
Prelomový čip dokáže chrániť dáta pred útokom kvantových počítačov
Vedci vo Švajčiarsku vyvinuli novú metódu na zlepšenie zabezpečenia údajov na internete proti útokom kvantových počítačov pomocou kvantovo odolného šifrovania a nového typu hardvéru. Systém s názvom QS7001 predstavili zástupcovia švajčiarskej polovodičovej spoločnosti SEALSQ v januári na Svetovom ekonomickom fóre v Davose. Na ochranu údajov prenášaných cez internet – od platobných informácií až po osobné lekárske záznamy – sa obsah správ šifruje. Hoci šifrovanie samo osebe nezabráni zachyteniu správy, zabráni prečítať jej obsah.
Vedci však predpokladajú, že obrovský výpočtový výkon budúcich kvantových počítačov umožní v priebehu niekoľkých sekúnd vyriešiť zložité rovnice, na ktoré by klasické počítače potrebovali milióny rokov. Preto kvantové počítače majú potenciál prelomiť bežné šifrovacie technológie, ako je napríklad šifrovanie RSA. Pomocou kvantových počítačov už bolo prelomené slabé 50-bitové šifrovanie RSA (NIST odporúča minimálne 2048-bitové).
Systém QS7001 kombinuje dva kvantovo odolné šifrovacie protokoly vyvinuté inštitútom NIST (Dilithium a Kyber) so skrátením času prenosu dát, čím sa uzatvára možné okno príležitosti na útoky. Kvantovo odolné protokoly sú nové šifrovacie techniky, ktoré sa ukázali ako odolné proti útokom kvantových počítačov v tom zmysle, že tie nedokážu vyriešiť kryptografický kľúč na šifrovanie a získať prístup k informáciám.
Kvantové počítače sú však čoraz výkonnejšie a v budúcnosti by mohli prelomiť aj šifrovanie, ktoré je v súčasnosti odolné proti kvantovým útokom. Pri demonštrácii trvalo tradičnému bezpečnému mikrokontroléru až 1500 milisekúnd (jeden a pol sekundy), kým preniesol vzorky údajov chránené pomocou šifrovacích protokolov Dilithium.
Pri použití metódy SEALSQ QS7001 trvalo odoslanie rovnakých údajov približne 100 ms (jednu desatinu sekundy). Tento skrátený čas prenosu sa dosiahol efektívnym overovaním, podpisovaním a šifrovaním údajov pri dodržaní rovnako prísnych bezpečnostných certifikátov.
Táto technika skrátila čas, ktorý mal kvantový počítač na zachytenie a prelomenie šifrovania správ. Treba poznamenať, že táto metóda nebráni kopírovaniu a ukladaniu zachytených informácií a v takomto prípade by kvantový počítač nebol obmedzený skráteným časom prenosu. QS7001 však zužuje priestor na zachytenie a zabraňuje modifikácii alebo nesprávnemu nasmerovaniu zachytených správ.
Existujú aj nové kvantové komunikačné technológie, ktoré sa dajú použiť na zistenie, či je správa zachytená, a na zrušenie prenosu. Keby sa QS7001 skombinoval s kvantovou komunikáciou, mohol by vzniknúť silný nástroj na ochranu našich informácií na postkvantovom internete. „Ak dešifrovanie trvá dlhšie, ako je platnosť tohto kľúča, potom je vaša správa chránená,“ povedal analytik kybernetickej bezpečnosti Dave Lear. „Samozrejme, len kým nevyvinú rýchlejší nástroj.“
Zdroj: livescience.com.
Zdroj Foto: depositphotos.com.