HONDA_022021 HONDA_022021 HONDA_022021 Advertisement

Nová štúdia predpovedá sociálny odstup až do roku 2022

0

Nová štúdia vedcov z Harvardovej školy verejného zdravia, ktorá modeluje šírenie covid-19 v Spojených štátoch, hovorí, že „do roku 2022 môže byť potrebný predĺžený alebo občasne zavedený sociálny odstup“. Mnohých môže tento dátum prekvapiť, pretože väčšina z nás dúfa v nejakú úľavu oveľa skôr. Dokument publikovaný v časopise Science je prvá veľká štúdia, ktorá používa údaje o dvoch ďalších príbuzných koronavírusoch (OC43 a HKU1) na predpovedanie toho, ako sa bude covid-19 správať.

Vedci sa zamerali na to, aký vplyv budú mať sezónne účinky na šírenie SARS-CoV-2. Ak sa tento vírus správa podobne ako OC43 a HKU1, leto jeho šírenie výrazne spomalí, ale nezastaví ho. Dokonca existuje riziko, že dlhodobé dodržiavanie sociálneho odstupu v lete by mohlo zhoršiť jeho prepuknutie na prelome rokov 2020 a 2021, pretože bude stále veľa ľudí, ktorí vírus ešte nemali. Ďalšia kritická premenná v modeli vedcov je trvanie imunity.

Odhady hovoria, že ochrana by mohla trvať od jedného roka po niekoľko rokov, ale ide v podstate len o špekulácie. Keby imunita trvala rok, vzplanutie covid-19 by sme mohli očakávať každoročne. Dlhšia imunita bude mať za následok menej časté prepuknutie ochorenia. Takisto je možné, že osoba, ktorá mala niektorý z ďalších koronavírusov, získa určitú úroveň imunity aj proti SARS-CoV-2. Predpokladá sa, že jedna obeť infikuje 2 – 2,5 ľudí.

Niektoré štúdie však naznačujú, že by to mohlo byť aj viac. V skutočnosti by to bola dobrá správa - znamenalo by to, že vírus sa už rozšíril oveľa viac a je oveľa menej smrteľný, ako sa vo všeobecnosti predpokladá.  Za predpokladu, že sociálny odstup zníži prenosnosť vírusu o 60 % a leto ho zníži o 40 %, modelové predpovede zamerané na udržanie počtu prípadov vyžadujúcich kritickú starostlivosť pod úrovňou, ktorú sú schopné zvládnuť nemocnice, hovoria, že súčasné podmienky sociálneho odstupu by sa mali zachovať do polovice mája.

Obnoviť by sa potom mali v auguste a znova koncom októbra až do konca roka a následne od februára do apríla 2021, v júni 2021 a v porovnateľných obdobiach v roku 2022 a neskôr. Zdvojnásobenie počtu lôžok na kritickú starostlivosť by obraz zlepšilo. Po troch jedno- a dvojmesačných intervaloch do polovice roka 2021 a jednomesačnom období na konci roka 2021 by sa dosiahla kolektívna imunita do júla 2022.

No stále je tu veľa neznámych parametrov a vedci v dokumente zvažujú desiatky rôznych scenárov. Vo všetkých však bude potrebných niekoľko kôl sociálneho odstupu na dosiahnutie kolektívnej imunity bez vakcíny. Pomôcť by mohlo zvýšenie počtu lôžok na kritickú starostlivosť, účinné sledovanie kontaktov a rozsiahle testovanie.

Zdroj: technologyreview.com

Redakcia

Všetky autorove články
veda vyskum zdravie bezpečnosť

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať