SAMSUNG_07 SAMSUNG_07 SAMSUNG_07 Advertisement

Philips 243B9H/00: Kancelársky pracant

0

Rovnako ako vo svete áut aj pri počítačovej výbave sú kategórie, po ktorých všetci slintajú, a potom sú tu jednoduché a spoľahlivé riešenia, ktoré si kupujú. Do tej druhej skupiny by sme mohli zaradiť aj 24" monitor Philips 243B9H/00, ktorý výbavou a vlastnosťami mieri predovšetkým do kancelárie. Používa panel typu IPS s uhlopriečkou 23,8", s rozlíšením 1920 × 1080 bodov pri 75 Hz. Ten je zasadený bezrámčekovo s vystupujúcou spodnou lištou, ktorá na pravej strane vpredu nesie aj päticu ovládacích tlačidiel. Monitor sa nehrá na ultratenký model, jeho hrúbka je viac ako 5 cm a plast, z ktorého je vyrobený, pôsobí v porovnaní s niektorými prémiovejšími modelmi značky Philips lacnejšie. No na účely, na ktoré je určený, je dôležitejšia robustná konštrukcia, dobrá konektivita a možnosti polohovania. To sú všetko parametre, s ktorými novinka problém nemá. Stojan s jednou masívnou nohou je dvojdielny a jeho inštalácia spočíva v utiahnutí jednej motýlikovej matice a zacvaknutí do tela monitora. To oceníte, ak občas potrebujete monitor prenášať, napríklad na home office. V rozloženom stave je navyše pomerne skladný. Stojan má aj výborné možnosti polohovania vrátane 175-stupňového natočenia, naklonenia od -5 až do 30 stupňov, 150 mm nastavenia výšky a možnosti otočenia o 90 stupňov v obidvoch smeroch na prezeranie v režime na výšku. Okrem toho je v zadnej časti stojana aj klip na zabudované vedenie káblov a štandardný držiak VESA na pripevnenie na stenu alebo na rameno monitora. Ak to chcete využiť, systém clip-in používaný na pripevnenie panela k stojanu je rýchly a ľahko použiteľný.

S ohľadom na nízku cenu oceňujem, že Philips nešetril na portoch. Nájdete tu dokonca dnes už historický port VGA, ale aj moderné konektory DisplayPort 1.2, HDMI 1.4 a port USB-C vo verzii 3.2 gen. 1 s podporou napájania PD až 65 W. Vďaka nemu môžete pripojiť notebook jedným káblom a využiť ho na nabíjanie, prenos videosignálu aj audia a takisto získať prístup k štyrom zabudovaným portom USB 3.2. Tieto porty USB v plnej veľkosti, mimochodom, tiež ponúkajú rýchly nabíjací výstup pre zariadenia a periférie. Ovládanie monitora aj OSD je jednoduché – pomocou štyroch fyzických tlačidiel na prednej strane panela. Okrem režimu sRGB na väčšiu presnosť farieb môžete zapnúť filter modrého svetla alebo napríklad PowerSensor, ktorý automaticky zníži jas displeja, keď sa vzdialite od PC. Vo výbave je aj dvojica 2 W reproduktorov, ktoré poslúžia na základné ozvučenie. Keby to nestačilo, medzi výstupmi nájdete aj jack na slúchadlá. Zaujímavý doplnok je aj kamera s podporou Windows Hello, ktorá sa vysúva z vrchnej strany. V zasunutom stave tak zaručuje dokonalú ochranu pred jej zneužitím.

Zo skúseností vieme, že pri nízkonákladových monitoroch sa často šetrí na kvalite obrazu. Nie je to však prípad testovaného modelu Philips 243B9H/00. Použitý displej IPS má veľké zorné uhly a umožňuje aj použitie v režime Pivot. Dosahuje maximálny jas 286 cd/m2 a 94 % pokrytie farebného priestoru sRGB. Na spracovanie fotiek určite nájdete lepšieho kandidáta, ale na bežné kancelárske použitie bez problémov vyhovie. Rovnako je dôveryhodný kontrastný pomer 1051:1 a obnovovacia frekvencia 75 Hz. Rovnomernosť podsvietenia nie je ideálna, jas klesá pozdĺž okrajov, pričom najväčšia odchýlka je pokles o 20,1 % v ľavom dolnom rohu. Pri bežnom používaní si to však všimnete iba výnimočne.

Monitor sa zameriava na spoľahlivú prácu a nerušený výkon. Za svoju cenu ponúka kvalitný obraz, výborné možnosti nastavenia aj polohovania a veľmi dobrú konektivitu, ktorú obzvlášť oceníte po pripojení k notebooku.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Obraz a pozorovacie uhly, možnosti polohovania, matný panel, konektivita 
- Nič podstatné

PARAMETRE:

Model: Philips 243B9H/00, displej: IPS LCD s podsvietením W-LED, 23,8", rozlíšenie: 1920 × 1080 pri 75 Hz, latencia (typickýá 4 ms (sivá/sivá), jas: 286 cd/m², kontrast (typický) 1051:1, Smart Contrast 50 000 000:1, ozvučenie: 2 × 2 W, výškové nastavenie 150 mm, pivot 90°, otočné -175°/+ 175°, sklon -5/30°, konektory: VGA, Audio IN, USB C 3.2 gen.1, hub: 1 vstup + 4 výstupy, ostatné: senzor prítomnosti

Cena: 279 EUR

HODNOTENIE: 9/10

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať