SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement

Našli spôsob ako “oživiť” mŕtve orgány

1

Výskumný tím z univerzity Yale vedený Nenadom Sestanom v časopise Nature opísal svoju techniku, pomocou ktorej sa mu podarilo u mŕtvych ošípaných čiastočne oživiť všetky telesné orgány. Nové zistenia by mohli otvoriť dvere budúcim inováciám v oblasti transplantácie orgánov. Aby naše bunky prežili, potrebujú stály prívod kyslíka prostredníctvom krvi. Keď je prietok krvi obmedzený zranením alebo smrťou, vedie to k rozsiahlym systémovým zlyhaniam a naše bunky odumierajú v priebehu niekoľkých minút.

Jednoduchým riešením sa môže zdať opätovné zavedenie kyslíka do mŕtveho alebo umierajúceho orgánu, ale nie je to tak. Keď srdce prestane biť, orgány začnú opúchať a tento opuch vedie ku kolapsu krvných ciev, ktoré blokujú cirkuláciu a spôsobujú poškodenie tkaniva. Pokiaľ ide o darcovstvo orgánov, kľúčom je kompenzácia škodlivých účinkov nedostatku kyslíka. Zlatým štandardom je získať orgány čo najrýchlejšie po smrti a umiestniť ich do takzvaného statického chladiaceho skladu, ktorý ich udržiava „nažive“ tým, že spomaľuje ich metabolické potreby.

Orgán nemožno skladovať donekonečna, pretože v určitom bode stratí svoju životaschopnosť. Vedci však vyvinuli technológie, ako je ex vivo normotermická strojová perfúzia, ktoré orgány udržiavajú v „teplom“ stave a vyživujú ich nepretržitým kokteilom krvi a iných živín. Perfúzia orgánu mimo ľudského tela bola doteraz úspešná pri obnove jednotlivých orgánov, no nie pre celé telo. Výskumníci z Yale v predchádzajúcom experimente oživili mozgy ošípaných zo zabitých zvierat.

Metóda s názvom BrainEx zahŕňala pripojenie dôležitých krvných ciev k zariadeniu, ktoré počas šiestich hodín pumpovalo špecializovanú tekutinu obsahujúcu syntetický hemoglobín, živiny ako glukózu, antibiotiká a iné lieky, ktoré zabraňujú zrážaniu krvi a bunkovej smrti. Vedci zistili, že nervové tkanivo sa vrátilo k životu, síce nie vedomému, ale bunky neumierali, štrukturálne sa nerozkladali a fungovali, akoby neboli mŕtve. Tím povzbudený svojimi výsledkami upravil BrainEx pre celé telo a nazval novú metódu OrganEx.

Vzali šesť mŕtvych prasiat, nechali ich telá hodinu po smrti, potom šesť hodín pumpovali do niektorých ošípaných špeciálnu tekutinu. Na porovnanie účinnosti OrganEx s inými technikami výskumníci pripojili niektoré ošípané k mimotelovému membránovému okysličovaciemu systému (extracorporeal membrane oxygenation system – ECMO), ktorý v podstate recirkuluje vlastnú krv ošípaných, ale s čerstvým prísunom kyslíka.

OrganEx nielenže dokázal cirkulovať kyslík a krv a zvrátiť rigor mortis lepšie ako ECMO, tkanivá v orgánoch, v srdci, pľúcach, pečeni, obličkách a pankrease zostali nedotknuté, bunky neumierali a veľké množstvo buniek prijímalo glukózu, čo ukazuje, že sú metabolicky aktívne. Podľa vyjadrenia vedcov OrganEx funguje vďaka súhre viacerých farmakologických a technologických postupov. Nie je však jasné, aké trvalé sú výhody liečby.

Pre etické predpisy nemohli výskumníci z Yale uskutočniť dlhšie štúdie na telách prasiat, ale odobrali vzorky mozgového tkaniva a zistili, že aj po dvoch týždňoch chladenia v Petriho miske sa zdalo, že bunky ošetrené OrganExom stále žijú. Zatiaľ ide len o dôkaz konceptu a vyžaduje sa ďalší výskum, kým sa bude môcť metóda aplikovať na ľudí. Treba preskúmať oveľa viac detailov, zistiť mieru, do akej poškodenie spôsobené nedostatočným prietokom krvi naruší rôzne druhy orgánov.

Zdroj: inverse.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Toto je film Resident Evil v praxi pre Pána reakcia na: Našli spôsob ako “oživiť” mŕtve orgány

8.8.2022 17:08
Resident Evil sa stáva realitou. Za chvíľu vybehnú z podzemia z hájvu zombíci s tvárou prasiec.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať