PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Nový objav v oblasti kvantovej fyziky by mohol zmeniť naše chápanie reality

2

Nedávny objav v oblasti kvantovej fyziky, ktorý urobili vedci z Purdue University, otvoril dvere k úplne novému pohľadu na našu fyzikálnu realitu. Úplne nová technika umožňuje vytvárať zakrivené povrchy, ktoré sa správajú ako ploché. To môže úplne zmeniť naše chápanie zakrivenia a vzdialenosti, ako aj naše poznatky o kvantovej fyzike. Základný princíp je, že ak chceme vytvoriť zakrivený povrch aj na mikroskopickej úrovni, musíme začať s rovným povrchom a ohnúť ho.

Výskumný tím z Purdue však tvrdí, že objavil spôsob, ako tento zákon „porušiť“, čoho výsledkom je zakrivený priestor, ktorý sa na kvantovej úrovni správa ako plochý. V článku uverejnenom v časopise Nature Communications  autori vysvetľujú, že objav zahŕňa konštrukciu zakrivených povrchov, ktoré sa správajú ako ploché, najmä na kvantovej úrovni, čo vedie k systému, ktorý charakterizujú ako „nehermitovský“. Kvantové častice na teoretickej mriežke môžu „skákať“ z jedného miesta na druhé.

Ak je šanca, že častica preskočí buď doľava, alebo doprava, rovnaká, potom sa tento systém označuje ako hermitovský. Ak sú však šance nerovnaké, systém je nehermitovský. Kvantová častica pohybujúca sa v mriežke musí mať rovnakú pravdepodobnosť tunelovania pozdĺž ľavého a pravého smeru. Tím z Purdue zistil, že nehermitovský systém v skutočnosti „zakrivuje“ priestor, v ktorom sa nachádza kvantová častica. V takom prípade, vysvetľujú, sa kvantová častica v mriežke s nerecipročným tunelovaním v skutočnosti pohybuje po zakrivenom povrchu.

Neobyčajné správanie nehermitovských systémov zaujíma fyzikov už desaťročia,  ale mnoho otázok zostáva otvorených. Výskumný tím poznamenáva, že ich objav by mohol pomôcť výskumníkom v širokom spektre disciplín, pričom budúci výskum sa bude odvíjať viacerými smermi. Po prvé, tí, ktorí študujú zakrivené priestory, by mohli implementovať nástroje tímu z Purdue, zatiaľ čo fyzici pracujúci na nehermitovských systémoch by mohli prispôsobiť rozptyly na prístup k netriviálnym zakriveným priestorom, ktoré sa nedajú ľahko získať bežnými prostriedkami.

Zdroj: thedebrief.org.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Tak toto je riadna sranda. Objavili teplú vodu. Poviem prečo: reakcia na: Nový objav v oblasti kvantovej fyziky by mohol zmeniť naše chápanie reality

8.8.2022 17:08
Majme v systéme dve nekonečné vodivé koľajnice vlaku. Môžeme o takom systéme povedať, že je plochý, ale vlastne zakrivený, lebo v nekonečne sa dve koľajnice zbiehajú. Stačí sa postaviť na koľajnice a pozerať sa vdiaľ, tam sa zbiehajú do jediného bodu. Aj naše oko je podľa týchto vedcov kvantový stroj :-D
Reagovať

Sluboslav Macko reakcia na: Nový objav v oblasti kvantovej fyziky by mohol zmeniť naše chápanie reality

8.8.2022 12:08
Nie, nemohol.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať