ACER_082021 ACER_082021 ACER_082021 Advertisement

Nová čínska vesmírna stanica využíva iónový pohon

1

Prvý modul pripravovanej čínskej vesmírnej stanice Tiangong využíva iónový pohon, technológiu, ktorá by mohla výrazne skrátiť čas potrebný na cestu na Mars a podstatne znížiť množstvo paliva potrebného na túto cestu. Modul s názvom Tianhe, uvedený koncom apríla, je poháňaný štyrmi iónovými dýzami, ktoré využívajú elektrinu na urýchlenie iónov. Modul sa môže stať prvou kozmickou loďou v histórii, ktorá bude pomocou tejto technológie prepravovať ľudí.

Iónové dýzy sú rádovo efektívnejšie v porovnaní s chemickým pohonom. Aby sa Medzinárodná vesmírna stanica udržala rok na obežnej dráhe, spotrebujú dýzy štyri tony raketového paliva. Podľa Čínskej akadémie vied by s iónovými dýzami bolo potrebných iba 400 kilogramov, aby ste na obežnej dráhe vydržali rovnako dlho. Výlet na Mars by sa mohol skrátiť z ôsmich mesiacov iba na 39 dní.

Predplatné NEXTECH 2021

Hoci táto technológia existuje už celé desaťročia, vyprodukovaný ťah nie je dostatočný. Zväčšenie dýz by mohlo viesť k ohrozeniu astronautov a skrátiť životnosť satelitov. Vedci z Čínskej akadémie vied však možno oriešok rozlúskli. Jeden z ich iónových pohonov, ktoré sú v súčasnosti vo vývoji, horel viac ako 11 mesiacov bez prerušenia. Magnetické pole zaisťuje, že častice nepoškodzujú motor, zatiaľ čo špeciálny keramický materiál zabraňuje narušeniu žiarením.

Zdroj: futurism.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Klobúk dole pred Číňanmi, toto nevyrobila ani Amerika reakcia na: Nová čínska vesmírna stanica využíva iónový pohon

19.6.2021 17:06
Klobúk dole pred komunistami, tí to zasa dali na jedničku.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať