SAMSUNG_07 SAMSUNG_07 SAMSUNG_07 Advertisement

Nová technológia umožní odstrániť CO2 zo vzduchu omnoho lacnejšie. Pomocou morskej vody

0

Hoci obnoviteľná energia a doprava s nulovými emisiami napredujú, zvyšok globálnej ekonomiky dekarbonizuje len pomaly. Je pravdepodobné, že svet bude stále musieť odstraňovať enormné množstvo oxidu uhličitého z atmosféry, aby zvládol zmenu podnebia (jeden z odhadov hovorí, že do polovice storočia to bude 10 miliárd ton ročne). Niektoré startupy vyvíjajú technológie na odsávanie CO2 priamo zo vzduchu, iné stavili na stromy. Tím vedcov z Kalifornskej univerzity v Los Angeles obrátil svoju pozornosť k oceánu.

Inšpirovali sa mušľami, ktoré sa tvoria z oxidu uhličitého, ktorý sa prirodzene rozpúšťa v oceáne. Začali premýšľať o tom, ako by sa dal tento proces využiť v takom rozsahu, aby to začalo ovplyvňovať hladinu CO2 v atmosfére. Pretože oceán a atmosféra sú v rovnovážnom stave, čím viac CO2 sa vezme z vody, tým viac ho potom bude oceán čerpať zo vzduchu. Vedci preto začali v laboratóriu testovať novú technológiu, ktorá by mohla urýchliť proces premeny oxidu uhličitého na minerály.

Predplatné NEXTECH 2021

Morská voda, ktorú zariadenie vtiahne, prechádza cez sieťku, ktorá dodáva vode elektrický náboj. Spúšťajú sa tak chemické reakcie spájajúce rozpustený CO2 s vápnikom a horčíkom vo vode, čím sa vytvára vápenec a magnezit. Tieto materiály (v podstate rozomleté ​​mušle) môžu byť zneškodnené na zemi alebo uvoľnené späť do oceánu. Morská voda môže takisto prúdiť späť do oceánu a absorbovať tam ďalší CO2.

Tento proces má v porovnaní s inou technológiou odstraňovania uhlíka určité výhody, a to vrátane skutočnosti, že morská voda prirodzene prijíma CO2 pri vysokej koncentrácii, ktorá je 150-násobkom úrovne vo vzduchu a netreba na to vynakladať nijakú energiu. Naproti tomu priame zachytávanie zo vzduchu vyžaduje obrovské množstvo energie, aby sa CO2 dostal zo vzduchu a aby sa koncentroval na niečo, čo sa dá potom ukladať.

Nový proces teda môže byť lacnejší ako priame zachytávanie vzduchu. Ako vedľajší produkt vzniká vodík, ktorý sa môže použiť na podporu prevádzky zariadenia alebo sa môže predávať ako palivo.

Technologická spoločnosť Stripe nedávno oznámila, že kúpi technológiu na odstránenie CO2 od tímu. Ďalším krokom bude jej prenesenie z laboratória na demonštračné miesto, kde môžu vedci získať údaje o výkonnosti v reálnom svete. Takisto treba zaistiť, aby tento proces nemal negatívny vplyv na morské prostredie. A v neposlednom rade bude treba technológiu zväčšiť. Každoročné zachytenie spomínaných 10 miliárd metrických ton CO2 by vyžadovalo 1800 takýchto zariadení.

Zdroj: fastcompany.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať