú určené modely s dedikovanou grafikou. V praxi to znamená, že notebook má samostatný grafický čip, ktorý vykonáva výpočty potrebné na generovanie obrazu.

SAMSUNG 042024 Advertisement  

Takéto zariadenia sa niekedy ľudovo nazývajú aj notebooky s grafickou kartou. Na rozdiel od klasických desktopov, v ktorých môžete grafickú kartu vymeniť za výkonnejšiu, grafické čipy v notebookoch sú prispájkované na základnej doske. Dedikované grafiky majú vo väčšine prípadov vlastnú video RAM, zatiaľ čo grafika integrovaná v procesore využíva časť operačnej pamäte RAM, takže reálna kapacita  RAM na iné účely je nižšia.

Aj lacnejšie notebooky s menej výkonnými grafickými čipmi sú podstatne lepšie než ­notebooky využívajúce grafiku integrovanú na procesore. Dôvodom je chladenie. Čipy pri vysokej záťaži produkujú teplo, ktoré musí chladiaci systém notebooku odvádzať do okolia. Ak teplota čipu presiahne stanovenú hodnotu, jeho výkon sa obmedzí. V prípade notebooku s dedikovanou grafikou sa záťaž, a teda aj generovanie tepla rozdelí medzi dva čipy, čo umožní účinnejšie chladenie a procesor aj grafika môžu dlhšie bežať na plný výkon. Výkonné notebooky majú dva, prípadne aj viac ventilátorov, pričom jeden odvádza teplo z procesora a druhý z grafického čipu.

Výrobcovia grafických čipov väčšinou používajú rovnaké typové označenie pre čipy do grafických kariet do desktopov a čipy do notebookov, ale z technického hľadiska sú to rôzne čipy. Vzhľadom na limitovanú veľkosť a možnosti chladenia majú menej jadier aj nižšiu pracovnú frekvenciu. Verzia grafiky pre notebooky je v porovnaní s grafickou kartou s rovnakým označením pre desktopy  približne o polovicu pomalšia. Pre grafický výkon je dôležitá aj veľkosť grafickej pamäte VRAM. Na najnovšie hry náročné na grafický výkon a takisto na grafické a CAD aplikácie potrebujete minimálne 6 – 8 GB grafickej pamäte VRAM. Výkon grafického čipu prezrádza okrem typu aj parameter TGP (Total Graphics Power) udávaný vo wattoch. Pri najvýkonnejších notebookových čipoch dosahuje až 175 W. Zároveň máte predstavu, koľko stratového tepla treba z čipu odviesť pri maximálnej záťaži. Ak k tomu pripočítate príkon procesora, ktorý pri najvýkonnejších procesoroch v špičke atakuje 160 W, a ďalších elektronických komponentov, je jasné, prečo výkonné notebooky majú zdroje schopné dodať príkon 280 – 350 W.

Pri výbere notebooku s dedikovanou grafikou je dôležitý účel, na aký ho budete používať, a rozlíšenie, pri ktorom budete pracovať alebo sa hrať, bez ohľadu na to, či budete využívať len displej notebooku, alebo si doma či v práci pripojíte monitor. Ak plánujete využívať rozlíšenie 4K, potrebujete najvýkonnejšie notebooky s najnovšou generáciou grafických čipov, ktorých cena presahuje 2500 eur. Do značnej miery to platí aj pre rozlíšenie marketingovo označované ako 2,5K alebo WQXGA (2560 × 1600), v takomto prípade však vystačíte s čipom vyššej strednej triedy, prípadne s vlaňajším modelom notebooku.

Niektorí výrobcovia pamätajú aj na najnáročnejších používateľov a v ponuke majú notebooky umožňujúce pripojiť externý grafický modul s vlastným zdrojom, kde je desktopová grafická karta s účinným chladením, ktorá je oveľa výkonnejšia než GPU pre notebooky.

ÚVODNÉ FOTO: SHUTTERSTOCK.COM

 

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať