PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Nový koncept eVTOL parkuje tak, že sa prilepí na bok mrakodrapu

0

Spoločnosť Zeva Aero uviedla na trh nový prototyp svojho eVTOL s názvom Z2, ktorý by mal byť rýchlejší a efektívnejší ako pôvodná Zeva Zero. Rovnako ako Zero aj Z2 je lietadlo určené na osobnú prepravu jednej osoby, pátranie a záchranu, vojenské misie a dodávky nákladu. Z2 však bude mať širší pôdorys a väčšie vrtule ako Zero. Očakáva sa dolet 80 km na jedno nabitie batérie a maximálna rýchlosť okolo 260 km/h. Prototyp by mohol byť hotový do konca roka. Vďaka hybridnej karosérii krídla Z2 vyzerá ako lietajúci tanier otočený na boku, a to aj pri vzlete.

Len čo je vo vzduchu, nakloní sa dopredu, takže pilot letí hlavou dopredu a tvárou dolu. Generálny riaditeľ spoločnosti Zeva Stephen Tibbitts to nazýva „režim Superman“. Zeva Aero vyvíja aj verziu pre dve osoby a tzv. Sky Dock, ktorý by slúžil ako parkovacie miesto na oknách vysokých budov. Tibbetts uviedol, že v budúcnosti by si letecké taxíky eVTOL mohli monopolizovať strechy budov, takže nebudú existovať žiadne „parkovacie“ miesta pre osobné eVTOL.

SWAN_TITULKA_0722

SkyDock umožní majiteľom vyhnúť sa výťahom, metru a iným formám mestskej dopravy, a ako hovorí Tibbetts, vyštartovať „jednoducho ako Batman z boku budovy do ďalšieho cieľa“.Zeva absolvovala testovacie lety bez posádky so svojím demonštrátorom Zero, ktorý lietal aj s figurínou pasažiera. Cieľom je do dvoch rokov získať od FAA osvedčenie o letovej spôsobilosti. Zeva očakáva spustenie leteckej taxislužby do roku 2025.

Zdroj: robbreport.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať