NICEBOY_102021 NICEBOY_102021 NICEBOY_102021

Obaly na potraviny z morských rias a rastlín

1

Startup Skipping Rocks Lab pred istým časom prišiel s nápadom nahradiť všadeprítomné plastové fľaše ich „jedlou verziou“ s názvom Ooho. Produkt bol dokonale vhodný na internetový humbug, ale ako sa dalo očakávať, biznis sa veľmi nerozbehol. Spoločnosť sa medzičasom premenovala na Notpla a hľadá ďalšie spôsoby, ako sa zbaviť plastového odpadu (názov spoločnosti je skratka pre Not Plastic).

Guľky Ooho vznikajú ponorením mrazených guľôčok tekutiny do zmesi rias, ktorá okolo ľadu vytvorí membránu. Ľad sa roztopí na kvapalnú vodu a membrána, ktorá je jedlá a biologicky odbúrateľná, okolo nej vytvára vodotesný obal. Ak chcete vodu spotrebovať, môžete sa buď zahryznúť do membrány, ktorá je bez chuti, a vodu vypiť, alebo jednoducho zjete celú guľu vrátane membrány. Toto riešenie však malo niekoľko problémov. Skipping Rocks Lab videl uplatnenie Ooho hlavne na festivaloch, maratónoch a iných outdoorových podujatiach, pretože v týchto situáciách prídu vhod jednorazové nápoje bez odpadu.

SME konferencia_092021

No určite sa Ooho nehodilo ako globálne riešenie na zabezpečenie vody a nápojov počas cestovania. Membrána je totiž dosť krehká a rozhodne nejde o niečo, čo by ste si pred cestou hodili do tašky alebo batoha. Keby sa teda Ooho malo predávať v obchodoch s potravinami, znamenalo by to dodávať ho v ďalšom externom balení, čo by úplne poprelo jeho „bezobalové“ poslanie. Navyše guľôčky majú obmedzenú trvanlivosť a po krátkom čase sa začnú scvrkávať a praskať. Notpla sa preto zamerala na udržateľné obaly, ktoré sú o niečo robustnejšie. Začala vyrábať obaly na potraviny potiahnuté morskými riasami.

Keďže jej produkt, určený aj na kvapaliny, je vyrobený z morských rias a iných rastlín, je biologicky odbúrateľný, a to od štyroch do šiestich týždňov. Má poslúžiť najmä na cestách a je udržateľnejší ako plastový. Rozmery základne každého boxu sú 90 × 110 mm, v hornej časti je to 106 × 127 mm a 65 mm na výšku. Je vhodný na vlhké, studené, horúce aj suché potraviny. Obaly sú navyše kompostovateľné doma. Notpla vyzbierala na projekt 6,3 milióna eur a v roku 2019 uzavrela dohodu o partnerstve so spoločnosťami Just Eat a Unilever s cieľom vytvoriť udržateľnejšie obaly na potraviny.  

Zdroj: bgr.com.

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Hygiéna reakcia na: Obaly na potraviny z morských rias a rastlín

12.10.2021 22:10
Perfiektné, teším sa čo na to povie hygiéna.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať