ACER_032021 ACER_032021 ACER_032021 Advertisement

Nový displej telefónu si “sám” opraví praskliny v priebehu niekoľkých minút

4

Hoci technologické firmy investovali milióny do vývoja odolnejších displejov a ochranných puzdier, nepodarilo sa im odstrániť problém rozbitej obrazovky. Juhokórejskí vedci sa teraz domnievajú, že našli riešenie. V rámci výskumného projektu zabudovali do obrazovky mikrokapsuly s ľanovým olejom na opravu trhlín, keď sa objavia.

Laboratórne testy ukázali, že pri narušení celistvosti displeja dôjde k uvoľneniu priehľadného ľanového oleja, ktorý v novo vzniknutých puklinách stvrdne a opraví prípadné poškodenia. Výskumníci hovoria, že tento proces dokáže opraviť 95 percent všetkých prasklín do 20 minút. Štúdia bola publikovaná v časopise Composite Part B: Engineering.

Samoopravný materiál sa nazýva polymérna dvojvrstvová fólia (polymer bilayer film – PBF). Ide o sendvič z dvoch vrstiev zlepených dovedna – horná vrstva obsahuje kapsuly s ľanovým olejom, zatiaľ čo spodná vrstva je materiál podobný sklu, označovaný CPI, ktorý sa používa v telefónoch, tabletoch a iných zariadeniach. CPI je priehľadný plast, ktorý je odolný, pružný, vedie elektrinu a využíva sa aj v solárnych paneloch.

Zdroj: arynews.tv.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

4 komentáre

pecka na stryie reakcia na: Nový displej telefónu si “sám” opraví praskliny v priebehu niekoľkých minút

30.12.2020 18:12
pecka, keď bude mať žena stryie, tak ich zatavíme ľanovým olejom a bruško, či stehná bude ako nové :-D
Reagovať

RE: pecka na stryie reakcia na: pecka na stryie

30.12.2020 21:12
Ano, ale funguje to az po zahriati na 70 stupnov, co v tomto smejd clanku zatajili. Len zenu neprepal :D
Reagovať

RE: RE: pecka na stryie reakcia na: RE: pecka na stryie

1.1.2021 17:01
ešte zatajili, že to musíš namočiť do kocky chladeného stuhnutého masla a tak dávať na kožu žene, zatuhne a odstráni stryije, už sme to skúšali, zohnali sme ten olej v zdravých potravinách, funguje to super
Reagovať

. reakcia na: Nový displej telefónu si “sám” opraví praskliny v priebehu niekoľkých minút

30.12.2020 01:12
Hnojaci redakcia, zas klamete na n-tu. Toto nema nic spolocne s displaymi ani telefonmi ani samoopravou. Je to iba material, ktory sa musi zohriat na aspon 70 stupnov aby z casti vyplnil mini jednu trhinu.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať