CANON_leto2024 CANON_leto2024 CANON_leto2024

Nový rýchlovlak prepraví cestujúcich rýchlejšie ako lietadlo

4

Pri nedávnej testovacej jazde nový čínsky vysokorýchlostný vlak maglev dosiahol rekordnú rýchlosť 452 km za hodinu, čím sa stal najrýchlejším vlakom na svete. Inžinieri dúfajú, že po dokončení dosiahne rýchlosť 1000 km za hodinu (teda oveľa vyššiu ako komerčné lietadlá, ktoré sa pohybujú priemernou rýchlosťou 877 až 923 km za hodinu). Maglev využíva „magnetickú levitáciu“ na efektívne kĺzanie vo vzduchu, čím sa eliminuje trenie a hluk a zároveň umožňuje vlakom jazdiť vyššou rýchlosťou. Využívajú sa na to supravodivé magnety v potrubí, kde je takmer vákuum.

Supravodivé magnety sú elektromagnety, ktoré boli ochladené na extrémne teploty, čo posilňuje magnetické pole. Supravodivé magnety vo vlaku interagujú s kovom na stenách potrubia, aby vlak levitoval, tak že medzi vlakom a koľajnicou sa vytvorí vzduchový vankúš. V Číne už funguje jeden vlak maglev v Šanghaji, ktorý spája letisko Pudong so stanicou Longyang Road v centre mesta. Cesta dlhá 30 kilometrov trvá približne sedem minút.

SAMSUNG 07M Advertisement

Čína plánuje rozšíriť technológiu maglev na železniciach v celej krajine, aby uľahčila cestovanie medzi veľkými mestami a vidieckymi oblasťami. Tento cieľ je súčasťou projektu inovácie technológie China Railway 450, ktorý bol zahrnutý do štrnásteho päťročného plánu krajiny na roky 2021 až 2025. Projekt CR450 má minimalizovať čas a náklady na cestovanie pre obrovské množstvo obyvateľov Číny a zároveň znížiť znečistenie ovzdušia spôsobené dopravou.

Dekarbonizácia čínskeho dopravného sektora bude zohrávať kľúčovú úlohu v plánoch krajiny, aby jej emisie uhlíka dosiahli vrchol do roku 2030 a aby sa do roku 2060 stala uhlíkovo neutrálnou krajinou. Vlaky maglev neprodukujú žiadne priame emisie a ich ďalšou výhodou je, že nerozdeľujú krajinu. Na rozdiel od diaľnic a tradičných železničných tratí môžu zvieratá popod železnice maglev bezpečne prechádzať. Čínsky superrýchly vlak maglev by mohol byť v prevádzke do troch až desiatich rokov.

Zdroj: thecooldown.com.

Redakcia

Všetky autorove články

4 komentáre

Maglev reakcia na: Nový rýchlovlak prepraví cestujúcich rýchlejšie ako lietadlo

3.8.2023 16:08
Predstavme si,ze by sme boli v Kosiciach z Blavy za 7 minut. A este si predstavme,ze polka ludi by nielen bola singl ako to uz takmer je v sucasnosti,ale i lgbtiplus aj minus aj mimoplus.,,,,,,No co ? Boli by sme stastnejsi,alebo nestastnejsi?
Reagovať

RE: Maglev reakcia na: Maglev

21.8.2023 19:08
Na Slovensku sa vždy darí len Vysokopostavením na ostatných nik nemyslí.Kým postavia 160km/h z ZA -KE môžu začať od Bratislavy nanovo.
Reagovať

200 reakcia na: Nový rýchlovlak prepraví cestujúcich rýchlejšie ako lietadlo

2.8.2023 20:08
A nase vlaky sa snazia o 200km, ale je to nedosiahnutelny ciel, pretoze mame tak rozkradnute zeleznice, ze sa cudujem ze drzia po kope. Sme krajina kde si riaditel zabudol 300 litrov v ruksaku na benzinke a povedal ze to ma od babky. Uplny vysmech naroda, ale aj tak si zvolime znova vladu,kde sa doprava neriesi, staci ze sa riesi lgbt a laska k Rusku.
Reagovať

RE: 200 reakcia na: 200

2.8.2023 21:08
Suhlas
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať