SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement

Radíme pri nákupe slúchadiel

1

Pri výbere slúchadiel treba zohľadniť, ako ich budete používať – či na domáce počúvanie, na počúvanie počas turistiky, fitnes alebo športovania, prípadne počas cestovania v hlučných dopravných prostriedkoch.

SAMSUNG_092022 M Advertisement

Z hľadiska konštrukcie si môžete vybrať slúchadlá s klasickými mušľami, ktoré sa hodia hlavne na domáce počúvanie a počúvanie na cestách, prípadne slúchadlá so štupľami, či už s káblikmi, alebo bezdrôtové. Kombinatorika pokračuje spôsobom pripojenia k zdroju signálu – káblom alebo bezdrôtovo, či už cez bluetooth, alebo proprietárne rádiové pripojenie. Ľudia, ktorí často cestujú lietadlom, vlakom alebo ­autobusom, pravdepodobne uprednostnia modely s aktívnym tlmením hluku.

Slúchadlá majú tri základné konštrukčné riešenia mušlí, označované over-ear, on-ear a in-ear, teda slúchadlá s mušľami okolo uší a na uši a štupľami do uší. Pri slúchadlách s mušľami je dôležité čalúnenie okrajov mušlí kvalitnou pamäťovou penou, potiahnutou materiálom príjemným na dotyk, napríklad kožou, prípadne jej kvalitnou a funkčnou syntetickou imitáciou. Slúchadlá na domáce počúvanie, prípadne na dlhšie cesty majú mäkko vystužený hlavový most, aby boli vhodné aj na dlhšie nosenie.

Slúchadlá over-ear čiže s mušľami obklopujúcimi celé ucho môžu byť uzavreté alebo otvorené. Uzavreté mušle jednak dobre tlmia okolitý hluk, jednak nerušíte ľudí okolo vás, pretože mušle s pamäťovou penou po obvode neprepúšťajú zvuk mimo slúchadiel. Dôležité je dobré odvetranie mušieľ, aby sa ucho a jeho okolie nepotili. Vytvoriť dobre hrajúce slúchadlá s uzatvorenými mušľami je pre konštruktérov veľmi tvrdý oriešok, preto slúchadlá, ktoré majú mušle s otvorenou konštrukciou, majú v rovnakej cenovej kategórii spravidla o niečo lepší zvuk. Otvorená konštrukcia totiž eliminuje vplyv malého objemu ozvučníc, ktorými sú v tomto prípade mušle slúchadiel. No otvorené slúchadlá majú aj nevýhody. Pri vyššej hlasitosti môžete obťažovať hlukom okolie, napríklad pri počúvaní doma v obývačke, a takisto okolitý hluk môže rušiť vás.

Slúchadlá typu on-ear majú mušle, ktoré priliehajú na uši, ale neprekrývajú ich. Ak ide o slúchadlá, s ktorými sa ľudia budú aj pohybovať, prítlak mušlí je silnejší ako pri modeloch „do kresla“.

Slúchadlá in-ear majú štuple, ktoré sa vkladajú do uší, preto sú vhodné hlavne na pohybové aktivity. V balení sú spravidla silikónové kruhové nadstavce na prispôsobenie slúchadiel veľkosti ucha a pri športových modeloch aj stabilizačné silikónové nadstavby. Takéto slúchadlá po nájdení správnej veľkosti nadstavca a polohy v uchu výborne blokujú okolité zvuky a veľmi pevne držia v uchu aj pri behu či dynamických fitnes aktivitách.

Ďalšie kritérium je spôsob pripojenia. Slúchadlá využívajúce kábel môžu byť pasívne, čo znamená, že nepotrebujú elektroniku ani batériu. Niektoré modely majú na kábli ovládací prvok na reguláciu hlasitosti. ­Headsety, teda slúchadlá s mikrofónom, ktoré používajú hlavne hráči alebo ľudia, ktorí radi komunikujú, môžu byť takisto pasívne, ale vtedy sa pripájajú 4-pólovým konektorom jack. Najkvalitnejšie slúchadlá pre audiofilov majú ohybný kábel s látkovým úpletom. Keď už spomíname slúchadlá pre audiofilov, niektoré majú v balení dva káble. Jeden so 6,3 mm konektorom jack a druhý s čoraz rozšírenejším päťpinovým konektorom Pentacon – valcovým konektorom s priemerom 4,4 mm.

Bluetoothové slúchadlá

Čoraz viac telefónov už nemá konektor na pripojenie slúchadiel, preto možnosť pripojenia cez bluetooth naberá na popularite. Ak slúchadlá podporujú technológiu NFC, dajú sa so smartfónom spárovať jednoduchým priložením bez ďalšieho nastavovania. Veľmi obľúbené sú TWS (true wireless stereo) slúchadlá s mušľami, ktoré samostatne komunikujú so smartfónom či iným zariadením. Slúchadlá TWS majú okrem batérií v mušliach ďalšiu, väčšiu batériu v nabíjacom puzdre. Kvalitnejšie slúchadlá disponujú puzdrom s podporou bezdrôtového nabíjania.

Na kvalitu zvuku a pri herných slúchadlách aj na latenciu čiže oneskorenie má vplyv typ profilu bluetooth. Ak vám záleží na kvalite zvuku, mali by ste venovať pozornosť tomuto parametru. Štandardný zvukový profil SBC na prenos digitálneho zvuku cez komunikačné rozhranie bluetooth je navrhnutý s ohľadom na šírku pásma a spotrebu, pretože tak smartfón, ako aj bluetoothové slúchadlá sú napájané z batérie. Prioritou tohto kodeku je kompatibilita a prenos zvuku aspoň v prijateľnej kvalite. Inak povedané, kodek SBC je stratový, preto sa pri kvalitnejších slúchadlách a reprodukčných zariadeniach využíva ako základný, teda ak sa zariadenia a slúchadlá „nedohodnú“ na inom protokole. Pojem prijateľná kvalita je však neprijateľný nielen pre audiofilov, ale aj pre hráčov, ktorí si potrpia na kvalitný zvuk a jeho jemné nuansy. Preto sa na skutočne kvalitný prenos zvuku cez bluetooth používajú iné kodeky, najčastejšie aptX od Qualcommu. Tento kodek dokáže prenášať digitálny zvuk v 16-bitovom rozlíšení. Priaznivcov HiFi ani hráčov, ktorí si potrpia na kvalitný zvuk, tento kodek určite nezaujal. K dispozícii je však jeho novší variant označený aptX HD, ktorý dokáže prenášať 24-bitové audio so vzorkovacou frekvenciou 48 kHz a prenosovou rýchlosťou 576 kb/s. Kodek aptX LL (Low latency ) s oneskorením iba 40 ms zas ponúka dokonalý zážitok z filmov a hrania hier. Na porovnanie, základný kodek SBC má latenciu 4 – 6-krát dlhšiu.

Bezdrôtové slúchadlá

Tieto slúchadlá sa najčastejšie používajú k televízoru a využívajú vlastnú rádiovú komunikáciu, takže sa ich netýkajú prípadné problémy s blue­toothovými profilmi a kodekmi. Vysielacia stanica, ktorá sa k TV pripája káblom, spravidla slúži aj ako stojan s nabíjaním batérií v slúchadlách.

Slúchadlá s tlmením hluku

Kvalitnejšie uzavreté over-ear slúchadlá s pamäťovou penou síce pomerne dobre tlmia hluk okolia, problémom však je, že utlmia všetko vrátane prípadných hlásení v dopravných prostriedkoch alebo hlasov, ak vás niekto osloví pri domácom počúvaní. Riešením sú slúchadlá s ANC čiže s aktívnym potláčaním hluku. Aktívne potláčanie hluku funguje tak, že vnútri každej mušle alebo štupľa je mikrofón, ktorý sníma zvuk v tesnej blízkosti ucha. Signálový procesor z tohto zvuku separuje hluk okolia a primieša ho znovu do reprodukovaného signálu, ale v opačnej fáze. Tento postup účinne eliminuje okolitý hluk. Potlačenie hluku je selektívne, účinne potláča hluk motorov lietadla či autobusu, prípadne hluk klimatizácie vo vlaku, ale hlásenia palubného rozhlasu počujete hlasno a zreteľne. Spravidla počujete aj zvuky ulice, pretože sa z nich odfiltrujú len hlboké a monotónne hluky.  

Slúchadlá pre náročných poslucháčov

Táto kategória sa označuje aj ako Hi-Fi či Hi-Res slúchadlá. Rozsah frekvencií, ktorý je ľudský sluch schopný pokryť, je 20 Hz až 20 kHz. Takýto frekvenčný rozsah majú v technických parametroch aj slúchadlá nižších cenových kategórií, ale ich výrobcovia spravidla neudávajú toleranciu. Slúchadlá pre náročných poslucháčov majú udávanú toleranciu ± 3 dB, prípadne lepšiu. Vnímanie zvuku je subjektívna záležitosť, takže slúchadlá z tejto kategórie majú štýlový dizajn a využívajú prémiové materiály. Najvyššiu kvalitu zvuku dosiahnete pri pripojení káblom a použití kvalitného zdroja hudby s vysokým rozlíšením.

Outdoorové a športové slúchadlá

V tejto kategórii je dôležité, aby slúchadlá boli dobre fixované v ušiach a neprekážali pri športových aktivitách. Musia byť takisto odolné proti vlhkosti, prachu, prípadne aj vode. Stupeň odolnosti je deklarovaný podľa štandardu IP. Napríklad vodotesné slúchadlá majú deklarovaný stupeň odolnosti IP68. Prvá číslica udáva stupeň odolnosti proti vniknutiu prachu a cudzích predmetov, pričom 5 zaručuje čiastočnú a 6 úplnú odolnosť proti vniknutiu čiastočiek prachu. Druhá číslica udáva odolnosť proti vniknutiu vody. Zariadenie so stupňom krytia 2 je už odolné proti kvapkajúcej vode, so stupňom 5 proti striekajúcej vode, stupeň 7 zaručuje odolnosť proti ponoreniu do vody na 30 minút do hĺbky 1,5 metra. Stupeň 8 majú vodotesné zariadenia.

Väčšina slúchadiel z tejto kategórie dokáže fungovať aj ako hands-free, takže možno nimi aj prijímať hovory. Z hľadiska voľnosti pohybu najlepšie vyhovujú bezdrôtové štupľové slúchadlá. Niektoré modely určené na outdoorové aktivity umožňujú počuť aj zvuky okolia. Je to užitočné napríklad v situácii, ak vás niekto osloví. Po aktivovaní tejto funkcie sa mierne stlmí počúvaná hudba a primieša sa do nej zvuk okolia snímaný mikrofónmi na povrchu štupľov.

Sony WF-1000XM4

Špičkové bezdrôtové slúchadlá potláčajú nielen monotónny hluk, napríklad v dopravných prostriedkoch, ale aj hluk vetra. V režime okolitého zvuku zas neprepočujete nič dôležité vo vašom okolí. Zárukou kvalitného Hi-Res zvuku sú 6 mm akustické meniče. Ich vysoko poddajná membrána umožňuje zahrať bohaté basy. Integrovaný procesor V1 zlepšuje kvalitu zvuku, znižuje skreslenie a podporuje kodek LDAC a technológiu DSEE Extreme. Funkcia adaptívneho ovládania zvuku rozpoznáva, kde ste a čo robíte, a následne upravuje nastavenie, aby vám priniesla ideálny poslucháčsky zážitok. Výdrž batérií v slúchadlách a nabíjacom puzdre je 24 hodín.

Cena: 280 eur
Link: www.sony.sk

Niceboy HIVE Pods 3 PRO

True Wireless slúchadlá s elegantným ­nabíjacím puzdrom uspokoja aj náročnejších používateľov. Podporujú bezdrôtové nabíjanie štandardu Qi, kodek AAC a ovládanie aj pomocou hlasových ­asistentov. Sú odolné proti vode aj prachu podľa IP55, takže ich využijete aj pri prechádzkach či ­športovaní bez ohľadu na počasie, dážď či pot. ­Mikrofón s potlačením šumu umožňuje bezproblémovú komunikáciu. Batérie v slúchadlách vydržia 9 hodín a spolu s puzdrom poskytnú 33 hodín kvalitnej hudby. Ovládajú sa intuitívne jednoduchým poklepaním prstami alebo dokonca iba hlasom. Podporujú totiž hlasových asistentov Siri alebo Google Assistant.

Cena: 64,90 EUR
Link: www.niceboy.eu

CARNEO S8

Tieto slúchadlá do uší s pripojením bluetooth 5.0 vám umožnia vychutnávať si obľúbenú hudbu aj počas prechádzok, pri behu alebo inej športovej či fitnes aktivite. Sú ľahké, príjemne sa nosia, dobre držia v ušiach a sú odolné proti potu. Zabudovaný mikrofón vám umožní odpovedať na telefonát priamo zo slúchadiel. Na slúchadlách sú tlačidlá na ovládanie prehrávania, hlasitosti či hovoru. Slúchadlá vám so svojou akustickou sústavou s dvoma budičmi poskytnú kvalitný, čistý, autentický a dynamický zvuk s čitateľnými výškami a pevne usadenými basmi. Slúchadlá sú k dispozícii v bielom aj čiernom farebnom variante.

Cena: 29,90  EUR
Link: www.carneo.sk

Úvodné foto: lookstudio - www.freepik.com

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

1 komentár

Rozdiel ? reakcia na: Radíme pri nákupe slúchadiel

2.9.2021 22:09
Medzi bluetoothovymi a bezdrotovymi ?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať