ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement

Nové lítiové batérie sľubujú podstatne väčší dojazd elektromobilov

Technológie
3

Výskumný tím v Nemecku predviedol novú lítiovo-kovovú batériu s hustotou výrazne presahujúcou významnú referenčnú hodnotu 500 Wh/kg a schopnosťou udržať si výkon počas stoviek cyklov. Jedna zo sľubnejších možností na zdokonalenie Li-ion batérií je výmena grafitu použitého v jednej z elektród batérie za čistý lítiový kov, materiál, ktorý pojme až desaťnásobok energie. Táto technológia však doteraz narážala na problémy so stabilitou.

Tím z Technologického ústavu v Karlsruhe a Helmholtzovho inštitútu v Ulme prišiel s návrhom, ktorý do značnej miery tento problém rieši. Vo výskume najprv použili vrstvenú katódu chudobnú na kobalt a bohatú na nikel (NCM88) a komerčne dostupný organický elektrolyt s názvom LP30. Katóda síce dosiahla vysokú energetickú hustotu, ale čoskoro sa prejavila nestabilita a úložná kapacita sa pri opakovaní nabíjacích cyklov znížila.

Tím teda vymenil elektrolyt LP30 za alternatívu opísanú ako neprchavý, ťažko horľavý dvojaniónový iónový kvapalný elektrolyt, ktorá priniesla významné zlepšenie. Ich výsledky sa právom označujú ako pozoruhodné. Lítiovo-kovová batéria s touto architektúrou mala energetickú hustotu 560 Wh/kg. Na porovnanie, súčasné najlepšie lítiovo-iónové batérie v danej triede majú hustotu energie 250 až 300 Wh/kg.

Nová konštrukcia s počiatočnou úložnou kapacitou 214 mAh/g v katódovom materiáli si zachovala 88 percent tejto hustoty počas 1000 cyklov. Nabitie 100 iónov lítia a následné získanie 100 iónov späť po vybití by znamenalo coulombickú účinnosť 100 %. Komerčné batérie potrebujú účinnosť aspoň 99,9 %, aby boli životaschopné. Tvorcovia tejto novej lítiovo-kovovej batérie uvádzajú priemernú coulombickú účinnosť 99,94 %. Výskum bol publikovaný v časopise Joule.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

a znova baterkovy bulshit kde su tie baterky?????????????????? reakcia na: Nové lítiové batérie sľubujú podstatne väčší dojazd elektromobilov

4.9.2021 13:09
??????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
Reagovať

RE: a znova baterkovy bulshit kde su tie baterky?????????????????? reakcia na: a znova baterkovy bulshit kde su tie baterky??????????????????

8.9.2021 09:09
To je vysledok vyskumu. Od vyskumu k masovemu pouzitiu to trva 5-10 rokov.
Reagovať

uz zasa? reakcia na: Nové lítiové batérie sľubujú podstatne väčší dojazd elektromobilov

3.9.2021 14:09
revolucne baterie tu oslavujete kazdy mesiac uz asi 10 rokov
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať