PANASONIC PANASONIC PANASONIC

Nová technológia šošoviek z metamateriálu zmení letecký a kozmický priemysel

0

Vedci z Cornellovej univerzity a Pokročilého technologického inštitútu spoločnosti Samsung nedávno dokázali, že koncept šošoviek z metamateriálov je uskutočniteľný. Metamateriál je definovaný ako „umelé médium, ktorého vlastnosti (mechanické, optické, magnetické alebo iné) nemožno nájsť v materiáloch vyskytujúcich sa v prírode“. Metamateriály sa zvyčajne navrhujú kombináciou mnohých zložiek, ktoré boli vyrobené z bežných materiálov.

Nové metamateriály by mohli obísť optické zákony a nahradiť objemné sklené a polymérové ​​optické komponenty plochejšími, robustnejšími, lacnejšími a stohovateľnými. Vďaka svojej schopnosti miniaturizácie určite pritiahnu intenzívnu pozornosť leteckého priemyslu. A takáto miniaturizácia láka aj vývojárov v kozmickom priemysle. Vedci chcú vyvinúť technológiu metamateriálov na použitie v satelitoch, kozmických lodiach a dronoch, kdekoľvek, kde je prioritou úspora miesta a hmotnosti.

Na uplatnenie v leteckom priemysle sú relevantné napr. aplikácie na zber energie, vývoj nových optických zariadení s neobvyklými, ale v praxi dôležitými schopnosťami (napríklad nerecipročné zariadenia, zvyšovanie účinnosti nelineárnych optických zariadení, vývoj nových spôsobov zobrazovania), ktoré sú napr. schopné prekonať difrakčný limit (napríklad superšošovky, hyperšošovky, superšošovky so vzdialeným poľom).

Výkonnejšie metašošovky, umiestnené na satelitoch, špionážnych lietadlách alebo dronoch, by pomohli by armáde dozvedieť sa viac o spozorovaných nepriateľoch. Optické metamateriály sú veľmi nová oblasť. Z krátkodobého hľadiska by vývoj tejto technológie mohol priniesť výkonnejšie šošovky, ktoré by boli začlenené do vojenskej techniky. Z dlhodobého hľadiska by znamenal príchod „súvisiacich“ technológií, ako sú „plášte neviditeľnosti“ či utajené (stealth) lietadlá, ktoré sú neviditeľné pre radar.

Zdroj: thedebrief.org.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať