SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement

Ochráňte elektroniku v letných mesiacoch

0

Leto je obdobie dovoleniek a mnohí z nás vyrazia na hory, k moru alebo len tak do prírody. Určite však každý so sebou vezme mobil, fotoaparát, kameru, tablet alebo inú techniku.

Letné obdobie však prináša pre túto techniku množstvo nástrah, ako je vysoká teplota, prašnosť, morská voda či vysoká vlhkosť. Poďme sa preto pozrieť, ako predchádzať jej poškodeniu alebo zničeniu.

CANON_072022  

Pri pobyte pri vode treba rátať s viacerými faktormi. Jeden z nich je práve voda. Ak zariadenie nie je vodotesné, chráňte ho pred namočením. Pri plavbe na lodi alebo člne odporúčame zariadenia uložiť do špeciálneho vodotesného obalu alebo nádoby. Budú takto chránené, aby vám nevypadli z lode alebo na ne nevyšplechla vlna. Ak sa stane, že mobil alebo fotoaparát namočíte, nemusí byť všetko stratené, ale treba konať rýchlo. V prvom rade sa ho snažte rýchlo vytiahnuť z vody, ak máte poruke uterák, rýchlo otrite vodu z povrchu a vyberte batériu, ak je to možné. Pri mobiloch to je zväčša problém.

Zariadenie totiž nezničí samotná voda, ale to, že voda skratuje citlivé obvody, a ak sú pod napätím, môže dôjsť k ich poškodeniu alebo zničeniu. Po vybratí batérie otvorte všetky dostupné otvory a snažte sa uterákom alebo papierovými vreckovkami odstrániť vodu zovšade, kde sa dostanete. Ak ide o sladkú vodu, zariadenie nechajte bez krytu a na tienistom mieste ho vysušujte niekoľko hodín (nie na slnku). Ak máte tú možnosť, výborný pomocník je suchá ryža. Nasypte ju pokiaľ možno do uzavierateľnej nádoby a ponorte do nej zariadenie na niekoľko hodín alebo dní.

Ešte lepšie sú na to podtlakové nádoby, po uzatvorení odsajte vzduch, nie však veľmi, aby ste zariadenie nepoškodili. Ryža absorbuje vlhkosť a môže sa vám podariť zariadenie zachrániť. Horšia situácia je so slanou vodou. Tu sa treba snažiť soľ odstrániť, pretože tá spôsobuje koróziu aj bez pôsobenia elektrického prúdu, a ak je zariadenie pod prúdom, lepšie vedie prúd, takže k zničeniu zariadenia dôjde rýchlejšie. Ak sa vám podarí fotoaparát alebo mobil iba postriekať slanou vodou, čím skôr ho otrite vlhkou handrou namočenou v sladkej vode.

Pokiaľ je prístroj odolný proti postriekaniu vodou, opláchnite ho v sladkej vode a vysušte. Ak do slanej vody namočíte alebo ponoríte rozoberateľné zariadenie, môžete ho prepláchnuť v sladkej vode. V prvom rade vždy vyberte batériu! Rozoberte zariadenie a prepláchnite sladkou vodou, jemne osušte a nechajte rozobraté dôkladne vysušiť niekoľko hodín na tienistom, pokiaľ možno vetranom mieste. Majitelia nerozoberateľných mobilov a tabletov majú v tomto prípade väčšinou smolu. Vzhľadom na to, že batériu nemožno odpojiť, je pravdepodobnosť zničenia zariadenia takmer 100 %.

Často však môže pomôcť podtlaková nádoba s ryžou. Ak ho po 48 hodinách zapnete a nenaštartuje, nepokúšajte sa o žiadne „servisné“ zásahy a nechajte to na odborníkov. V niektorých prípadoch sa dá zariadenie v servise oživiť. Vodotesné fotoaparáty, kamery alebo mobily po používaní v slanej vode vždy dôkladne opláchnite v sladkej vode a utrite. Slaná voda je agresívna a pri dlhodobom používaní môže poškodzovať tesnenia a kovové časti prístroja. Pamätajte, že vodotesné zariadenia sú zväčša ešte chúlostivejšie na prehriatie, preto ich nikdy nenechávajte na priamom slnku.

Ďalší z faktorov je vysoká teplota. Veľmi častá chyba je ponechanie mobilu alebo fotoaparátu na deke alebo stole, keď sa idete kúpať. Ak o zariadenie rovno neprídete, hrozí nebezpečenstvo prehriatia techniky. V elektronike sa dnes väčšinou používajú Li-pol alebo Li-ion batérie. Tie sú na prehriatie veľmi citlivé, a keď dosiahnu kritickú hodnotu, nafúknu sa, pričom môže dôjsť k prasknutiu obalu a styku plynov so vzduchom.

V tomto prípade je vysoké riziko požiaru a dokonca výbuchu. Nehovoriac o tom, že už pri nafúknutí batérie napríklad v mobile alebo tablete je veľká pravdepodobnosť zničenia zariadenia. Najväčšie riziko v tomto prípade hrozí pri mobilných zariadeniach so vstavanými batériami. Pri fotoaparátoch a kamerách môže vplyvom vysokej teploty dôjsť aj k poškodeniu snímača.

SWAN_TITULKA_0722

Samostatná kapitola je kabína auta. Nie­ktorí používatelia majú vo zvyku nosiť mobil položený navrchu palubnej dosky. Za jazdy naň svieti slnko, čím môže ľahko dôjsť k jeho prehriatiu. Navyše tu hrozí, že ak sa zastavíte napr. na kávu či na obed a prístroj v aute zabudnete, nielenže sa môže zničiť, ale vám vyhorí aj auto. Pri ceste autom preto odporúčame mobil umiestniť do strednej priehradky alebo do tieneného odkladacieho priestoru. Keby sme ho tu aj zabudli, teplota v aute mu toľko neublíži. To isté platí aj o fotoaparátoch.

Ak sa idete kúpať a mobil si nechcete brať na pláž, lepšie miesto je dno kufra, v ktorom teplota nedosahuje také hodnoty ako v kabíne. Na pláži prístroje nikdy nenechávajte na priamom slnku. Lepšie je ukryť ich do fotobrašny, tašky alebo aspoň pod suchý uterák alebo oblečenie. Ak sa vám náhodou stane, že zariadenie zabudnete na slnku a je horúce, keď prídete, odporúčame ho vypnúť, a ak je to možné, vybrať batériu. Potom ho nechajte v tieni alebo v miestnosti vychladnúť. Funkčnosť skúšajte až po vychladnutí.

Nezanedbateľný nepriateľ techniky, hlavne kamier, fotoaparátov a notebookov, je prach. Preniknutie prachu dovnútra spôsobuje zadrhávanie a rýchle opotrebenie mechanických prvkov, ovládačov a objektívov. Môže tak prístroj poškodiť alebo celkom vyradiť z činnosti. V tomto ohľade sú najzraniteľnejšie fotoaparáty s výmennými objektívmi.

Pri výmene objektívu sa môže dostať prach až do vnútorných častí prístroja a na snímač. Preto sa vyhýbajte výmene objektívu v prašnom prostredí, a ak práve nefotíte, uložte ho radšej do brašny. Ak už je nevyhnutné objektív meniť, fotoaparát držte vždy otočený objektívom dole, aby doň preniklo čo najmenej prachu. Krytky z objektívu odstráňte až tesne pred nainštalovaním a vymieňaný objektív vždy ihneď zakrytujte. Nikdy nenechávajte objektívy vonku ani v brašne bez krytov na oboch stranách.

Pri fotoaparátoch, ktoré majú na objektíve závit na filtre, odporúčame používať UV alebo Sky Light filter, ktorý slúži aj ako ochrana predného skla pred poškodením a môžete ho používať stále. V oblastiach s vysokou vlhkosťou alebo pri prespávaní v prírode, kde nadránom stúpa vlhkosť, sa prístroj môže orosiť. Preto sa snažte uchovávať techniku vždy vo fotobrašne alebo aspoň vo vaku alebo batohu. Pri orosení osušte opatrne povrch prístroja, aby voda nezatiekla dovnútra.

Pri odchode na dovolenku však číhajú nebezpečenstvá aj na techniku, ktorú nechávate doma. Treba si uvedomiť, že v letných mesiacoch je zvýšené riziko búrok. Pred odchodom odpojte všetky zariadenia od elektriny vytiahnutím káblov zo zásuviek, odpojte prívodný linkový kábel z routera a všetky antény. Zapojené nechajte iba najnutnejšie zariadenia, ako je chladnička a podobne. V tom prípade je však dobré, ak máte niekoho, kto vám môže prísť dom alebo byt občas skontrolovať. Na záver zostáva iba popriať peknú dovolenku bez nehôd.

Úvodné foto:  senivpetro  - www.freepik.com

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať