SAMSUNG_112021 SAMSUNG_112021 SAMSUNG_112021 Advertisement

Nová technológia šošoviek z metamateriálu zmení letecký a kozmický priemysel

6

Vedci z Cornellovej univerzity a Pokročilého technologického inštitútu spoločnosti Samsung nedávno dokázali, že koncept šošoviek z metamateriálov je uskutočniteľný. Metamateriál je definovaný ako „umelé médium, ktorého vlastnosti (mechanické, optické, magnetické alebo iné) nemožno nájsť v materiáloch vyskytujúcich sa v prírode“. Metamateriály sa zvyčajne navrhujú kombináciou mnohých zložiek, ktoré boli vyrobené z bežných materiálov.

Nové metamateriály by mohli obísť optické zákony a nahradiť objemné sklené a polymérové ​​optické komponenty plochejšími, robustnejšími, lacnejšími a stohovateľnými. Vďaka svojej schopnosti miniaturizácie určite pritiahnu intenzívnu pozornosť leteckého priemyslu. A takáto miniaturizácia láka aj vývojárov v kozmickom priemysle. Vedci chcú vyvinúť technológiu metamateriálov na použitie v satelitoch, kozmických lodiach a dronoch, kdekoľvek, kde je prioritou úspora miesta a hmotnosti.

Na uplatnenie v leteckom priemysle sú relevantné napr. aplikácie na zber energie, vývoj nových optických zariadení s neobvyklými, ale v praxi dôležitými schopnosťami (napríklad nerecipročné zariadenia, zvyšovanie účinnosti nelineárnych optických zariadení, vývoj nových spôsobov zobrazovania), ktoré sú napr. schopné prekonať difrakčný limit (napríklad superšošovky, hyperšošovky, superšošovky so vzdialeným poľom).

Výkonnejšie metašošovky, umiestnené na satelitoch, špionážnych lietadlách alebo dronoch, by pomohli by armáde dozvedieť sa viac o spozorovaných nepriateľoch. Optické metamateriály sú veľmi nová oblasť. Z krátkodobého hľadiska by vývoj tejto technológie mohol priniesť výkonnejšie šošovky, ktoré by boli začlenené do vojenskej techniky. Z dlhodobého hľadiska by znamenal príchod „súvisiacich“ technológií, ako sú „plášte neviditeľnosti“ či utajené (stealth) lietadlá, ktoré sú neviditeľné pre radar.

Zdroj: thedebrief.org.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

6 komentárov

Lacko klame reakcia na: Nová technológia šošoviek z metamateriálu zmení letecký a kozmický priemysel

13.7.2021 09:07
Klamat nezmeni
Reagovať

RE: nevidim tam jedno jedine klamstvo reakcia na: Lacko klame

13.7.2021 13:07
v com podla teba klame? ja tam klamstvo nevidim.
Reagovať

RE: RE: nevidim tam jedno jedine klamstvo reakcia na: RE: nevidim tam jedno jedine klamstvo

13.7.2021 13:07
Ze je to blud. Ta sosovka nema ziaden vplyv na letecky/kozmicky priemysel. Lacko trepe stale, podla neho aj pomaranc u teba doba zmeni letecky priemysel.
Reagovať

RE: RE: RE: nechapem, preco do vsetkeho montujes politiku, podla mna si smerak ty a klames nas tu vsetkych do oci, si troll reakcia na: RE: RE: nevidim tam jedno jedine klamstvo

15.7.2021 12:07
podla mna nas tu klames vsetkych do oci ty, zrejme si smerak alebo si bol smerak, ked stale do vsetkeho montujes politiku

RE: RE: RE: nevidim tam jedno jedine klamstvo reakcia na: RE: RE: nevidim tam jedno jedine klamstvo

14.7.2021 00:07
??? chapes vobec vyznamu slov, co hovoris? Ci si len dalsi smerak, co rad podporuje klamarov a hada sa, ked niekto ukaze na klamarov? Co ma, co sosovka s priemyslom? Skoro uplne nic. Sosovky su pravidelne lepsie a nemenia ziaden letecky priemysel. Nadpis je absolutny blud hodny hlupaka. Aby nieco zmenilo letecky priemysel musi to byt milion krat viac ako sosovka.

RE: RE: RE: nevidim tam jedno jedine klamstvo reakcia na: RE: RE: nevidim tam jedno jedine klamstvo

13.7.2021 18:07
Neviem, ako si si prečítal článok, ale nové šošovky môžu mať pomerne veľký vplyv na určitú časť leteckého a kozmického priemyslu.
Mimochodom, tvoja "ľuftovná" kritika priamo smeruje k vedcom, ktorí sa na výskume podieľali a to sa mi zdá absurdné.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať