SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement

Odvážny nápad na zastavenie klimatickej krízy – genetická úprava stromov

2

Spomedzi všetkých možných riešení klimatickej krízy si žiadna nezískala také sympatie ako výsadba stromov. Všetci od vedcov cez politikov až po miliardárov sa snažia o ozelenenie krajiny novými lesmi, ktoré budú zachytávať uhlík a na desaťročia ho uzavrú v kmeňoch a pôde. Viaceré štúdie však zistili, že kampane na výsadbu stromov nie vždy prinášajú sľubované výhody. Ak sa o novovysadené lesy riadne nestaráme a nemonitorujeme ich stav, stromy môžu odumrieť a všetok uhlík, ktorý uložili, sa uvoľní späť do atmosféry.

Niektorí vedci upozorňujú, že masová výsadba stromov nevyrieši obrovské problémy klimatickej krízy. Iní naznačujú, že možno existujúce stromy jednoducho nie sú dostatočne dobré na ukladanie uhlíka a mali by sme nájsť spôsob, ako zvýšiť ich potenciál absorbovať uhlík. Klimatický startup Living Carbon hľadá možnosti, ako zlepšiť rýchlosť rastu a takisto schopnosť stromov zachytávať uhlík. Rastliny prijímajú oxid uhličitý a slnečné svetlo a premieňajú ich na živý materiál v procese fotosyntézy, ktorý je však málo efektívny.

Len malá časť slnečného svetla, ktoré dopadá na listy, sa skutočne premení na živú hmotu, v prípade väčšiny rastlín sa približne 95 % všetkej energie premrhá. Vedci sa pokúšajú nájsť spôsob, ako prinútiť rastliny, aby časť tejto neefektívnosti odstránili a využili túto energiu na rast. Stromy s posilnenou fotosyntézou by mali rýchlejšie premieňať atmosférický uhlík na kmene, listy a korene. Taká je aspoň teória. 

V roku 2019 výskumníci z Essexskej univerzity pod vedením Amandy Cavanaghovej publikovali v časopise Science článok, v ktorom uviedli, že vložením niekoľkých nových génov do rastlín tabaku ich dokázali prinútiť, aby recyklovali odpadový produkt fotosyntézy späť na molekulu, ktorú by rastlina mohla využiť na rast. Po vysadení boli upravené tabakové rastliny o 40 % produktívnejšie ako ich neupravené ekvivalenty.

Kalifornský startup Living Carbon zvolil rovnaký prístup, ale tentoraz s topoľmi. V predtlačovom dokumente výskumníci tvrdia, že vložením nových génov do topoľov dokážu dosiahnuť, aby rastliny rástli o 53 % rýchlejšie ako ich neupravené náprotivky. Obe skupiny stromov boli pestované v kontrolovaných podmienkach, ktoré sa výrazne líšia od podmienok, ktorým by rastliny čelili vo voľnej prírode, ale vedci dúfajú, že upravené stromy podporia plány na výsadbu stromov tým, že budú rýchlejšie odčerpávať atmosférický uhlík.

Pri fotosyntéze väčšiny rastlín vzniká toxický vedľajší produkt nazývaný fosfoglykolát, na ktorého rozklad treba použiť energiu – tento proces sa nazýva fotorespirácia. Upravené stromy Living Carbon majú doplnené gény z rias a tekvíc, ktoré pomáhajú rastline spotrebovať menej energie na jeho rozklad, ako aj recyklovať časť cukrov vytvorených týmto procesom. Tento vedľajší produkt možno premeniť na energiu a živiny na rast rastlín. A väčší vzrast rastlín znamená viac zachyteného uhlíka.

Tím Living Carbon pestoval geneticky modifikované topole 21 týždňov v laboratóriu. Potom ich zozbierali a odvážili, aby zistili, koľko biomasy nazbierali. Najvýkonnejšie sadenice mali o 53 % viac nadzemnej biomasy ako neupravené rastliny. Testy tiež ukázali, že upravené rastliny prijali viac uhlíka ako ich neupravené príbuzné, čo naznačuje, že tieto rastliny mali vyššiu rýchlosť fotosyntézy. 

Amanda Cavanaghová, ktorá sa na výskume spoločnosti Living Carbon nepodieľala, upozorňuje, že nevieme, či tieto stromy budú lepšie ukladať uhlík z dlhodobého hľadiska.  Výsledky spoločnosti Living Carbon sa dosiahli po piatich mesiacoch, ale vo voľnej prírode môžu stromy žiť viac ako 50 rokov. Až ďalšie štúdie odhalia, či upravené stromy budú pokračovať v rýchlom raste, keď dospejú. Už čoskoro to budeme môcť zistiť.

Spoločnosť Living Carbon už vysadila 468 svojich stromov s posilnenou fotosyntézou v strednom Oregone v rámci poľného testu, ktorý realizuje spolu s Oregonskou štátnou univerzitou. Startup bude analyzovať, ako rýchlo stromy rastú počas dlhšieho časového obdobia a ako sa im darí v rôznych prostrediach. Vysádzanie geneticky modifikovaných stromov do voľnej prírody je však stále kontroverzné. No stromy, s ktorými Living Carbon v súčasnosti pracuje, neprodukujú peľ, čo by malo obmedziť problém miešania genetického materiálu z upravených rastlín s voľne rastúcimi stromami.

Zdroj: wired.co.uk.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

L reakcia na: Odvážny nápad na zastavenie klimatickej krízy – genetická úprava stromov

11.4.2022 16:04
Toto qvitujem, len tak ďalej.
Reagovať

RE: L reakcia na: L

12.4.2022 18:04
Každopádne je to rozumnejšie, ako ekologicky destilovať oxid uhličitý z atmosféry, a pumpovať ho do kameňa. Ako to robia na Islande. Ekologická destilácia vzduchu ma vždy dojímala.

Ale radšej by som ostal u bežných prírodných kultivaroch, a snahe nenechať ich na smetisku zomrieť.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať