PANASONIC PANASONIC PANASONIC

Práca z domu „nie je to najlepšie čo chceme“

0

Autor bestsellerov Malcolm Gladwell si nemyslí, že práca z domu je veľmi dobrý nápad. Poznamenáva, že firmu s najväčšou pravdepodobnosťou opustia tí, ktorí chodili do kancelárie najmenej alebo boli prijatí na prácu na diaľku. Podľa jeho názoru by všetky organizácie mali dostať ľudí späť do kancelárie, aby mali pocit spolupatričnosti a cítili sa potrební. A dodáva: „Nie je vo vašom najlepšom záujme pracovať doma. Viem, že je problém prísť do kancelárie, ale ak len sedíte v pyžame vo svojej spálni, je to naozaj te pracovný život, ktorý chcete žiť?“

Po dvoch rokoch nútenej práce na diaľku sú obmedzenia práce z domu čoraz jasnejšie. Veľa ľudí stále pracuje pri kuchynskom stole a pozerá na malé obrazovky notebookov, zatiaľ čo v kancelárii by mali oveľa pohodlnejšiu výbavu. Mnohým ľuďom (najmä mladším pracovníkom) chýbajú možnosti nadväzovania kontaktov a spoločenského života, ktoré môže kancelária ponúknuť.

Vzdialení pracovníci sa cítia osamelí a odrezaní od firemnej kultúry. Možno ani nerozumejú, kam organizácia smeruje. A hoci každodenná práca môže byť pre mnohých jednoduchšia bez rozptyľujúcich okolností v kancelárii, je ťažké inšpirovať sa, ak vám spoločnosť robí len mačka. Práca na diaľku však otvára príležitosti pre ľudí, ktorí možno nechcú žiť vo veľkých mestách. Okrem environmentálnych výhod môže obmedzenie dochádzania ušetriť aj veľa času.

Skutočnou výzvou je však riadenie práce na diaľku. Hoci veľa manažérov si myslí, že práca na diaľku zmizne, a to možno už čoskoro, treba si uvedomiť, že práca z domu a flexibilná práca je to, čo udržalo väčšinu organizácií v prevádzke počas pandémie. Tvrdiť, že práca na diaľku nefunguje, nie je ďaleko od tvrdenia, že žiadny podnik nemôže byť väčší, než na aký dokáže fyzicky dohliadať šéf. Práca na diaľku nezmizne – výzvou pre manažérov je skôr vymyslieť, ako ju optimalizovať, než sa obávať, že zamestnanci budú mať v pracovnom čase oblečené pyžamo.

Zdroj: zdnet.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať