ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement

Prevádzka lietadiel typu eVTOL je rádovo lacnejšia ako vrtuľníkov

Technológie
0

Americké letectvo chce začať stavať svoje prvé elektrické lietadlo s vertikálnym vzletom a pristátím, ktoré by mohlo prepravovať cestujúcich alebo náklad v rámci programu Agility Prime v roku 2023. Vzdušné sily skúmajú 66 možných využití Agility Prime vrátane jeho použitia na infiltráciu a exfiltráciu jednotiek špeciálnych operácií a záchranu zostrelených pilotov alebo iného personálu na nepriateľskom území, kde by mohli byť príliš nebezpečné podmienky na vyslanie tradičného vrtuľníka.

Vertikálny vzlet sa môže vyžadovať na poškodených letiskách, ktoré už nemusia mať vzletové a pristávacie dráhy ani cesty. V minulosti vzdušné sily mohli využiť tradičné vrtuľníky alebo lietadlá s naklápacími rotormi, aby presunuli vybavenie alebo zásoby, keď boli cesty alebo iná infraštruktúra nepoužiteľné.

No eVTOL Agility Prime môže túto prácu vykonať jednoduchším a oveľa úspornejším spôsobom. Navyše by to bolo oveľa lacnejšie ako tradičný vrtuľník. Obstarávanie, prevádzka a údržba eVTOL by podľa podplukovníka Johna Tekella, ktorý riadi program Agility Prime, stála rádovo menej ako vrtuľník. Letectvo teraz diskutuje o obstarávacích nákladoch s firmami, Tekell povedal, že by sa mohli pohybovať kdekoľvek od stoviek tisíc dolárov až po 5 miliónov dolárov za kus.  

  Zdroj: defensenews.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať