CANON_leto2024 CANON_leto2024 CANON_leto2024

Novým procesorom chce Ampere prekonať Nvidiu

0

Spoločnosť Ampere, partner ARM, sa chystá v roku 2025 uviesť na trh 256-jadrový procesor s cieľom predbehnúť spoločnosti AMD a NVIDIA, pokiaľ ide o vedúce postavenie v oblasti CPU. Po úspešnom debute svojho procesora AmpereOne v roku 2023, ktorý sa pýšil až 192 jednovláknovými jadrami, Ampere oznámil plány na aktualizovanú verziu.

Nový procesor bude vyrábaný na 3 nm procesom (na rozdiel od predchodcu vyrábaného 5 nm procesom) a bude vybavený 12-kanálovou pamäťou DDR5. Zakladateľka a generálna riaditeľka spoločnosti Ampere Renée Jamesová zdôrazňuje zameranie spoločnosti na umelú inteligenciu a uvádza, že Ampere pracuje na vytváraní produktov pre ďalšie desaťročie výpočtovej techniky s umelou inteligenciou.

Pripravovaný čip bude obsahovať niekoľko nových funkcií na zvýšenie výkonu, pamäte, vyrovnávacej pamäte a výpočtov pre AI, pričom bude využívať rovnaké vzduchom chladené tepelné riešenie ako súčasný model. Okrem toho dokáže efektívne prevádzkovať modely LLM a využívať menej energie.

Spoločnosť Ampere tiež spolupracuje so spoločnosťou Qualcomm na spoločnom riešení na inferenciu AI, čo je proces, ktorý vycvičený model strojového učenia používa na vyvodenie záverov z úplne nových údajov.

Zdroj: techradar.coAmpere.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať