Samsung_04 Samsung_04 Samsung_04 Advertisement

Nový Hyundai TUCSON / Dizajnová revolúcia

0

Nový Hyundai Tucson zaujme už na prvý pohľad odvážnym a neopozeraným dizajnom. To by však bolo trochu málo. Najviac noviniek sa ukrýva vnútri, a to od špičkových technológií až po najširšiu ponuku elektrifikovaných pohonných jednotiek vo svojom segmente.

Nový Tucson je už štvrtá generácia tohto vozidla, ktoré od predstavenia v roku 2004 zaznamenáva celosvetovo viac ako 7 miliónov predaných kusov, z toho 1,4 milióna v Európe. Nový Tucson je globálny model a okrem iných závodov sa bude vyrábať aj v českých Nošoviciach.

Nový Tucson z pohľadu značky Hyundai prináša revolúciu v oblasti dizajnu. Jeho karoséria je väčšia ako v prípade predchodcu. Na rozdiel od tradičných kresliarskych a náčrtových postupov sa dizajnéri automobilky spoľahli na geometrické algoritmy vytvorené špičkovou digitálnou technológiou. Tento proces, známy aj ako Parametric Dynamics, využíva línie, plochy a hrany vytvorené digitálnymi dátami. Najvýraznejšie sa tento prístup prejavuje na mriežke chladiča, kde sa o mimoriadne silný prvý dojem starajú najmä skryté parametrické denné svetlomety Parametric Hidden Lights. Vďaka špičkovej polovične zrkadliacej svetelnej technológii sa pri zapnutých denných svetlometoch premení tmavý chrómový vzhľad mriežky chladiča na tvar nápadne pripomínajúci šperk. Parametrický šperk poslúžil ako výrazný dizajnový prvok aj v prípade bočnej strany vozidla a dizajnová téma pokračuje aj na zadnej strane so skrytými parametrickými svetelnými detailmi. Špičkovým dizajnovým prvkom kraľuje jemné presklené logo Hyundai umiestnené na okne piatych dverí.

Efektný interiér spája maximálny komfort a špičkovú technológiu. Stredovému panelu dominuje širokouhlý 10,25" dotykový displej navigácie, ktorý v jednej ploche prechádza do plne dotykového panela ovládania multimediálneho systému a klimatizácie. Celý interiér pokrývajú mäkčené materiály, zatiaľ čo nové nepriame výduchy klimatizácie sa začínajú vo dverách a pokračujú až na stredovú konzolu. Prístrojová doska je plne digitálna, v noci je interiér osvetlený pomocou ambientného osvetlenia. Farebné prostredie prístrojovej dosky sa mení podľa práve zvoleného jazdného režimu. Novinka, samozrejme, podporuje modernizované telematické služby Bluelink. Nové používateľské profily poskytujú používateľom možnosť nastaviť si celý infotainment podľa svojich vlastných predstáv. Nové online plánovanie trasy vypočítava cestu pomocou vzdialených serverov na pozadí prostredia Bluelink. Podporovaná je spolupráca s Apple CarPlay a Android Auto. Vo výbave nájdete aj prémiový audiosystém KRELL. Nakoniec sú tu služby Hyundai LIVE Services s aktuálnymi informáciami o voľných parkovacích miestach, čerpacích staniciach vrátane cien palív či informácie o počasí. Destinácie či zaujímavé body na trase možno do navigácie vozidla zaslať aj priamo z aplikácie v mobilnom telefóne.

O 20 mm dlhší, o 15 mm širší a s rázvorom natiahnutým oproti predchodcovi o 10 mm je nový model Tucson priestrannejší ako predchodca. Zadní pasažieri majú o 26 mm viac miesta na nohy. Platí to aj pre modely s hybridným a so spaľovacím motorom.

Novinka dostala rozsiahly bezpečnostný systém so siedmimi airbagmi vrátane nového stredového airbagu medzi prednými sedadlami. Ak sa pri prednom alebo bočnom náraze rozvinú airbagy, automaticky sa aktivuje multikolízna brzda, ktorá núdzovým brzdením zníži nebezpečenstvo druhej alebo viacerých ďalších kolízií. Vo výbave je aj zlepšený systém autonómneho brzdenia, ktorý pri odbočovaní doľava odhaľuje vozidlá prichádzajúce z protismeru a v prípade ­hroziacej kolízie dokáže aktivovať brzdy a zastaviť vozidlo. Ako sme u výrobcu zvyknutí, vozidlo má už v základe veľmi bohatú technologickú výbavu a asistenčné systémy. Špecialitou je zobrazenie obrazu v mŕtvom uhle pri zapnutí smerovky na displeji, ktorý je súčasťou        najvyššej výbavy. Novátorské sú takisto systémy na varovanie pred vozidlom prichádzajúcim zozadu pri vystupovaní a upozornenie na osoby na zadných sedadlách pri vystupovaní. Novinkou pre hybridné verzie je aj automatické parkovanie s diaľkovým ovládaním. 

Nový model Tucson ponúka tri elektrifikované pohonné jednotky a dva spaľovacie motory so štyrmi možnosťami prevodoviek. Hybridné verzie pozostávajú z nového 1,6-litrového motora T-GDI (benzínový prepĺňaný s priamym vstrekovaním) Smartstream a z elektromotora s výkonom 44,2 kW (60 k) a s 1,49 kWh lítiovo-iónovou polymérovou ­batériou. Spája sa so 6-stupňovou automatickou prevodovkou a dostupný je s pohonom predných alebo všetkých kolies. S výkonom 169 kW (230 k) ide o najsilnejší pohon v ponuke nového modelu ­Tucson, pričom ponúka nízku úroveň emisií bez kompromisov v oblasti zábavy z jazdy. Mild hybrid využíva 48 V mildhybridný systém s 1,6-litrovým benzínovým prepĺňaným motorom s výkonom 110 kW, ktorý bude dostupný so 7-stupňovou automatickou dvojspojkovou prevodovkou (7DCT). Ďalšia možnosť je prepĺňaný benzínový motor 1.6 T-GDI s výkonom 132 kW (180 k) so 48 V mildhybridnou technológiou v ponuke so 6-stupňovou inteligentnou manuálnou prevodovkou s predným náhonom alebo s dvojspojkovým automatom 7DCT s pohonom ­všetkých kolies. Okrem toho je v ponuke 1,6-litrový naftový motor CRDi s výkonom 100 kW (136 k) so 48 V mildhybridnou technológiou, spojený s automatickou dvojspojkovou prevodovkou 7DCT a s pohonom predných alebo všetkých kolies.

Klasické spaľovacie verzie sú k dispozícii s benzínovým motorom 1,6 T-GDI Smartstream s výkonom 110 kW (150 k), so 6-stupňovým manuálom a s pohonom predných alebo všetkých kolies. Naftový 1,6-litrový motor CRDi Smartstream bude v ponuke s výkonom 85 kW (115 k), so 6-stupňovým manuálom a s pohonom predných kolies.

K zákazníkom sa na výber dostane aj plug-in hybridná verzia nového modelu Tucson s 1,6-litrovým motorom T-GDI s výkonom 265 konských síl. Viac detailov bude dostupných pred jej príchodom na trh v roku 2021.

Prvé kusy nového modelu Tucson – hybridné, naftové a benzínové vrátane 48 V mild hybridov – sa u európskych predajcov Hyundai objavia ešte do konca tohto roka. Plug-in hybridná verzia a výbava N Line prídu začiatkom budúceho roka.

 

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať